archiv akcí
.... co proběhlo v roce 2017 ...Permakulturní farma – konference, přednášky, diskuse, filmy,Permakultura a OSIVO ve Hvozdu

13. - 15. říjen 2017 v Merbolticích

praktický kurz zaměřený na osivaření v malé zahradě


Pěstování zdravého jídla začíná u zdravého osiva a umění napěstovat si vlastní osivo patří k základním znalostem v systému trvale udržitelného pěstování. 

Dozvíme se:

 • jak zamezit nechtěnému sprášení a jak udržet čistotu odrůd,
 • o důležitosti krajových odrůd zeleniny i ovoce;
 • jaké jsou izolační vzdálenosti při pěstování osiva
 • jak a kdy osivo správně sbírat;
 • jak a proč osivo čistit a sušit
 • jak osivo uchovávat, aby si udrželo svou klíčivost
Během praktického kurzu budeme sbírat osivo přímo z dozrávajících rostlin v zahradě. Některé si budete moci i odvézt, když ho poznáte :-)
Místo konání: Spolek Hvozd, Merboltice 95, dolní konec vesnice v Českém středohoří.


Forest Gardening in practice - kurz pokročilého designu (v angličtině)


7. - 10. září 2017 s Tomasem Remiarzem (UK)

Spolek Hvozd v Merbolticích


Forest gardens have been growing for centuries in tropical countries and have become popular in colder climates over the last 30 years. They use and adapt the principles working in natural landscapes to combine trees, shrubs, flowers, herbs and vegetables in a productive garden. You can plant a forest garden almost anywhere - in a small urban garden, on a farm, in a park or community garden.


This course will teach you how to design, plant and maintain a forest garden. We will use the land and people around for a practical example.
You will learn to observe the land around you, ask questions of the people using the site and analyse the gathered information. We will explore how to combine trees, shrubs and perennial plants and how to organise planting, harvesting and maintenance.

In a well managed forest garden you can grow a lot of fruit and vegetables in a small space with relatively little effort. Forest gardens can produce food, medicine, fuel, timber other products. They can be used to regulate local climate and water and build soil over many years. They can be beautiful in formal or wild ways.

Topis that we will cover

 • Forest gardens for homes, neighbourhoods, public spaces, market gardens and farms
 • Designing with and for people
 • Reading and understanding the landscape as a starting point for site design
 • Trees, bushes, herbs and ground cover, climbers, roots, mushrooms and how to choose them
 • Combining beauty and functionality
 • Converting orchards into forest gardens
 • Design for easy maintenanceBYLINKÁŘSTVÍ ve Hvozdu aneb Bejlí v zahradě, koupelně a v kuchyni

21. - 23. července 2017 v Merbolticích

Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin. Poznáme práci s bylinami tak, abychom nepotřebovali chodit do lékárny ani drogerie, ale.... do přírody! Jen co vypukne opravdové léto se podíváme kolem sebe, co si můžeme vyrobit na zimu.

Budeme poznávat byliny divoké i pěstované, probereme tradiční i nové způsoby jejich využití. Řekneme si, jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci trvale udržitelné zahrady, od semínka až k semínku.

Poznáme jejich latinské a české názvy, naučíme se správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě i v čajových směsích, základní tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, balzámy, oleje, kořenící směsi. V praktické části si některé z nich vyrobíme, recepty na další si odvezete s sebou. Probereme různé formy aplikace této „medicíny“ a řekneme si také o výběru kvalitních surovin pro jejich výrobu.

Vyrobíme si: pleťový olej na letní období; naložíme různé byliny do oleje.
Vyrobíme a poznáme rozdíl mezi balzámem na pleť a na rty se včelím voskem.
Vyrobíme si bylinnou náhradu šamponu a řekneme si, co se děje s vlasy v létě a v zimě.

Večery věnujeme diskusi na téma permakultura a zakládání zahrad, péče o krajinu.

V kraji roubených podstávkových domů a letitých ovocných sadů v CHKO České středohoří vznikl Spolek Hvozd, jehož cílem je vytvořit kulturně vzdělávací prostor v krajině a v rámci své činnosti kreativně a lehce spravovat okolní hospodářství. Probíhá zde úprava budov na nízkoenergetický dům za použití přírodních stavebních materiálů a tradičních řemesel. Okolní pozemky se spravují za využití permakulturních principů. Jste vítáni se na tom všem podílet.


Místo konání: Spolek Hvozd, Merboltice 95, dolní konec vesnice v Českém středohoří.BYLINKÁŘSKÉ PRAKTIKUM aneb Bylinky v zahradě, koupelně a v kuchyni

15. - 16. července 2017 na Vlčí HořeKurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin. Poznáme co nám nabízejí Aromaterapie, Ajurvéda a permakultura při práci s bylinami a jejich zpracování na domácí lékárnu a drogerii.

Poznáme byliny divoké i pěstované, probereme tradiční i nové způsoby jejich využití. Řekneme si, jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci trvale udržitelné zahrady, od semínka až k semínku.

Poznáme jejich latinské a české názvy, naučíme se správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě i v čajových směsích, základní tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, balzámy, oleje, kořenící směsi. Praktickou částí víkendu je výroba medicíny, kterou si odvezete domů i s recepty :-)

Vyrobíme si:
pleťový olej na letní období jako prevenci letního spálení; naložíme byliny do oleje pro masáže; poznáme rozdíl mezi balzámem na pleť a balzámem na rty se včelím voskem. …. vyrobíme si vše potřebné pro kosmetické ošetření pleti z toho, co máme v kuchyni - peeling, masku, tonikum, pěstící krém a další překvapení....

