INSPIRACE‎ > ‎

Seznam osiva pro rok 2020

e

Seznam osiva léčivých a užitkových rostlin v BIO kvalitě

. . . . rok sklizně 2019 a 2020 . . .


Níže nabízený seznam semen je výsledkem postupného založení několika zahrad, jejich kočovného dohledu, plánované údržby a načasované sklizně. Zakoupením osiva podpoříte fungování nomádského permakulturního zahradnictví, které se jednou může rozšířit i k Vám :-)


Osivo je pěstováno 2 - 15 let v několika zahradách v České republice, podle principů ekologického hospodaření, sbíráno ručně za příznivých klimatických a planetárních podmínek a sušeno jen přirozeným teplem. Některé osivo je z volné krajiny a některé je jen v omezeném množství.

Semena ve světle šedém textu letos nejsou :-(Agastache anýzová - Agastache foeniculum (anýz yzop)
Lamiaceae – Hluchavkovité,
Trvalka

Domovem jsou agastache v Americe a u nás se tato mrazuvzdorná bylina pěstuje pro okrasu v zahradách a jako bylina často navštěvovaná včelami a motýli. Listy voní po anýzu, přidávají se do studených nápojů i do čajových směsí. Nálev z této byliny má zklidňující účinek na podrážděné a ucpané dýchací cesty. Celá rostlina vydává vůni, při níž si vybavíme lékořicové bonbóny.


Aksamitník, Afrikán rozkladitý - Tagetes patula
Asteraceae – Hvězdicovité , Jednoletá

V zahradě je vysazován kdekoliv jako meziplodina, protože svými kořeny ozdravuje půdu, zejména jako prevence proti háďatku v bramborách. Jeho pronikavá vůně může zmást predátory, například motýli běláska hledající košťáloviny, a obětavě se vydá slimákům.


Aksamitník jemnolistý, tzv. jedlý – Tagetes tenuifolia
Asteraceae – Hvězdicovité , Jednoletá

Tato až 40cm vysoká bylina s mnoha drobnými žluto-oranžovými kvítky s 5 okvětními plátky, s příjemnou vůní a kořenitou chutí. Pojem „jedlý“ pro tento afrikán znamená, že má příjemnou vůni, prostou typického „smrádečku“:-). Kromě toho, že ho lze uzobávat do salátu a na ozdobu talířů, lze ho sušit a drcený používat celou zimu – takto se používá v Gruzii, podobně jako u nás měsíček.


Bazalka pravá, Ocimum basilicum
Lamiaceae – Hluchavkovité, Jednoletá

Původem z Asie, kde roste jako trvalka, u nás jednoletá. Listy se sklízejí průběžně do studených i teplých pokrmů, je součástí Herbs de Provence. Nálev z nati se pije pro snadné zažívání a při bolestech hlavy. Silice se užívá při zažívacích obtížích. Pěstuje se jako ostatní bazalky: předpěstovat, ven vysadit po půlce května, chce hojně slunce, tepla a vláhy.

Bazalka posvátná - Ocimum sanctum, TULSI
Lamiaceae – Hluchavkovité, Jednoletá rostlina
Původem z Asie, kde roste jako trvalka, Tulsí, všelék a hlavní bylina Ajurvédské medicíny, podporuje vylučování žluči, využívá se při zánětech ledvin a močového měchýře, při nachlazení, podrážděném žaludku, nervovém vyčerpání, pomáhá budovat imunitu, adaptogen .... Pěstuje se jako ostatní bazalky – předpěstovat, ven vysadit po půlce května, chce hojně slunce, tepla a vláhy. Lépe se jí daří, a déle pokvete, ve velkém hlubokém květináči na okně, než venku v záhoně.

Bukvice lékařská - Stachys officinalis alias Betonica hirta
Lamiaceae - Hluchavkovité, Trvalka

Vznešeně vypadající trvalka s krásným růžovým květem. Ve formě čaje se užívá pro uvolnění kašle, zklidnění nervové soustavy, při migrénách a při nemocech močových cest. Dobře se kombinuje s yzopem, měsíčkem a sporýšem.


