Seznam osiva léčivých a užitkových rostlin v BIO kvalitě . . . . rok sklizně 2019 a 2020 . . .
Osivo je pěstováno 2 - 15 let v několika zahradách v České republice, podle principů ekologického hospodaření, sbíráno ručně za příznivých klimatických a planetárních podmínek a sušeno jen přirozeným teplem. Některé osivo je z volné krajiny a některé je jen v omezeném množství. Semena ve světle šedém textu letos nejsou :-( Agastache
anýzová - Agastache foeniculum (anýz yzop) Domovem jsou agastache v Americe a u nás se tato mrazuvzdorná bylina pěstuje pro okrasu v zahradách a jako bylina často navštěvovaná včelami a motýli. Listy voní po anýzu, přidávají se do studených nápojů i do čajových směsí. Nálev z této byliny má zklidňující účinek na podrážděné a ucpané dýchací cesty. Celá rostlina vydává vůni, při níž si vybavíme lékořicové bonbóny.
Aksamitník,
Afrikán
rozkladitý - Tagetes patula V zahradě je vysazován kdekoliv jako meziplodina, protože svými kořeny ozdravuje půdu, zejména jako prevence proti háďatku v bramborách. Jeho pronikavá vůně může zmást predátory, například motýli běláska hledající košťáloviny, a obětavě se vydá slimákům.
Aksamitník
jemnolistý, tzv. jedlý – Tagetes tenuifolia Tato až 40cm vysoká bylina s mnoha drobnými žluto-oranžovými kvítky s 5 okvětními plátky, s příjemnou vůní a kořenitou chutí. Pojem „jedlý“ pro tento afrikán znamená, že má příjemnou vůni, prostou typického „smrádečku“:-). Kromě toho, že ho lze uzobávat do salátu a na ozdobu talířů, lze ho sušit a drcený používat celou zimu – takto se používá v Gruzii, podobně jako u nás měsíček.
Bazalka
pravá, Ocimum basilicum
Bazalka
posvátná - Ocimum sanctum, TULSI Bukvice lékařská - Stachys officinalis alias Betonica hirta Vznešeně vypadající trvalka s krásným růžovým květem. Ve formě čaje se užívá pro uvolnění kašle, zklidnění nervové soustavy, při migrénách a při nemocech močových cest. Dobře se kombinuje s yzopem, měsíčkem a sporýšem. Boryt barvířský - Isatis tinctoria Černucha
damascénská
– Nigella damascena Domovem je ve Středomoří, u nás se pěstuje pro krásné semeníky do suchých vazeb. Klíčí rychle a může se použít jako „zelený mulč“. Černá semena sbíraná k lékařským a kulinářským účelům působí močopudně, žlučopudně, zmírňují nadýmání, podporují činnost slinivky, uvolňují křeče hladkého svalstva (střev), zvyšují tvorbu mateřského mléka a hubí střevní parazity (hlísty). Olej vylisovaný ze semen obsahuje mnoho vitaminů, stopových prvků a nenasycených mastných kyselin, používá se vnitřně k podpoře imunity a zmírnění astmatu, zvenku se užívá při horkých a suchých vyrážkách a odebírá horkost z těla miminek při horečce.
Česnáček
lékařský – Alliaria officinalis, Brassicaceae
Divizna
velkokvětá - Verbascum grandiflora
Květ
se užívá při zánětlivých chorobách průdušek, usnadňuje
odkašlávání a rozpouštění hlenů, má účinky protizánětlivé,
uvolňuje křeče. Namísto vařící vody používáme studený
výluh. Naklepané listy divizny bývají užívány jako obklady při
otocích a vředech, odvar z kořenů působí močopudně. Dobromysl
obecná - Oreganum vulgare Jak název napovídá, při delším pravidelném používání působí jako antidepresivum a zlepšuje náladu, nálev se užívá ke zlepšení zažívání a při dýchacích potížích. Dobromysl je univerzální droga, hodí se na doplnění „hořčíkové“ při křečových stavech, včetně epilepsie, posiluje činnost srdečního svalu.