Místo konání: Spolek Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora 147, 40746, Krásná Lípa, www.nobilis.cz

Rozvrh: Sobota 9 – 18 hodin, Neděle 9 – 15 hodin

Lektorka: Katka Horáčková, www.permajoga.cz, spoluzaložila zahradu na Vlčí Hoře, kde se od r. 2011 vyskytuje.

Přihlášky: zahrada.dobra@gmail.com


5P v Merbolticích - kosení a land-art kolem kompostovacích kadibudek :-)
2.- 4. června v Merbolticích

kosení, hrabání, sena nošení a šlapání; ke kose jsme se naučili její naklepávání a broušení a nastavení;
výroba laviček; stavění stolů a bourání sloupů..

přesazování a pletí a sběr bylin..... a ještě mnohem více.

a více čaje a více kávy, a více veganských bábovek a ....ÚVOD DO PERMAKULTURY + jedlý jarní plevel + pěstování hub
21. - 23. dubna 2017  Spolek Hvozd, Merboltice


úvod do permakultury, poznávání rašících bylin, divoký plevel, zakládání pěstírny hub

kurz pro začátečníky i pokročilé; permakultura v praxi.


obsah kurzu ÚVOD DO PERMAKULTURY jak je znám po celém světě:
 • historie, etické principy a zásady permakultury;
 • koloběh živin v půdě; jak udržet a zvyšovat úrodnost půdy;
 • pozorování krajiny, čtení terénu a vody v krajině; čtení v mapě a v pozemku;
 • jaké zvolit vhodné druhy k výsadbě; jaké jsou potřeby zvířat při jejich chovu;
 • trvalá udržitelnost hospodaření a bydlení; permakultura a vztahy v komunitě, vesnici.

Poznáme divoké a kulturní byliny a jejich využití v kuchyni, zjistíme jaké jsou vhodné polykultury ve zdravé jedlé zahradě. Uvidíme různé jedlé stromy a keře, smíšené a vyvýšené záhony, některé založíme v praxi. Řekneme si, co je trvalá udržitelnost, soběstačnost a jak se k ní přiblížit. Vyzkoušíme si praktická cvičení, abychom pochopili, co znamená „inspirovat se divočinou“, ať už máme zahradu, balkon anebo ani jedno. Založíme pěstírnu jedlých hub do špalků ze dřeva.

Místo konání: Spolek Hvozd, Merboltice 95, dolní konec vesnice v Českém středohoří.

Nápověda: kurz Úvod do permakultury je vstupním kurzem pro absolvování dalších pokročilých kurzů u nás i v zahraničí. Nic nenahradí léta bezúsilného snažení a praktické zkušenosti, o tom žádná. Tento kurz však sjednotí terminologii a přiblíží principy permakultury každé/mu, kdo se na něm objeví. Navíc dostane povedený pidi diplom s fešnou žížalou :-)

PERMAKULTURA a ZAKLÁDÁNÍ ZAHRAD

1. - 2. dubna 2017 na Vlčí Hoře
Permakulturní design při zakládání jedlé rodinné zahrady


Kurz pro pokročilé zahradníky, design zahrady v praxi, poznávání rašících bylin. Výhodou je absolvování některého z předešlých zahradních kurzů na Vlčí Hoře.

Tento víkend je pro všechny, kdo chtějí poznat, na čem stojí zásady permakultury a pochopit souvislosti, které potřebujeme při zakládání nové zahrady anebo při úpravě té stávající tak, aby byla trvale udržitelná.


Praxe uvnitř: permakulturní design rozšířeného pozemku zahrady – prozkoumáme proces designu a možnosti pro zahradu na Vlčí Hoře. Společně se podíváme i na přinesené nákresy účastníků kurzu.

Praxe venku:
poznávání právě rašících rostlin – pěstovaných i divokých - a jejich použití v kuchyni a lékárně; poznáme latinské a české názvy rostlin; když počasí dovolí, údržba a založení nových záhonů;

Během kurzu si budete moci prohlédnout knihovnu doporučené literatury, v nabídce budou také publikace, které vydává Permakultura CS, a také osivo z místní zahrady.

Kurz je vhodný pro všechny, kdo si chtějí oživit svou znalost poznávání rašících bylin, neboť zahrada na Vlčí Hoře se specializuje právě na pěstování léčivek. Na tento kurz navazuje letní kurz o využití bylin v medicíně a také kurz o uchovávání osiva.
ÚPLNÝ KURZ PERMAKULTURNÍHO DESIGNU -  v Praze . leden - květen 2017   

Tento 80+ hodinový kurz nabízí hlubší seznámení s metodami permakulturního designu a s jejich aplikacemi v praxi. Jedná se o mezinárodně uznávaný formát kurzu (PDC - Permaculture Design Certificate), který vám otevře dveře k dalšímu permakulturnímu vzdělávání ve světě (učitelské kurzy, kurzy pokročilého designu atd.).