Boryt barvířský - Isatis tinctoria
Brassicaceae - brukvovité, jednoletá nebo dvouletá nebo krátkověká trvalka

Rostlina podobná a příbuzná hořčici a řepce, kterou si zamilujete ! jednou ji máte na zahradě, a už se jí nezbavíte, bude vám vesele cestovat vzduchem i po zemi. Vysoká rostlina s bohatě žlutým květenstvím nakrmí spoustu opylovačů. V čínské medicíně se používá její kořen pro léčbu ledvin a močových cest. Z listů se vyrábělo modré barvivo na modrotisk - postup je trošku složitý a dosti smradlavý - míchá se s lidskou močí :-//


Černucha damascénská – Nigella damascena
Ranunculaceae –
Pryskyřníkovité, Jednoletá

Domovem je ve Středomoří, u nás se pěstuje pro krásné semeníky do suchých vazeb. Klíčí rychle a může se použít jako „zelený mulč“. Černá semena sbíraná k lékařským a kulinářským účelům působí močopudně, žlučopudně, zmírňují nadýmání, podporují činnost slinivky, uvolňují křeče hladkého svalstva (střev), zvyšují tvorbu mateřského mléka a hubí střevní parazity (hlísty). Olej vylisovaný ze semen obsahuje mnoho vitaminů, stopových prvků a nenasycených mastných kyselin, používá se vnitřně k podpoře imunity a zmírnění astmatu, zvenku se užívá při horkých a suchých vyrážkách a odebírá horkost z těla miminek při horečce.


Česnáček lékařský – Alliaria officinalis, Brassicaceae
Dvouletá bylina, která prvním rokem tvoří tvoří trojúhelníkové listy chutnající po česneku, bohaté na vitamín C. Druhým rokem kvete a vysemení se velmi úspěšně. Semena lze využít jako koření místo pepře.


Divizna velkokvětá - Verbascum grandiflora
Scrophulariaceae – Krtičníkovité, Dvouletka

Květ se užívá při zánětlivých chorobách průdušek, usnadňuje odkašlávání a rozpouštění hlenů, má účinky protizánětlivé, uvolňuje křeče. Namísto vařící vody používáme studený výluh. Naklepané listy divizny bývají užívány jako obklady při otocích a vředech, odvar z kořenů působí močopudně.

Dobromysl obecná - Oreganum vulgare
Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka

Jak název napovídá, při delším pravidelném používání působí jako antidepresivum a zlepšuje náladu, nálev se užívá ke zlepšení zažívání a při dýchacích potížích. Dobromysl je univerzální droga, hodí se na doplnění „hořčíkové“ při křečových stavech, včetně epilepsie, posiluje činnost srdečního svalu.


Fenykl vonný – Anis foeniculum, Apiaceae

Tradiční koření evropské i indické kuchyně, pomáhá trávení nejen luštěnin, snižuje plynatost. Opražená a proslazená/prosolená semena fenyklu se žvýkají po jídle pro zachování svěžího dechu. Zalité jako čaj nebo odvar pomáhají tvorbě mateřského mléka. Pěstuje se jako jednoletá až dvouletá, přirozeně roste jako trvalka.


Jablečník obecný - Marrubium vulgare,
Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka

Drogou je kvetoucí nať velmi hořké chuti pro okruhy všech orgánů. Ovlivňuje nervovou soustavu a upravuje nepravidelnou a zrychlenou činnost srdce, cévy, krevní oběh a vyměšování. Zevně se užívá na špatně se hojící rány, jinak jako nálev, léčivé víno nebo bylinný balzám.


Kopretina řimbaba -Tanacetum parthenium, Chrysanthemum parthenium
Asteraceae - Hvězdnicovité (složnokvěté),
Trvalka

Užívá se nejčastěji ve formě tinktury nebo nálevu, při migrénách se doporučují i čerstvé listy, při zánětu středního ucha se list jednoduše vsune do ucha. Nedoporučuje se užívat těhotným ženám (neb působí na dělohu), naopak se používá se při menstruačních bolestech a v šestinedělí. Pomáhá při horečce, rozšiřuje cévy, snižuje bolest, podporuje žaludeční aktivitu, působí protirevmaticky, proti migrénám, slabě projímavě.