Fenykl vonný – Anis foeniculum, Apiaceae Tradiční koření evropské i indické kuchyně, pomáhá trávení nejen luštěnin, snižuje plynatost. Opražená a proslazená/prosolená semena fenyklu se žvýkají po jídle pro zachování svěžího dechu. Zalité jako čaj nebo odvar pomáhají tvorbě mateřského mléka. Pěstuje se jako jednoletá až dvouletá, přirozeně roste jako trvalka.
Jablečník
obecný - Marrubium vulgare, Kopretina
řimbaba -Tanacetum
parthenium, Chrysanthemum parthenium Užívá se nejčastěji ve formě tinktury nebo nálevu, při migrénách se doporučují i čerstvé listy, při zánětu středního ucha se list jednoduše vsune do ucha. Nedoporučuje se užívat těhotným ženám (neb působí na dělohu), naopak se používá se při menstruačních bolestech a v šestinedělí. Pomáhá při horečce, rozšiřuje cévy, snižuje bolest, podporuje žaludeční aktivitu, působí protirevmaticky, proti migrénám, slabě projímavě.
Kozlík
lékařský, Valeriana officinalis Působí jako mírné sedativum, tlumí stavy vzrušení, nervozitu, úzkosti a duševní napětí. Užívá se ve formě tinktury z kořenů, ale pozor - ve vyšších dávkách působí jako hypnotikum. Může být návykový, stejně jako lék Vallium, kterému dal kozlík jméno. Velmi dobře ovlivňuje srdeční neurózy. Koriandr
setý – Coriandrum
sativum, Apiaceae Krásenka zpeřená - Cosmos bipinnatus Krásná, nenáročná, až 130 cm vysoká letnička s jedlými květy, barva květů je bílá, světle a tmavě růžová. Krvavec toten - Sanguisorba officinalis Elegantní, asi 1m vysoká trvalka nehnojených luk, které nejsou ani suché, ani moc bohaté na živiny. jedna z mála krásných trvalek, které vyhovuje chudá jílovitá půda :-). Celkem silný kořen/oddenek je bohatý na saponiny a třísloviny, zastavuje krvácení a podporuje hojení. Některé kočovné národy jej vaří jako zeleninu. Krvavec toten je jedinou živnou rostlinou housenek motýlů modráska očkovaného a modráska bahenního, kteří jsou v České republice považováni za silně ohrožené druhy! Levandule
úzkolistá - Lavandula angustifolia Nálev
se užívá při bolestech hlavy a vyčerpání, ke zlepšení
trávení. Vytrvalá rostlina, nutné zazimování – přikrytí
chvojím či slámou, nestříhat před zimou! Drogou je nať
sbíraná před rozkvětem, součást směsi Herbs de Provence.
Silice má účinky hojivé, zastavuje krvácení, používá se při
spálení sluníčkem, na hmyzí štípnutí, k uklidnění
nervozity, apod. Libeček
lékařský - Levisticum officinale
Lopuch větší, Arctium lappa Dvouletka, v Japonsku oblíbená kořenová zelenina je u nás známá spíše jako vysoká bylina, která prvním rokem tvoří růžici listů, druhým rokem kvete a dozrává v nepříjemné zachycující se „lepiky“. Sbírá se z ní kořen koncem prvního roku (jako třeba mrkev), nebo začátkem druhého roku (v tu dobu ještě ani neklíčí vysetá kořenová zelenina). Když se nechá vykvést, láká mnoho opylovačů do zahrady. Tento lopuch je „obyčejný“ český lopuch, ovšem pěstovaný v dobré zahradní půdě, ve které tvoří uspokojivě velké a chutné kořeny (nejlépe dušené, polité olejem a osolené).
Lichořeřišnice
větší – Tropaeolum majus Krásná popínavá léčivka s lehce řeřichovou chutí, oranžovými květy, naše nejlepší přírodní antibiotikum. Z listů, květů a semen se vyrábí tinktura, která si poradí se zánětem močových a dýchacích cest. Jíst lze její syrové listy i květy, jsou vhodné k ozdobení salátů. Pravidelně ji pojídat je skvělá prevence. Meduňka
lékařská , Mellissa officinalis Roste ráda v polostínu(kde má více listů) i na slunci (kde silněji voní) . Nálev
z natě uklidňuje nervovou soustavu, žaludek a ženské orgány,
pije se k navození dobrého spaní a v těhotenství. Silice se
používá do zklidňujících masážních směsí. Měsíček
lékařský – Calendula officinalis Nálev nebo výluh z měsíčku zvyšuje sekreci žluče, potlačuje růst baktérií, urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran doprovázených záněty, užívá se proti plísním a bércovým vředům. Zevně lze měsíčku ve formě obkladu použít na takřka jakékoliv rány včetně zánětů očních a ušních. Jako kloktadlo se může použít při afekcích v dutině ústní.