V kondenzované podobě získáte základy obecné a krajinné ekologie, pedologie, metodiky designování udržitelných systémů včetně jedlých lesních zahrad, se zaměřením na rodinné zahrady a malá hospodářství. Naučíte se postupy navrhování a během kurzu vypracujete vlastní individuální design a jeden společný design lokality v areálu Stanice přírodovědců.

Kurz pokrývá i etické otázky, sociální aplikace permakultury, ekonomické alternativy a budoucí perspektivy naší společnosti. Po kurzu odejdete s praktickými radami a návody, jak sami dál pokračovat, zároveň dostanete certifikát o absolvování kurzu.


Tento intenzivní kurz se bude konat během pěti víkendů od ledna do května 2017.
Navazujeme na úspěšný kurz, který se konal v roce 2016 na Toulcově dvoře a kam ne nevešli všichni zájemci.

Lektorovat budou: Denisa Tomášková, Katka Horáčková, Eva Hauserová.

Místo konání: Stanice přírodovědců, DDM, Drtinova 199/1A, Praha 5 - Smíchov

Přihlášky a dotazy: courses@permakulturacs.cz nebo tel. 737 537 393

Podrobnosti o programu najdete na www.akademiepermakultury.cz

Termíny výuky:
1. víkend - LEDEN – 20. - 21. 1. 2017
2. víkend - ÚNOR – 17. - 19. 2. 2017
3. víkend - BŘEZEN – 3. - 5. 3. 2017
4. víkend - DUBEN – 7. - 9. 4. 2017
5. víkend - KVĚTEN – 19. - 21. 5. 2017

Program jednotlivých víkendů:

LEDEN - v prvním víkendu se seznámíme se základními permakulturními a ekologickými principy, probereme vzorce v přírodě a zadáme si ukázkový projekt, na kterém budeme po dobu kurzu procvičovat nabyté vědomosti a dovednosti.

ÚNOR - ve druhém víkendu se seznámíme s praktickými nástroji pro vytváření permakulturního projektu -jak vytvořit plán, co do něj zanést. Naučíme se jak si dobře zpracovat podklady pro podrobnou analýzu, která nás posléze navede k optimálnímu rozložení prvků v projektu.

BŘEZEN - ve třetím víkendu se zaměříme na samotný proces designu, procvičíme si vytváření designu a permakulturní strategie. Bude čas na konzultace návrhů vlastních projektů.

DUBEN - čtvrtý víkend bude věnován technikám. Probereme a procvičíme základní techniky zakládání zahrady, pěstování, semenaření, regulace škůdců a plevelů. Ukážeme si některé neobvyklé prvky permakulturních zahrad a obrázky již fungující projektů z celého světa.

KVĚTEN - pátý víkend se ponese ve znamení druhého a třetího permakultuního etického pravidla - péče o lidi s a sdílení. Ukážeme si, jak funguje permakultura v komunitách, jak polidštit suburbie a jak fungují alternativní finanční systémy. V pátém víkendu proběhne závěrečná prezentace ukázkových projektů, oslava a plány do budoucna.

Cena: 9000 Kč při platbě do 15.12.2016, později je cena 9500 Kč. Cena zahrnuje výtisk knihy Úvod do permakultury od Billa Mollisona, vyučovací materiály a průvodcovství lektorek. Stravu a ubytování si účastníci zajišťují sami.. . . proběhlo v roce 2016 . . .


PERMAKULTURA a uchovávání osiva - praktický kurz na téma OSIVO jako důležitý zdroj kulturního dědictví

22. a 23. října 2016 na Vlčí Hoře


Pěstování zdravého jídla začíná u zdravého osiva a umění napěstovat si vlastní osivo patří k základním znalostem v systému trvale udržitelného pěstování. Dozvíme se, jak zamezit nechtěnému sprášení a udržet čistotu odrůd, o důležitosti krajových odrůd.

Ke zdravému pěstování potřebujeme zdravou půdu, a tak nevynecháme ani základy správného kompostování, práce s půdou, osevní postupy, zakládání zahrad a další témata, které přivezete vy jako účastníci.

Během kurzu budeme sbírat osivo přímo z dozrávajících rostlin - naučíme se, jak a kdy ho správně sbírat, jak a proč ho čistit, sušit a jak uchovávat, aby si udrželo svou klíčivost. Některé si budete moci i odvézt.

Místo konání: Spolek Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora 147, 40746, Krásná Lípa, www.nobilis.czExkurze za semínky do ukázkové zahrady Arch
e Noah v Rakousku

sobota 17. 9. 2016 od 10 do 17 hodin

Prohlídka zahrady zahrnuje průvodní slovo s Katkou Horáčkovou, která zde několik sezón trávila jako praktikantka a semenaření se dlouhodobě věnuje. Provede nás zahradou a ukáže speciality, které jinde nenajdete, zodpoví vaše otázky týkající se pěstování a uchovávání osiva zejména zeleniny a bylin.

v sobotu 17. září 2016 pro nás bude zahrada otevřena v rámci běžného provozu od 10 do 17 hodin,stejně tak bude otevřen obchod se semínky, rostlinami, nářadím a literaturou.