Kozlík lékařský, Valeriana officinalis
Valerianaceae – Kozlíkovité, Trvalka

Působí jako mírné sedativum, tlumí stavy vzrušení, nervozitu, úzkosti a duševní napětí. Užívá se ve formě tinktury z kořenů, ale pozor - ve vyšších dávkách působí jako hypnotikum. Může být návykový, stejně jako lék Vallium, kterému dal kozlík jméno. Velmi dobře ovlivňuje srdeční neurózy.


Koriandr setý – Coriandrum sativum, Apiaceae
Jednoletá kořeninová rostlina, pěstovaná pro čerstvý list (do pomazánek) anebo na semeno (součást kari směsí, podporuje trávení), v létě ochlazuje. Silice se používá při nadýmání ale i v parfumerii.


Krásenka zpeřená  - Cosmos bipinnatus
Asteraceae - Hvězdnicovité, letnička

Krásná, nenáročná, až 130 cm vysoká letnička s jedlými květy, barva květů je bílá, světle a tmavě růžová.
Předpěstovává se na jaře do truhlíků, po výsadbě kvete v druhé polovině léta.


Krvavec toten - Sanguisorba officinalis
Rosaceae – Růžovité, Trvalka

Elegantní, asi 1m vysoká trvalka nehnojených luk, které nejsou ani suché, ani moc bohaté na živiny. jedna z mála krásných trvalek, které vyhovuje chudá jílovitá půda :-). Celkem silný kořen/oddenek je bohatý na saponiny a třísloviny, zastavuje krvácení a podporuje hojení. Některé kočovné národy jej vaří jako zeleninu. Krvavec toten je jedinou živnou rostlinou housenek motýlů modráska očkovaného a modráska bahenního, kteří jsou v České republice považováni za silně ohrožené druhy!

Levandule úzkolistá - Lavandula angustifolia
Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka

Nálev se užívá při bolestech hlavy a vyčerpání, ke zlepšení trávení. Vytrvalá rostlina, nutné zazimování – přikrytí chvojím či slámou, nestříhat před zimou! Drogou je nať sbíraná před rozkvětem, součást směsi Herbs de Provence. Silice má účinky hojivé, zastavuje krvácení, používá se při spálení sluníčkem, na hmyzí štípnutí, k uklidnění nervozity, apod.

Libeček lékařský - Levisticum officinale
Apiaceae - Miříkovité, Trvalka

List - přísada do pokrmů jako koření, může nahradit sůl. List i oddenek působí jako silný močopudný prostředek, podporuje vylučování nežádoucích solí z organizmu, výborně léčí záněty dolních cest močových a zlepšuje vylučování žluči.


Lopuch větší, Arctium lappa

Dvouletka, v Japonsku oblíbená kořenová zelenina je u nás známá spíše jako vysoká bylina, která prvním rokem tvoří růžici listů, druhým rokem kvete a dozrává v nepříjemné zachycující se „lepiky“. Sbírá se z ní kořen koncem prvního roku (jako třeba mrkev), nebo začátkem druhého roku (v tu dobu ještě ani neklíčí vysetá kořenová zelenina). Když se nechá vykvést, láká mnoho opylovačů do zahrady. Tento lopuch je „obyčejný“ český lopuch, ovšem pěstovaný v dobré zahradní půdě, ve které tvoří uspokojivě velké a chutné kořeny (nejlépe dušené, polité olejem a osolené).


Lichořeřišnice větší – Tropaeolum majus
Lichořeřišnicovité – Tropaeolaceae, jednoletá

Krásná popínavá léčivka s lehce řeřichovou chutí, oranžovými květy, naše nejlepší přírodní antibiotikum. Z listů, květů a semen se vyrábí tinktura, která si poradí se zánětem močových a dýchacích cest. Jíst lze její syrové listy i květy, jsou vhodné k ozdobení salátů. Pravidelně ji pojídat je skvělá prevence.