Oman
pravý – Inula helenium Kořen obsahuje především silice, inulin, hořčiny a sacharidy. Pozitivně působí na tvorbu žaludečních šťáv a střevní peristaltiku, rozpouští hlen, usnadňuje odkašlávání, působí povzbudivě na trávení. Má silné antibakteriální účinky. Zevně se používá proti kožním vyrážkám a špatně se hojícím mokvavým lišejům. Tinktura z kořene je silným životabudičem po dlouhodobé nemoci.
Otropestřec
mariánský - Silybum
marianum Z rozdrcených plodů se používá prášek jako prevence ztučnění a zánětu jater, při poškození léky či při rekonvalescenci po žloutence. Také je vhodný u obtíží se žlučníkem, jelikož zvyšuje vylučování žluči.
Pelyněk
brotan – Artemisium abrotanum, lidově „boží dřevec“ Kořením
jsou čerstvé nebo sušené mladé aromatické listy, které voní
po citrónu a jsou hořké. Používají se jen v malém množství
ke kořenění tučného masa, ale také k ochucení koláčů,
tvarohu, majonéz a salátů. V lidovém léčitelství se dosud
používá k podpoře trávení a proti střevním parazitům,
„rozetřen s olejem, obnovuje růst vlasů u člověka, který jich
postrádá“ a „kouř z této rostliny dobře voní a vyhání
hady z domu“. Posílám
řízky na jaře (březen, duben)
Pupalka
dvouletá - Oenothera biennis
Proskurník
lékařský - Althea officinalis Z kořene, listů i květů se připravuje nálev na suchý a dráždivý kašel, jako ochrana sliznic, při chorobách plic, průdušek, močových cest, zažívání včetně těžkých po-průjmových onemocnění. Ze slizových drog má „ibišek“ srovnatelné užití pouze s kostivalem. Nálev z květů nezalívat vroucí vodou, aby se nezničil účinek slizovitých složek.
Typická žlučníková droga, působí příznivě při žlučových a ledvinových kaméncích. Způsobuje snížení krevního tlaku, kde je hypertenze způsobena poruchami funkce ledvin, podporuje vylučování moči. Zentrich uvádí, že routa je nepostradatelná na rozšířené žilky, vždy se použije ve směsi. Po usušení vydává omamnou vůni, obsahuje rutin. Její pěstování nebo sušená nať odpuzuje hmyzí škůdce. Opatrně užívat v těhotenství. Při sběru může její silice na slunci poškodit (popálit) pokožku.
Rmen
barvířský - Anthemis
tinctoria Žlutě a dlouho kvetoucí trvalka 30 - 70cm vysoká, která krmí mnoho opylovačů v sadu. Tradičně se používala k barvení vlny na žluto - sbírají se květy; dříve se používala sušená nať do pelechů zvířat k odpuzení blech, v čajích se užívalo proti parazitům – pozor pouze ve směsi ! Rukola setá - Eruka sativa, Brassicaceae, Brassicaceae Jednoletá
rostlina původem ze Středomoří, kde jsou listy dodnes hojně
využívány. Někde slouží semena k výrobě hořčice, jinde k
získávání oleje. Podporuje chuť k jídlu, čistí krev, má
vysoký obsah vitaminu C. Pěstuje se jako pikantní listová
zelenina nebo jako meziplodina, vysévat se musí brzy zjara anebo
pozdě v létě, jinak brzy vyžene do květu.
Řebříček
obecný - Achillea millefolium Královna v léčbě ženských nemocí, květy jsou bohaté na flavonoidy. Používá se k výplachům, koupelím, na nehojící se rány, kožní defekty a zanícenou ústní dutinu. Nálev se pije pro čištění krve a ve směsích při nachlazení. Ve směsi se může i v těhotenství. Tlumí krvácení tím, že zasahuje do faktorů podmiňujících srážlivost krve, tlumí křeče. |
INSPIRACE >