Arche Noah je nezisková organizace, která se věnuje záchraně krajových a starých odrůd kulturních rostlin od roku 1995 a v současnosti sdružuje přes 150 pěstitelů po střední Evropě, kteří semenaří ve svých zahradách. V ukázkové zahradě v Schilternu se každý rok pěstují stovky odrůd zeleniny, bylin, koření a obilí, rozběhnutý je program na záchranu starých odrůd ovoce, pořádají se zde tématické semináře a vzdělávací programy a kulinářská setkání. V zahradě je k vidění mnohé z jedlých a užitkových rostlin, o kterých jsme zatím jen četli.
Spolek má dnes přes 10.000 přispěvatelů po celém světě, kteří svým členstvím podporují záchranu diverzity zeleniny, odrůd, chutí, tvarů a vůní. www.arche-noah.at
UČITELSKÝ KURZ PERMAKULTURY
(nejen pro lektory permakultury)

s George Sobolem
(Británie)


17. - 21. 8. 2016,  Toulcův dvůr, Praha

Jak se stát dobrým lektorem, jak naplánovat a zaměřit program kurzů, jaký vybrat prostor, jak vypočítat cenu, jakou formu pokračovacího vzdělávání zvolit, jak motivovat studenty k dalšímu studiu, jak na sobě pracovat ..? Na tyto otázky v kontextu permakulturních témat se s Georgem podíváme během kurzu speciálně navrženého pro české a slovenské publikum. Kurz bude probíhat v angličtině a bude tlumočen do češtiny.

George Sobol - hlavní lektor

George vyrůstal v rusky mluvící rodině a dnes sídlí v Anglii, žije permakulturou od roku 1989 a má dlouholetou zkušenost s vyučováním permakultury ve střední a východní Evropě.

Krátce po absolvování PDC s Andy Langfordem, byl George 4 roky koordinátorem Britské Asociace Permakultury. Se svou partnerkou Patsy Garrar založil v Anglii projekt pro permakulturní vzdělávání. (TerraPerma). Jeho srdeční záležitostí bylo a je přinášet a rozvíjet permakulturní vzdělávání do Střední a Východní Evropy a podporovat místní lektorské skupiny.

Za svou učitelskou éru učil v mnoha zemích včetně ČR, Slovenska, Běloruska, Moldávie, Gruzie, Ukrajiny a v poslední době Finska, včetně své rodné Anglie. George rád přijede tam, kde jsou nadšení studenti. George je od roku 2009 v radě Plants For A Future, centra pro znovuobjevování jedlých divokých rostlin. www.pfaf.org

Zároveň se vzděláváním v permakultuře byl George mnoho let aktivním členem asociace pro vzdělávání dospělých (Workers’ Educational Association – největší vzdělávací asociací pro dospělé vzdělávání v Británii). To mu umožnilo rozvíjet inovativní tréninkové programy pro učitele a členy komunitních projektů.
www.terraperma.org.uk a také na https://www.permaculture.org.uk/user/george-sobolLETNÍ ŠKOLA PERMAKULTURY- design JEDLÉ LESNÍ ZAHRADY

25. - 28. 8. 2016, Merboltice, ČR

Katka Horáčková, Jana Kotoučková, Mojmír Vlašín, Eva Hauserová,
lektoři Akademie Permakultury ČR“Forest gardens” se u nás vžily pod pojmem jedlý les. V tropických oblastech jsou tradičním způsobem pěstování a obživy, v našem klimatickém pásmu zažívají popularitu v posledních 30 letech. V jejich navrhování se inspirujeme přírodními principy lesa, a tak si můžeme v našem okolí uspořádat ovocné stromy a keře, zeleninu, kořeny, houby a byliny do produktivní zahrady, které se nemusíme se stydět říkat “ráj na zemi”. Jedlý les můžeme založit skoro kdekoliv – ať už máme malou zahrádku, farmu nebo záhon v městském parku.

Během tohoto kurzu se naučíme jak jedlý les navrhnout, založit a udržovat. Budeme pracovat s konkrétní krajinou a lidmi kolem nás. Naučíme se, jak číst krajinu, vyptávat se domorodců a jak tyto informace zpracovávat. Naučíme se, jak kombinovat jednotlivé rostliny a jak naplánovat samotné založení zahrady/lesa.


V jedlém lese lze pěstovat mnoho druhů ovoce a zeleniny na malém prostoru a relativně s malou námahou. Jedlý les nám může darovat jídlo, medicínu, dřevo na stavbu i na topení a další poklady. Navíc může vyrovnávat místní klima a zásoby vody a během svého života tvořit kvalitní půdu. Jedlý les je ozdobou krajiny ve své pravidelnosti i divokosti.


V kraji roubených podstávkových domů a letitých ovocných sadů v CHKO České Středohoří vzniká projekt, který zatím nemá jméno :-) zakládáme zde Spolek, jehož cílem je vytvořit kulturně vzdělávací prostor v krajině a v rámci jeho činnosti kreativně a lehce spravovat okolní hospodářství. Již pátým rokem zde probíhá úprava budov na nízkoenergetický dům za použití přírodních stavebních materiálů a tradičních řemesel. Okolní pozemky se spravují za využití permakulturních principů. Jste vítáni se na tom všem podílet.

Místo konání: Spolek Hvozd, Merboltice 95, v CHKO České středohoří


o lektorech: 

Katka Horáčková se s pojmem „forest garden“ setkala v Holandsku v roce 1995, kde v něm sázela stromy, a tím začala její cesta permakulturní aktivistky. Dodnes sbírá zkušenosti s bylinami a lidmi, v neziskovém sektoru a v komunitních projektech u nás i v Evropě.