Meduňka lékařská , Mellissa officinalis
Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka

Roste ráda v polostínu(kde má více listů)  i na slunci (kde silněji voní) . Nálev z natě uklidňuje nervovou soustavu, žaludek a ženské orgány, pije se k navození dobrého spaní a v těhotenství. Silice se používá do zklidňujících masážních směsí.

Měsíček lékařský – Calendula officinalis
Asteraceae - Hvězdnicovité (složnokvěté), Jednoletá

Nálev nebo výluh z měsíčku zvyšuje sekreci žluče, potlačuje růst baktérií, urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran doprovázených záněty, užívá se proti plísním a bércovým vředům. Zevně lze měsíčku ve formě obkladu použít na takřka jakékoliv rány včetně zánětů očních a ušních. Jako kloktadlo se může použít při afekcích v dutině ústní.


Oman pravý – Inula helenium
Asteraceae – Hvězdnicovité, Trvalka

Kořen obsahuje především silice, inulin, hořčiny a sacharidy. Pozitivně působí na tvorbu žaludečních šťáv a střevní peristaltiku, rozpouští hlen, usnadňuje odkašlávání, působí povzbudivě na trávení. Má silné antibakteriální účinky. Zevně se používá proti kožním vyrážkám a špatně se hojícím mokvavým lišejům. Tinktura z kořene je silným životabudičem po dlouhodobé nemoci.


Otropestřec mariánský - Silybum marianum
Asteraceae – Hvězdicovité, Jednoletá až dvouletá

Z rozdrcených plodů se používá prášek jako prevence ztučnění a zánětu jater, při poškození léky či při rekonvalescenci po žloutence. Také je vhodný u obtíží se žlučníkem, jelikož zvyšuje vylučování žluči.


Pelyněk brotan – Artemisium abrotanum, lidově „boží dřevec“
Asteraceae - Hvězdnicovité (složnokvěté), Trvalka

Kořením jsou čerstvé nebo sušené mladé aromatické listy, které voní po citrónu a jsou hořké. Používají se jen v malém množství ke kořenění tučného masa, ale také k ochucení koláčů, tvarohu, majonéz a salátů. V lidovém léčitelství se dosud používá k podpoře trávení a proti střevním parazitům, „rozetřen s olejem, obnovuje růst vlasů u člověka, který jich postrádá“ a „kouř z této rostliny dobře voní a vyhání hady z domu“. Posílám řízky na jaře (březen, duben)


Pupalka dvouletá - Oenothera biennis
Onangraceae – Pupalkovité, Dvouletka

Prvním rokem narostou listy a zejména kořeny velikosti mrkve.
Obojí jsou jedlé a bývaly tak i požívány v dobách chudších. Druhým rokem kvete žlutě a její květy se otevírají za soumraku a pronikavě voní. Odvar a obklad z listů se používá při atopickém exzému. Ze semen se lisuje olej velmi ceněný v kosmetice a pro harmonizaci ženských orgánů.


Proskurník lékařský - Althea officinalis
Malvaceae – Slézovité, Trvalka

Z kořene, listů i květů se připravuje nálev na suchý a dráždivý kašel, jako ochrana sliznic, při chorobách plic, průdušek, močových cest, zažívání včetně těžkých po-průjmových onemocnění. Ze slizových drog má „ibišek“ srovnatelné užití pouze s kostivalem. Nálev z květů nezalívat vroucí vodou, aby se nezničil účinek slizovitých složek.


Routa vonná - Ruta graveolens
Rutaceae – Routovité, Trvalka

Typická žlučníková droga, působí příznivě při žlučových a ledvinových kaméncích. Způsobuje snížení krevního tlaku, kde je hypertenze způsobena poruchami funkce ledvin, podporuje vylučování moči. Zentrich uvádí, že routa je nepostradatelná na rozšířené žilky, vždy se použije ve směsi. Po usušení vydává omamnou vůni, obsahuje rutin. Její pěstování nebo sušená nať odpuzuje hmyzí škůdce. Opatrně užívat v těhotenství. Při sběru může její silice na slunci poškodit (popálit) pokožku.


