Seznam osiva pro rok 2023

Seznam osiva léčivých a užitkových rostlin v BIO kvalitě

. . . . rok sklizně 2020 - 2022 . . .

Níže nabízený seznam semen je výsledkem postupného založení několika zahrad, jejich kočovného dohledu, plánované údržby a načasované sklizně. Zakoupením osiva podpoříte fungování nomádského permakulturního zahradnictví, které se jednou může rozšířit i k Vám :-)

Osivo je pěstováno 4 - 20 let v několika zahradách v České republice, podle principů ekologického hospodaření, sbíráno ručně za příznivých klimatických a planetárních podmínek a sušeno jen přirozeným teplem. Některé osivo je z volné krajiny a některé je jen v omezeném množství. Rostliny označené šedou, již nejsou.


Agastache anýzová - Agastache foeniculum (anýz yzop)  

Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka  

Domovem jsou agastache v Americe a u nás se tato mrazuvzdorná bylina  pěstuje pro okrasu v zahradách a jako bylina často navštěvovaná včelami a  motýli. Listy voní po anýzu, přidávají se do studených nápojů i do čajových  

směsí. Nálev z této byliny má zklidňující účinek na podrážděné a ucpané  dýchací cesty. Celá rostlina vydává vůni, při níž si vybavíme lékořicové bonbóny.  

Aksamitník, Afrikán rozkladitý - Tagetes patula  

Asteraceae – Hvězdicovité, Jednoletá  

V zahradě je vysazován kdekoliv jako meziplodina, protože svými kořeny  ozdravuje půdu, zejména jako prevence proti háďatku v bramborách. Jeho  pronikavá vůně může zmást predátory, například motýli běláska hledající  košťáloviny, a obětavě se vydá slimákům. Pro dlouhé kvetení se  předpěstovává uvnitř a vysazuje ven v květnu.  

Aksamitník jemnolistý, tzv. jedlý – Tagetes tenuifolia  

Asteraceae – Hvězdicovité , Jednoletá  

Tato až 40cm vysoká bylina s mnoha drobnými žluto-oranžovými kvítky s 5  okvětními plátky, s příjemnou vůní a kořenitou chutí. Pojem „jedlý“ pro  tento afrikán znamená, že má příjemnou vůni, prostou typického  „smrádečku“:-). Kromě toho, že ho lze uzobávat do salátu a na ozdobu talířů,  lze ho sušit a drcený používat celou zimu – takto se používá v Gruzii,  podobně jako u nás měsíček.  

Bazalka pravá, Ocimum basilicum  

Lamiaceae – Hluchavkovité, Jednoletá  

Původem z Asie, kde roste jako trvalka, u nás jednoletá. Listy se sklízejí průběžně  do studených i teplých pokrmů, je součástí Herbs de Provence. Nálev z nati se  pije pro snadné zažívání a při bolestech hlavy. Silice se užívá při zažívacích  obtížích. Pěstuje se jako ostatní bazalky: předpěstovat, ven vysadit po půlce  května, chce hojně slunce, tepla a vláhy. Lépe se jí daří, a déle pokvete, ve velkém hlubokém květináči na okně, než venku v záhoně.

Bazalka posvátná - Ocimum sanctum, TULSI  

Lamiaceae – Hluchavkovité, Jednoletá rostlina  

Původem z Asie, kde roste jako trvalka, Tulsí, všelék a hlavní bylina Ajurvédské  medicíny, podporuje vylučování žluči, využívá se při zánětech ledvin a močového měchýře, při nachlazení, podrážděném žaludku, nervovém vyčerpání, pomáhá  budovat imunitu, adaptogen .... Pěstuje se jako ostatní bazalky – předpěstovat,  ven vysadit po půlce května, chce hojně slunce, tepla a vláhy. Lépe se jí daří, a  déle pokvete, ve velkém hlubokém květináči na okně, než venku v záhoně.  


Bělotrn modrý - Echinops ritro
Asteraceae - Hvězdnicovité (složnokvěté), Trvalka  

Vysoká trvalka bohatě navštěvovaná včelami a čmeláky a zejména motýly. Kvete od července do září spíše modrofialovými květy, řezem lze kvetení prodloužit. Daří se jí na přímém slunci, kamenitá a propustná půda. Může zplaňovat, obsahuje docela velká semena, která slouží ptákům jako potrava.