Lektoruje kurzy zaměřené na zakládání zahrad, využití bylin, osivaření, biopěstování, zdravé vaření. Poskytuje poradenství, přispívá do publikací a webů, vyrábí hojivé masti, šperky, a nejraději vaří z toho, co roste samo. Studuje ajurvédu a žije v Merbolticích.


Ing. Jana Kotoučková absolvovala všechny zahradnické školy, od učňovské až po vysokou, po kurzu extenzivního ovocnářství u Standy Bočka začala mapovat staré ovocné dřeviny a založila genofondový sad. Právě na kurzu Permakultury v roce 1999 našla smysl ve své profesi a navrhování zahrad dostalo rozměr přírodních a permakulturních. Jana realizovala několik školních přírodních zahrad, projektovala zahrady v zahradním centru, vyučovala ekologii na SŠ.

Je externí poradkyní pro Přírodní zahrady, věnuje se poradenství v oblasti přírodních a permakultruních zahrad, ekologie domácnosti, staveb, energetických úspory a udržitelné systémy, organizuje kurzy, semináře a exkurze. www.ekoinfo.ecn.cz, www.chaloupky.cz


RNDr. Mojmír Vlašín
je ekologem duší i tělem a ve své vědecké činnosti se zabývá zejména životem a ochranou obojživelníků, netopýrů, plazů, a všeho, co se v zahradách pohybuje.Vystudoval biologii na MU v Brně, od roku 1996 pracuje v Ekologickém institutu Veronica a se svou ženou Helenou jsou nedílnou součástí permakulturního hnutí v ČR. Mojmír je aktivním ochráncem přírody, autorem mnoha publikací a článků, vyučuje a publikuje, v současnosti je také zastupitelem
v Brně. www.veronica.cz, www.sedmagenerace.cz
BYLINKOVÁ SOBĚSTAČNOST
29. - 31. července 2016 v Merbolticích

Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin. Poznáme práci s bylinami tak, abychom nepotřebovali chodit do lékárny ani drogerie, ale.... do přírody! Jen co vypukne opravdové léto se podíváme kolem sebe, co si můžeme vyrobit na zimu.

Budeme poznávat byliny divoké i pěstované, probereme tradiční i nové způsoby jejich využití. Řekneme si, jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci trvale udržitelné zahrady, od semínka až k semínku.

Poznáme jejich latinské a české názvy, naučíme se správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě i v čajových směsích, základní tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, balzámy, oleje, kořenící směsi. V praktické části si některé z nich vyrobíme, recepty na další si odvezete s sebou. Probereme různé formy aplikace této „medicíny“ a řekneme si také o výběru kvalitních surovin pro jejich výrobu.

Praktickou částí víkendu je výroba medicíny, kterou si pak odvezete domů i s recepty :-)

Vyrobíme si: pleťový olej na letní období; naložíme třezalku a další byliny do oleje.
Vyrobíme a poznáme rozdíl mezi balzámem na pleť a na rty se včelím voskem.
Vyrobíme si bylinnou náhradu šamponu a řekneme si, co se děje s vlasy v létě a v zimě.

Probereme různé formy aplikace této „medicíny“ a řekneme si také o výběru kvalitních surovin pro jejich výrobu.

Večery věnujeme diskusi na téma permakultura a zakládání zahrad, péče o krajinu.BYLINKÁŘSKÉ PRAKTIKUM aneb Bylinky v zahradě, koupelně a v kuchyni
9. - 10. července 2016 na Vlčí Hoře

Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin. Poznáme práci s bylinami tak, abychom nepotřebovali chodit do lékárny ani drogerie, ale.... do přírody!
Jen co vypukne opravdové léto se podíváme kolem sebe, co si můžeme vyrobit na zimu.

Budeme poznávat byliny divoké i pěstované, probereme tradiční i nové způsoby jejich využití. Řekneme si, jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci trvale udržitelné zahrady, od semínka až k semínku.

Poznáme jejich latinské a české názvy, naučíme se správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě i v čajových směsích, základní tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, balzámy, oleje, kořenící směsi. V praktické části si některé z nich vyrobíme, recepty na další si odvezete s sebou. Probereme různé formy aplikace této „medicíny“ a řekneme si také o výběru kvalitních surovin pro jejich výrobu.Praktickou částí víkendu je výroba medicíny, kterou si pak odvezete domů i s recepty :-)

Vyrobíme si: pleťový olej na letní období; naložíme třezalku a další byliny do oleje.
Vyrobíme a poznáme rozdíl mezi balzámem na pleť a na rty se včelím voskem.
Vyrobíme si bylinnou náhradu šamponu a řekneme si, co se děje s vlasy v létě a v zimě.

Vyrobíme si vše potřebné pro kosmetické ošetření pleti z toho, co máme v kuchyni - peeling, masku, tonikum, pěstící krém a další překvapení....

Večery strávíme cestou ke studánce anebo v diskusi na téma permakultura a zakládání zahrad, péče o krajinu.