Rmen barvířský - Anthemis tinctoria
Asteraceae - Hvězdnicovité (složnokvěté), Trvalka

Žlutě a dlouho kvetoucí trvalka 30 - 70cm vysoká, která krmí mnoho opylovačů v sadu. Tradičně se používala k barvení vlny na žluto - sbírají se květy; dříve se používala sušená nať do pelechů zvířat k odpuzení blech, v čajích se užívalo proti parazitům – pozor pouze ve směsi !


Rukola setá - Eruka sativa, Brassicaceae, Brassicaceae
Jednoletá rostlina původem ze Středomoří, kde jsou listy dodnes hojně využívány. Někde slouží semena k výrobě hořčice, jinde k získávání oleje. Podporuje chuť k jídlu, čistí krev, má vysoký obsah vitaminu C. Pěstuje se jako pikantní listová zelenina nebo jako meziplodina, vysévat se musí brzy zjara anebo pozdě v létě, jinak brzy vyžene do květu.


Řebříček obecný - Achillea millefolium
Asteraceae - Hvězdnicovité (složnokvěté), Trvalka

Královna v léčbě ženských nemocí, květy jsou bohaté na flavonoidy. Používá se k výplachům, koupelím, na nehojící se rány, kožní defekty a zanícenou ústní dutinu. Nálev se pije pro čištění krve a ve směsích při nachlazení. Ve směsi se může i v těhotenství. Tlumí krvácení tím, že zasahuje do faktorů podmiňujících srážlivost krve, tlumí křeče.


Řebříček bertrám (bertrám obecný), Achillea ptarmica, Trvalka
Tradiční luční i zahradní léčivka s dlouhou dobou kvetení. Užití podobné jako řebříček obecný, větší a volnější květenství.


Řepík lékařský, Agrimonia officinalis,
Rosaceae – Růžovité, Trvalka

Jedna z tradičních bylin s širokou paletou použití. Čistí játra, zlepšuje metabolismus tuků a cholesterolu. Tlumí zánětlivé procesy, pomáhá při kožních chorobách. Vhodný i pro těhotné a kojící ženy. Lékové formy: nálev, razantnější – odvar.


Sléz lesní, Malva sylvestris,
Malvaceae – Slézovité, Trvalka

Pomáhá optimální ochraně sliznic a pokožky. Používá se při nemocech zažívání včetně žaludečních vředů, má protizánětlivý účinek. Léková forma – nálev studenou vodou. Jedlé jsou květy i listy.


Sléz maurský, Malva moschata,
Malvaceae – Slézovité, jednoletá - dvouletá

Až 2m vysoký nebo poléhavý sléz s fialovými květy, které jsou jedlé stejně jako listy. Chutný do salátů anebo sušený do čajů (nevařených), pomáhá sliznicím hrdla i žaludku.


Sporýš lékařský, Verbena officinalis,
Verbenaceae – Sporýšovité, Trvalka

V čajových směsích se užívá při bronchitidě, usnadňuje odkašlávání, působí při lehkých případech neuralgie trojklaného nervu. Uplatňuje se při psychogenně způsobených bolestech hlavy, čistí ledviny, podporuje jaterní činnost, zvyšuje sekreci mateřského mléka, pomáhá vyvolat zastavenou menstruaci.

Srdečník obecný, buřina srdečník, Leonurus cardiaca,
Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka

Výrazně tlumí tachykardii a při vegetativních poruchách působí kardiosedativně. Další oblasti užití: geriatrie, srdeční ischemie s hypertenzí, klimakterické obtíže s pocením, návaly. Z byliny se připravuje zelená barva na barvení vlny. Vychladlý čaj je výborným prostředkem na smývání pleťových masek.

Svazenka vratičolistá - Phacelia tanacetifolia
Hydrophyllaceae – Stružkovcovité, Jednoletá

Jednoletá jarní bylina s modrými, lila nebo bílými květy, pěstuje se jako meziplodina a na zelené hnojení. Pochází ze západní části Severní Ameriky, je to medonosná rostlina, protože dlouho kvete a meduje za každého počasí.