Boryt barvířský - Isatis tinctoria  

Brassicaceae - brukvovité, jednoletá nebo dvouletá nebo  krátkověká trvalka

Rostlina podobná a příbuzná hořčici a řepce, kterou si zamilujete ! jednou ji  máte na zahradě, a už se jí nezbavíte, bude vám vesele cestovat vzduchem i po  zemi. Vysoká rostlina s bohatě žlutým květenstvím nakrmí spoustu opylovačů. V čínské medicíně se používá její kořen pro léčbu ledvin a močových cest. Z listů  se vyrábělo modré barvivo na modrotisk - postup je trošku složitý a dosti  smradlavý - míchá se s lidskou močí :-//  

Černucha damascénská – Nigella damascena  

Ranunculaceae – Pryskyřníkovité, Jednoletá  

Domovem je ve Středomoří, u nás se pěstuje pro krásné semeníky do suchých  vazeb. Klíčí rychle a může se použít jako „zelený mulč“. Černá semena sbíraná k lékařským a kulinářským účelům působí močopudně, žlučopudně, zmírňují  nadýmání, podporují činnost slinivky, uvolňují křeče hladkého svalstva (střev),  zvyšují tvorbu mateřského mléka a hubí střevní parazity (hlísty). Olej vylisovaný  ze semen obsahuje mnoho vitaminů, stopových prvků a nenasycených  mastných kyselin, používá se vnitřně k podpoře imunity a zmírnění astmatu,  zvenku se užívá při horkých a suchých vyrážkách a odebírá horkost z těla  miminek při horečce.  

Česnáček lékařský – Alliaria officinalis  

Brassicaceae – Brukvovité, dvouletá  

Dvouletá bylina, která prvním rokem tvoří růžici trojúhelníkových listů  chutnající po česneku, bohaté na vitamín C. Druhým rokem zjara znovu  poskytne listovou sklizeň, potom kvete (chutná poupata a mladé stonky) a  vysemení se velmi úspěšně. Semena lze využít jako koření místo pepře. Z listů a  mladé kvetoucí natě se vyrábí pesto.  

Divizna velkokvětá - Verbascum grandiflora  

Scrophulariaceae – Krtičníkovité, Dvouletka  

Květ se užívá při zánětlivých chorobách průdušek, usnadňuje odkašlávání a  rozpouštění hlenů, má účinky protizánětlivé, uvolňuje křeče. Namísto vařící vody používáme studený výluh. Naklepané listy divizny bývají užívány jako obklady  při otocích a vředech, odvar z kořenů působí močopudně.  

Dobromysl obecná - Oreganum vulgare 

Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka 

Jak název napovídá, při delším pravidelném používání působí jako  antidepresivum a zlepšuje náladu, nálev se užívá ke zlepšení zažívání a při  dýchacích potížích. Dobromysl je univerzální droga, hodí se na doplnění  „hořčíkové“ při křečových stavech, včetně epilepsie, posiluje činnost srdečního  svalu.  

Fenykl obecný – Foeniculum vulgare  

Apiaceae – Miříkovité, dvouletá až trvalka  

Bylina pěstovaná pro nezralá semena a nať, tradiční koření evropské i indické  kuchyně, pomáhá trávení nejen luštěnin, snižuje plynatost. Opražená a  proslazená/prosolená semena fenyklu se žvýkají po jídle pro zachování svěžího  dechu. Zalité jako čaj nebo odvar pomáhají tvorbě mateřského mléka. Pěstuje se jako jednoletá až dvouletá, přirozeně roste jako trvalka.   


Jablečník obecný - Marrubium vulgare

Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka

Stříbřitě šedá trvalka suchých trávníků, sbírá se kvetoucí nať velmi hořké chuti pro okruhy všech orgánů.  Ovlivňuje nervovou soustavu a upravuje nepravidelnou a zrychlenou činnost srdce, cévy, krevní oběh a vyměšování. Zevně se užívá na špatně se hojící rány, jinak jako nálev, léčivé víno nebo bylinný balzám. Její chuť je velmi hořká, překoná i pelyněk a proto se musí nálev brzy slévat.

Kopretina řimbaba- Tanacetum parthenium, Chrysanthemum parthenium
Asteraceae - Hvězdnicovité (složnokvěté), Trvalka  

Opakovaně kvetoucí trvalka, velmi odolná suchu, bohatě kvete malými  bílými „kopretinovými“ kvítky. Užívá se nejčastěji ve formě tinktury nebo  nálevu, při migrénách se doporučují i čerstvé listy, při zánětu středního ucha  se list jednoduše vsune do ucha. Nedoporučuje se užívat těhotným ženám  (neb působí na dělohu), naopak se používá se při menstruačních bolestech a  v šestinedělí. Pomáhá při horečce, rozšiřuje cévy, snižuje bolest, podporuje  žaludeční aktivitu, působí protirevmaticky, proti migrénám, slabě projímavě.  

Koriandr setý – Coriandrum sativum,  

Apiaceae – Miříkovité, jednoletá  

Jednoletá kořeninová rostlina, pěstovaná pro čerstvý list (do pomazánek) anebo na semeno (součást kari směsí, podporuje trávení jako čaj), v létě ochlazuje.  Silice se používá při nadýmání, ale i v parfumerii. Vysévat se musí brzy zjara  anebo pozdě v létě, jinak brzy vyžene do květu.  