Místo konání: Spolek Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora 147, 40746, Krásná Lípa, www.nobilis.cz
Rozvrh:
Sobota 9 – 18 hodin, Neděle 9 – 15 hodin

Přihlášky:
zahrada.dobra@gmail.com5P v Merbolticích - neboli "permatak" neboli "permablitz"

1. - 3. 7. 2016 v Merbolticích u Děčína

Spolek Hvozd pořádá druhé pracovní a přátelské, permakulturní, příjemné, pobytí a pohoštění ....

setkáme se na začátku léta, něco pokosíme, něco nakupíme, něco usušíme, něco pořežeme, něco překopeme, něco sklidíme, něco uvaříme a hodně se dobře mít budeme. přijet můžete už v pátek večer. přijet  můžete jen na sobotu. přijet můžete jen na neděli.

s sebou vezměte: spacák a pracovní oblečení a obutí. lahev na vodu, je zde studánka v lese.

my zajistíme: náplň dne pracovní i zábavný, kulturní i vzdělávací, a také naplnění vašich žaludků veganskou lahodnou stravou. pokud chcete vzít nějaké suroviny, pak pouze veganské, děkujeme.

Dejte nám určitě vědět předem, a to na email katka.hora@gmail.com nebo telefon 604 414 901

těšíme se na vás ! Katka, Eva a Lukáš

a tady je profil hostujícího místa na serveru WWOOF hhttp://www.wwoof.cz/host-list/WWOOF-CZ-191/5P v Merbolticích - neboli "permatak" neboli "permablitz"

7. - 8.  5. 2016 v Merbolticích u Děčína

Spolek Hvozd pořádá pracovní a přátelské, permakulturní, příjemné, pobytí a pohoštění ....

setkáme se na začátku jara, něco pokosíme, něco pořežeme, něco překopeme, něco sklidíme, něco uvaříme a hodně se dobře mít budeme.

přijet můžete už v pátek večer. přijet  můžete jen na sobotu.přijet můžete jen na neděli.

s sebou vezměte: spacák a pracovní oblečení a obutí.

my zajistíme: náplň dne pracovní i zábavný, kulturní i vzdělávací, a také naplnění vašich žaludků veganskou lahodnou stravou. pokud chcete vzít nějaké suroviny, pak pouze veganské, děkujeme.

Dejte nám určitě vědět předem, a to na email katka.hora@gmail.com nebo telefon 604414901

těšíme se na vás ! Katka, Eva a Lukáš

a tady je profil hostujícího místa na serveru WWOOF hhttp://www.wwoof.cz/host-list/WWOOF-CZ-191/
PERMAKULTURA A ZAKLÁDÁNÍ ZAHRAD

30. 4. - 1. 5. 2016 na Vlčí Hoře u Krásné Lípy

Vzdělávací a praktický kurz pro permakulturní zahradníky. Začátečníkům dodáme odvahu, lehce pokročilým prozradíme léty osvědčené vychytávky :-). Tento víkend je pro všechny, kdo chtějí poznat, na čem stojí zásady permakultury a pochopit souvislosti, které potřebujeme při zakládání nové zahrady anebo při úpravě té stávající tak, aby byla trvale udržitelná. 


Probereme: zásady permakultury a její etické principy, koloběh živin v krajině a v (permakulturní) zahradě, správné kompostování, co jsou polykultury a osevní postupy, a mnoho dalšího, co je potřeba k založení udržitelné zdravé jedlé zahrady. Otázky účastníků jsou nedílnou součástí a inspirací pro všechny.

Praxe: poznávání právě rašících rostlin a jejich použití v kuchyni a lékárně, rozmístění informačních keramických cedulek – poznáme latinské a české názvy rostlin, a když počasí dovolí, údržba záhonů na jaře.

Během kurzu si budete moci prohlédnout knihovnu doporučené literatury, v nabídce budou také publikace, které vydala Permakultura CS, a také osivo z místní zahrady. 

Kurz je vhodný pro všechny, kdo si chtějí oživit svou znalost práce s bylinami, neboť zahrada na Vlčí Hoře se specializuje právě na pěstování léčivých bylin. Na tento kurz bude navazovat kurz o využití bylin v medicíně a také kurz o uchovávání osiva.

S sebou vezměte: pohodlné pracovní oblečení, přezůvky, zápisník na poznámky, cokoliv byste rádi sdíleli s ostatními účastníky, knihy, osivo, plánek vaší zahrady, a dobrou náladu.

Místo konání: Spolek Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora 147, 40746, Krásná Lípa, www.nobilis.cz
Rozvrh:
Sobota 9 – 18 hodin, Neděle 9 – 16 hodin

Přihlášky:
zahrada.dobra@gmail.com

PERMAJOGA V ZAHRADĚ

15. - 17. 4. 2016      Žďárec u Skutče

Lehce odpočinkový a přesto pracovní a vzdělávací kurz.

Propojíme zdravý pohyb na zahradě s principy permakultury.

Prozkoumáme bylinkovou zahrádku a založený jedlý sad a dosadíme další keře.

Tento víkend je pro všechny, kdo chtějí pochopit souvislosti, které potřebujeme při zakládání nové zahrady anebo při úpravě té stávající na trvale udržitelnou. Budeme poznávat právě rašící rostliny na zahradě a v divočině, tj naučíme se plevely a jedlé rostliny. Poznáme stromy a keře v jedlém sadu.

Probereme: zásady permakultury a její etické principy, koloběh živin v krajině a v (permakulturní) zahradě, správné kompostování, co jsou polykultury a osevní postupy, a mnoho dalšího, co je potřeba k založení udržitelné zdravé jedlé zahrady. Otázky účastníků jsou nedílnou součástí a inspirací pro všechny.