Šalvěj lékařská - Salvia officinalis
Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka

Bylina s dávnou historií užívání, má hořkou chuť a silné desinfekční účinky. Prospěšná při gynekologických obtížích, v klimakteriu snižuje pocení. Má široké antimikrobiální spektrum pro systém močopohlavní, zažívací, dýchací; zevně na nehojící se rány ke koupelím. Neužívá se dlouhodobě.


Šalvěj muškátová - Salvia moschata
Lamiaceae – Hluchavkovité, Dvouletka

Dvouletá až vytrvalá bylina, vysoká 30 až 140 cm. Původem ve Středozemí, pěstována pro krásný vzhled a silnou vůni. Vzhledem k vysokému obsahu aromatických látek se užívá zejména ve voňavkářském a potravinářském průmyslu k aromatizaci některých výrobků (např. aromatizaci umělých muškátových vín a octa), ve směsi lze také do čaje jako šalvěj lékařskou.

Šalvěj přeslenitá  - Salvia moschata
Lamiaceae – Hluchavkovité, Dvouletka

Brzy kvetoucí šalvěj, ze které se sbírá kvetoucí nať. Po sklizni kvete opakovaně a krmí spoustu opylovačů, nejen včely. Stejně jako ostatní šalvěje působí svíravě a jako klotadlo hojí rány v ústní dutině. V čajových směsích pomáhá zprůchodnit ucpané cesty dýchací, čili při rýmě.


Šanta kočičí, Nepeta cataria,
Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka

Vynikající prostředek při bronchitidě, kašli, podporuje zažívání. Výrazně uklidňuje orgánové neurózy. Vhodné sedativum pro děti. Kašovité obklady zastupují kostival.


Topolovka růžová, topolová růže, Althea rosea,
Malvaceae – Slézovité, Dvouletka

Užívá se všude tam, kde je zapotřebí chránit sliznici – ústa, žaludek, střeva, dýchací systém. Výhodná v geriatrii a pediatrii. Má estrogenní aktivitu, dovede vyvolat pozastavenou menstruaci nebo zesílit slabou.

Třapatka nachová, Echinacea purpurea
Asteraceae – Hvězdicovité, Trvalka

Z kořenů se vyrábí tinktura, která se užívá při snížené imunitě, antibiotikum. Listy zevně na proleženiny, pooperační rány, jizvy, omrzliny, lupenku a ekzémy.


Třapatka srstnatá - Rudbeckia hirta
Asteraceae - Hvězdnicovité (složnokvěté),
dvouletka - trvalka
původem z Amerického kontinentu, tato žlutě a dlouho kvetoucí rostlina je dvouletá až krátkověká trvalka. Může se chovat jako invazivní v teplejších oblastech, proto je dobré ji nechat navštívit hmyzem a odkvetlé semeníky včas ostříhat - její semena jsou vítaným zpestřením ptačího jídelníčků v krmítkách. Vysoká je asi 1m.


Třezalka tečkovaná - Hypericum perforatum
Hypericaceae – Třezalkovité, Trvalka

Sbírá se kvetoucí nať, je používána nejčastěji ve formě nálevu, účinnou formou je i tinktura. Macerací v olivovém oleji se získá velmi dobrý masážní olej, který se může použít i k léčbě popálenin (např. od slunce), zanícených ran nebo hemeroidů a také plotének. Je fotosensitivní – u některých jedinců může způsobit její dlouhodobé podávání při pobytu na slunci skvrny na kůži.


Vratič obecný - Tanacetum vulgare
Asteraceae – Hvězdnicovité, Trvalka

Vnitřní užití vratiče je pro člověka silně toxické - způsobuje zvracení a průjem, překrvení malé pánve (nebezpečí potratu), zúžení zorniček, zpomalení tepu i dýchání, zduření rtů, poškozuje ledviny a nervový systém. Při vnějším užití ať už ve formě koupele nebo masti, se využívá silného antibiotického působení drogy např. na nehojící se rány. Koupele rukou nebo nohou mají výrazné protirevmatické účinky. Ve veterinárním lékařství se užívá jako prevence napadení parazity.

Yzop lékařský, Hyssopus officinalis,
Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka

Čaj z yzopu se pije při kataru dýchacích cest, nemoci ORL, A. Zentrich považuje yzop za základní bylinu pro léčbu průdušek. Antibioticky působí i v močových cestách, je výborným geriatrikem, působí jako mírné tonikum, je dobře snášen dětmi i starými lidmi. Studený yzop působí proti pocení, zejména nočnímu a klimakterickému.


Z E L E N I N A , K O Ř E N Í   a   J E D L Ý P L E V E L


Ačokča, Cyclanthera pedata - "paprikookurka"
Cucurbitaceae - tykvovité, jednoletá

Jednoletá, popínavá, až 5 m dlouhá liána s tenkou lodyhou a velkým množstvím rozvětvených úponků. Jedlé jsou její mladé listy připravené jako špenát, a mladé plody, které připomínají okurky/papriky. Květy jsou drobné zeleně žlutavé a nenápadné. Plody jsou chutné velmi malá zasyrova - velikost 3-5cm, starší plody lze dusit, vařit, nakládat jako pickles. předpěstování není nutné, lze je vysévat rovnou do země v květnu, rostlina se rozroste v druhé půlce léta a plodí nejvíce v srpnu a září, obroste vám spolehlivě ploty, treláže i domy.

Barborka obecná – Barbarea vulgaris, Brassicaceae
Vytrvalá bylina a jedlý plevel, dříve hojně využívaný. Na jaře jedna z prvních zelených natí k použití do salátů, pomazánek, divoká příbuzná jednoleté rukoly. Chutná brukvovitě až nahořkle, bohatě kvete a krmí tak včely.


Hořčice listová – Brassica juncea „Oak fire“, Brassicaceae

Listová hořčice s jemnými listy zelenými, s purpurovým okrajem. Chutná jemněji než běžná hořčice, vhodná do salátů, pomazánek, nebo jen tak na chleba. Cokoliv takto pálivého pomáhá astmatikům. Lze ji vysévat opakovaně k postupné sklizni mladých lístků.


Kopr vonný - Anethum graveolens, Apiaceae
Jednoletá kořeninová rostlina, jejíž semena se používají pro zlepšení zažívání. Zelená nať je klasikou do omáček a také do salátů, pomazánek. Roste dobře s okurkami, ke kterým se hodí do nálevu.


Rajče divoké – Lycopersicon pimpinellifolium, odrůda „červené malinké“

Odrůda středně odolná plísni, původní předchůdce dnešních odrůd cherry rajčat. Zpočátku pomalý růst, potom dlouho plodí malé červené plody, velmi sladké, velikosti 1-2cm. Nepotřebuje oporu a samo se plazí po zemi, jedna rostlina zabere až 2m čtvereční.


Rajče divoké červené „polodivoké“ - Lycopersicon esculentum x pimpinellifolium?

Rajče vzrůstem velmi podobné rajčatům divokým maloplodým, toto má však plody o velikosti 2-3cm, nejspíše vzniklo křížením rajčete divokého a cherry rajčete. Odolnost na plíseň velmi dobrá, vydrželo do půlky října v polním pěstování ve výšce 400 m.n.m.


Rajče divoké – Lycopersicon esculentum,odrůda „Divoké žluté z Francie“

Odrůda středně odolná plísni, původní předchůdce dnešních odrůd cherry rajčat. Zpočátku pomalý růst, potom dlouho plodí malé žlutooranžové plody, velmi sladké, velikosti 1-2cm. Nepotřebuje oporu a samo se plazí po zemi, jedna rostlina zabere až 2m čtvereční.

Rajče tyčkové – cherry ze samovýsevu
Odrůda tyčková, tzv polní rajče, které se samo vysemenilo samo na nevýhodném místě a přesto stačilo narůst, zaplodit a dlouho odolávalo plísni bramborové. Plody červené v hroznech, velikosti do 5cm, chutné do salátů.


Rajče tyčkové - Datlové žluté

tyčková odrůda, která plodí hojně rajčata ve tvaru žlutých hruštiček, tzv „datlí“. Dlouho plodí, svěží chuť, dozrává postupně, pěstuji ji už přes 6 let.