Praxe: poznávání právě rašících rostlin a jejich použití v kuchyni a lékárně, poznáme latinské a české názvy rostlin. Podíváme se na zahradu, dosadíme keře, a když počasí dovolí, údržba záhonů na jaře.

Během kurzu budete moci navštívit „slamák“ hliněno-slaměný domek, pro inspiraci v nízkonákladovém stavění z přírodních materiálů. Kromě rozsáhlé knihovny v čajovně k nahlédnutí, budou v nabídce publikace, které vydala Permakultura CS, a také osivo, které se vám ještě hodí k zasetí v letošním roce.

S sebou vezměte: pohodlné oblečení na jógu (i na práci), přezůvky, zápisník na poznámky, cokoliv byste rádi sdíleli s ostatními účastníky, knihy, osivo, plánek vaší zahrady, a dobrou náladu. Vlastní spacák s termosku.

Místo konání: ašrám Žďárec u Skutče, Žďárec 1, 53973, www.zdarec1.blogspot.cz

ÚVOD DO PERMAKULTURY živě
22. - 24. 4. 2016   Merboltice u Děčína

Obsah kurzu ÚVOD DO PERMAKULTURY jak ho známe:


 • historie, etické principy a zásady permakultury;
 • koloběh živin v půdě; jak udržet a zvyšovat úrodnost půdy;
 • pozorování krajiny, čtení terénu a vody v krajině; čtení v mapě a v pozemku;
 • jaké zvolit vhodné druhy k výsadbě; jaké jsou potřeby zvířat při jejich chovu;
 • trvalá udržitelnost hospodaření a bydlení; permakultura a vztahy v komunitě, vesnici.


Všechna tato témata otevřeme na prvním víkendu a do hloubky s nimi budeme pracovat na dalších tématicky zaměřených setkáních. Setkáme se na místě, kde vzniká permakulturní hospodářství, jehož možnosti prozkoumáme a jehož podobu budeme skutečně a společně navrhovat.

Poznáme divoké a kulturní byliny a jejich využití v kuchyni, zjistíme jaké jsou vhodné polykultury ve zdravé jedlé zahradě. Uvidíme různé druhy smíšených a vyvýšených záhonů a některé další založíme v praxi. Řekneme si, co je trvalá udržitelnost, soběstačnost a jak se k ní přiblížit. Vyzkoušíme si praktická cvičení, abychom pochopili, co znamená „inspirovat se divočinou“, ať už máme zahradu, balkon anebo ani jedno.

S sebou vezměte: pohodlné pracovní oblečení, přezůvky, zápisník na poznámky, cokoliv byste rádi sdíleli s ostatními účastníky – knihy, osivo, hudební nástroje, dobrou náladu.
Místo konání: Merboltice 95, malebná vesnice v CHKO Českém středohoří.
Přihlášky: katka.hora@gmail.com


V kraji roubených podstávkových domů a letitých ovocných sadů v CHKO České Středohoří vzniká Spolek, jehož cílem je vytvořit kulturně vzdělávací prostor v krajině a v rámci jeho činnosti kreativně a lehce spravovat okolní hospodářství. Již pátým rokem zde probíhá úprava budov na nízkoenergetický dům za použití přírodních stavebních materiálů a tradičních řemesel. Okolní pozemky se spravují za využití permakulturních principů. Jste vítáni se na tom všem podílet.

NOVINKA : TENTO KURZ SI MŮŽETE ČÁSTEČNĚ ODPRACOVAT ! JAK ?

Pokud je pro vás zajímavější vyrovnat finanční stránku kurzu jinak než penězi, je možné si ho částečně odpracovat v místě konání.
Cena kurzu Úvod do permakultury by pak byla jen 1.000 Kč.

Následující dva víkendy po kurzu, tj 30. 4 . - 1. 5. 2016 a potom 7. - 8. 5. 2016 budou probíhat pracovní víkendovky. Během nich budeme pracovat v sadu a zahradě, kolem domu, a tak vás může potkat práce typu: práce s mobilním katrem a příprava stavebního dřeva, ochrana stromů a keřů v sadu, opravy nářadí, kosení, komposty.... a společné vaření z divokých bylin. Na těchto víkendovkách neplatíte nic, jídlo a spaní si tzv. odpracujete. Dejte vědět, který termín se vám líbí, a všechny další informace...... na email katka.hora@gmail.com.
ÚPLNÝ  KURZ  PERMAKULTURNÍHO  DESIGNU  V  PRAZE 2016 


Jedná se o mezinárodně uznávaný formát kurzu (PDC - Permaculture Design Certificate), který vám otevře dveře k dalšímu permakulturnímu vzdělávání ve světě (učitelské kurzy, kurzy pokročilého designu atd.) V Praze se takový kurz koná poprvé ve formě, kdy učitelský tým tvoří zkušení lektoři ze západní částí ČR, s přispěním několika Moraváků :-).

V kondenzované podobě získáte základy obecné a krajinné ekologie, pedologie, metodiky designování udržitelných systémů včetně jedlých lesních zahrad, se zaměřením na rodinné zahrady a malá hospodářství. Naučíte se postupy navrhování a během kurzu si vypracujete vlastní individuální design a jeden společný design lokality v areálu Toulcova dvora.