Tykvovité mají rády teplejší mikroklima, ke kvetení a nasazení plodů potřebují slunce (a včely). Výhodou je předpěstovat sazenice (v dubnu) a vysadit ven po „ledových“ mužích, potřebují výživnou půdu a zpočátku pravidelnou zálivku.

Dýně hokkaido – Cucurbita maxima
odrůda oblíbená pro svoji širokou použitelnost a dlouhou skladovatelnost. Slupka oranžová do červena, dužina oranžová, obsahuje karoten, velmi chutná, dobře skladovatelná (v suchu a teplu až do jara).

Dýně Sweet Meat Oregon Pie – Cucurbita maxima
odrůda oblíbená pro svoji chuť – sladší než hokkaido, a velmi dobou skladovatelnost. Slupka je šedá do modra, dužina žluto-oranžová, obsahuje karoten, velmi chutná, široká škála použití – od sladkých pokrmů až po pečené na slano.
PODMÍNKY ZÍSKÁNÍ SEMEN

Semena zasílám poštou v bublinkové obálce, na vyžádání i doporučeně.
V
sáčcích je množství srovnatelné s tím, jak jsme zvyklí z obchodu, většinou však větším, někdy podle napěstovaného množství a poptávky, spíše menším.

Semena objednávejte POUZE e-mailem na
katka.hora@gmail.com, do konce března 2021.
Vaši objednávku potvrdím a semínka zašlu po obdržení příslušné částky na bankovním účtě.

Semínka budou rozeslané hromadně 
do vyčerpání zásob  - a to do 1. 4. 2021, ne, není to apríl :-) !

Doporučený příspěvek za jeden sáček je 35 Kč a poštovné a balné, které je pro více sáčků pro jednoduchost zaokrouhleno na 60 Kč za zásilku
(při menších anebo větších objednávkách podle ceníku České Pošty).
Pokud máte jakékoliv dotazy k pěstování vlastního osiva, neváhejte se zapsat na
kurz Permakultura a uchování osiva, termíny budou vyhlášeny během jara.

Také bude probíhat kurz Permakultura a Zakládání zahrad na několika místech v České republice.

Od ledna do května bude několik víkendů probíhat intenzivní Úplný kurz permakulturního designu.
Podrobnosti najdete zde
www.permakulturacs.cz a www.akademiepermakultury.cz
Doporučenou literaturou na toto jaro je příručka s názvem TRVALKY - plané, kulturní, permakulturní, kterou jsme vydali spolu se spolkem Permakultura CS, a kromě několika článků  na téma, jak je pěstovat, kombinovat, sklízet a zpracovávat, je tam i obrovská tabulka JEDLÝCH ČÁSTÍ bylin, stromů, keřů, trvalek, které běžně potkáváme.
Mohu vám ji k objednávce přibalit :-)

Další užitečné informace najdete na webu permakulturího zahradníka
Marka Kvapila –
www.potravinovezahrady.cz,
a další kvalitní osivo najdete na jeho webu www.permaseminka.cz


Nejlepší literaturou na téma osivaření je zatím a stále

Pěstujeme si vlastní semínka od Petra Dostálka


Inspirací k pěstování, osivaření i zasílání semen je pro mne osobní pobyt a dobrovolná pomoc ve společnosti Arche Noah v Rakousku a u nás spřátelená Obecně prospěšná společnost Gengel se sídlem v jižních Čechách, která se uchovávání osiva věnuje již od 90. let minulého století. Každým rokem připravují Seznam starých, krajových, netradičních plodin a odrůd, plevelů a dalších rostlin.

Záměrem O.p.s.Gengel je rozšíření pěstování a užívání starých a krajových odrůd kulturních plodin a to zejména mezi malopěstiteli a zahrádkáři a vždy za dodržení principů ekologického pěstování.
Nabídku zajímavých odrůd najdete na jejich stránkách
www.gengel.cz.


ċ
Katka Horackova,
Jan 11, 2021, 12:15 PM