Kurz pokrývá i etické otázky, sociální aplikace permakultury, ekonomické alternativy a budoucí perspektivy naší společnosti. Po kurzu odejdete s praktickými radami a návody, jak sami dál pokračovat, zároveň dostanete certifikát o absolvování kurzu.

Tento intenzívní kurz se bude konat během pěti víkendů, celkový rozsah výuky bude 75 hodin.

Termíny výuky: leden - květen 2016.
Lektoři: Katka Horáčková, Eva Hauserová, Alena Gajdušková, Marek Kvapil a další
Místo konání: Toulcův dvůr, Kubátova 32/1, Praha 10, www.toulcuvdvur.cz
Pořadatel: Permakultura (CS), www.permakulturacs.cz, kde najdete i podrobný program.

............................. v roce 2015 ........................
PERMACULTURE DESIGN COURSE 
with Tomas Remiarz (UK)

August 1st – 16th, 2015 in Slunakov eco-centre, Czech Republic

These 2 weeks of learning, sharing experience and practice can make a real difference to your personal and professional life and be the best investment of your time and money towards a real sustainable future.

Permaculture is the art of making beneficial relationships between ourselves and nature, of living a rich life that doesn't cost the earth. This 72-hours course course will give you a full overview of permaculture, an opportunity to gain skills and practice them using real-life design challenges.

At the conclusion of this international course you will receive a completion certificate by the Permakultura CS Association and will be able to enrol on the Diploma in applied permaculture.

Where ?

Slunakov – centre for ecological activities - with its new low-energy building near Olomouc, within the beautiful Litovel Morava River Basin protected landscape area. www.slunakov.cz

What does the PDC at Slunakov 2015 cover?

An introduction to permaculture, permaculture ethics and principles.

An ecology primer, including observation skills, ecological principles, trees, soil, water.

A wide range of applications of permaculture, including agroforestry, forest gardening, wild food, fungi in permaculture, composting toilets, urban permaculture, people care, and legal structures.

Practical experience through walks of the neighbouring woodland, meadows, village, and hands-on activities in the local garden.

A deep look and experience of the permaculture design process, culminating in a group design exercise and presentation, looking at a specific area or aspect of Slunakov eco-centre.


During the course, you will have many opportunities to apply your learning to your own situation and the projects you are involved in.

What do you get for your fee?

72+ hours teaching time by experienced tutors

Guest sessions by permaculture practitioners based in Czech and Slovak republic

Site visits to the neighbourhood

Possibility to meet with international group of people involved in or interested in permaculture and sustainable living

As this is international PDC, you will meet people from across Europe
Breakfast, lunch and dinner prepared fresh from local resources – vegetarian and vegan

Accomodation in 2 or 6 bed rooms in a light and comfortable newly built low-energy building.

The Team  
Tomas Remiarz – lead tutor

Tomas has 20 years experience in permaculture design, teaching and practice in the UK and various European countries, including France, Germany, the Czech Republic, Belgium and the Netherlands. Tomas currently lives and works in a rural co-housing project in Herefordshire. Prior to that, he spent 6 years as project manager for a reforestation group in the Pennines and toured the UK and Europe for several years, advising and supporting permaculture and other projects.

Tomas was chair and trustee of the Permaculture Association Britain from 2007 to 2012, and is currently co-chair of its Research Advisory Board. He is also an active permaculture diploma tutor. 

https://www.permaculture.org.uk/user/tomas-remiarz/diploma-tutor-profile.


Katka Horackova - apprentice teacher

Since the 1990 she spent years WWOFing and volunteering in farms, gardens and community projects. This gave her invlaulable experience before taking a full PDC course in 2010. Since then she has been teaching specialized courses on seed-saving, plant-propagating, herbalism, garden-design, self-sufficiency, gives public talks and consultations. Introduction to permaculture courses with Katka are always focused on the audience and combined with some practical experience. She is also a part of the European Permaculture Teachers network.

BYLINÁŘSKÉ PRAKTIKUM na Vlčí Hoře
od roku 2011 každé léto 


Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin. Poznáme práci s bylinami tak, abychom nepotřebovali chodit do lékárny ani drogerie, ale.... do přírody! Jen co vypukne opravdové léto se podíváme kolem sebe, co si můžeme vyrobit na zimu.

Budeme poznávat byliny divoké i pěstované, probereme tradiční i nové způsoby jejich využití. Řekneme si, jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci trvale udržitelné zahrady, od semínka až k semínku.

Poznáme jejich latinské a české názvy, naučíme se správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě i v čajových směsích, základní tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, balzámy, oleje, kořenící směsi. V praktické části si některé z nich vyrobíme, recepty na další si odvezete s sebou. Probereme různé formy aplikace této „medicíny“ a řekneme si také o výběru kvalitních surovin pro jejich výrobu.

Naučíme se: správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě i v čajových směsích, tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, balzámy, některé z nich si vyrobíme.

Praktickou částí víkendu je výroba medicíny, kterou si pak odvezete domů i s recepty :-)PERMAKULTURA A UCHOVÁVÁNÍ OSIVA na Vlčí Hoře - od roku 2011 každý podzim

PERMAKULTURA A ZAKLÁDÁNÍ ZAHRAD na Vlčí Hoře - od roku 2011 každé jaroComments