Krásenka zpeřená - Cosmos bipinnatus  

Asteraceae - Hvězdnicovité, letnička  

Krásná, nenáročná, až 130 cm vysoká letnička s jedlými květy, barva květů je  bílá, světle a tmavě růžová. Předpěstovává se na jaře do truhlíků, po výsadbě  kvete dlouho, v druhé polovině léta.  

Krvavec toten - Sanguisorba officinalis  

Rosaceae – Růžovité, Trvalka  

Elegantní, asi 1m vysoká trvalka nehnojených luk, které nejsou ani suché, ani  moc bohaté na živiny. jedna z mála krásných trvalek, které vyhovuje chudá  jílovitá půda :-). Celkem silný kořen/oddenek je bohatý na saponiny a  třísloviny, zastavuje krvácení a podporuje hojení. Některé kočovné národy jej  vaří jako zeleninu. Krvavec toten je jedinou živnou rostlinou housenek  motýlů modráska očkovaného a modráska bahenního, kteří jsou v České republice považováni za silně ohrožené druhy! 


Levandule úzkolistá - Lavandula angustifolia  

Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka  

Nálev se užívá při bolestech hlavy a vyčerpání, ke zlepšení trávení. Vytrvalá  rostlina, nutné zazimování – přikrytí chvojím či slámou, nestříhat před zimou!  Drogou je nať sbíraná před rozkvětem, součást směsi Herbs de Provence. Silice  má účinky hojivé, zastavuje krvácení, používá se při spálení sluníčkem, na  hmyzí štípnutí, k uklidnění nervozity, apod.  

Libeček lékařský - Levisticum officinale  

Apiaceae - Miříkovité, Trvalka  

List - přísada do pokrmů jako koření, může nahradit sůl. List i oddenek  působí jako silný močopudný prostředek, podporuje vylučování nežádoucích  solí z organizmu, výborně léčí záněty dolních cest močových a zlepšuje  vylučování žluči.  

Lichořeřišnice větší, Tropaeolum major 

Tropaeolaceae - Lichořeřišnicové, Jednoletá 

Tato skvělá léčivka pochází ze střední Ameriky, takže u nás na zimu vymrzne  (mohou vám ale vyrůst ze záhona některá vysemeněná semena) . Pokud ji  předpěstujeme, pak ve stejnou dobu jako dýně (půlka dubna). Růstem se plazí  po zemi nebo po nízké opoře, dává přednost vlhkému prostředí, dostatek vody a  dosti živin. Její šťavnaté listy a oranžové květy se sbírají k jídlu zasyrova, nakládají  se do alkoholu na tinkturu, která je našim nejlepším antibiotikem, zejména pro  cesty dýchací a močové. 

Meduňka lékařská , Mellissa officinalis  

Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka  

Nálev z natě uklidňuje nervovou soustavu, žaludek a ženské orgány, pije se  k navození dobrého spaní a v těhotenství. Silice se používá do zklidňujících  masážních směsí.  

Měsíček lékařský – Calendula officinalis  

Asteraceae - Hvězdnicovité (složnokvěté), Jednoletá  

Nálev nebo výluh z měsíčku zvyšuje sekreci žluče, potlačuje růst baktérií,  urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran doprovázených záněty, užívá se proti plísním a bércovým vředům. Zevně lze měsíčku ve formě obkladu  použít na takřka jakékoliv rány včetně zánětů očních a ušních. Jako kloktadlo se  může použít při afekcích v dutině ústní. Pěstování měsíčku v zahradě láká  opylovače a zajišťuje prevenci výskytu háďátka v půdě.  

Oman pravý – Inula helenium  

Asteraceae – Hvězdnicovité, Trvalka  

Kořen obsahuje především silice, inulin, hořčiny a sacharidy. Pozitivně působí  na tvorbu žaludečních šťáv a střevní peristaltiku, rozpouští hlen, usnadňuje  odkašlávání, působí povzbudivě na trávení. Má silné antibakteriální účinky. Zevně se používá proti kožním vyrážkám a špatně se hojícím mokvavým  lišejům. Tinktura z kořene je silným životabudičem po dlouhodobé nemoci.  

Rmen barvířský - Anthemis tinctoria  

Asteraceae - Hvězdnicovité (složnokvěté), Trvalka  

Žlutě a dlouho kvetoucí trvalka 30 - 70cm vysoká, která krmí mnoho opylovačů  v sadu. Tradičně se používala k barvení vlny na žluto - sbírají se květy; dříve se  používala sušená nať do pelechů zvířat k odpuzení blech, v čajích se užívalo  proti parazitům – pozor pouze ve směsi !  

Rukola setá - Eruka sativa  

Brassicaceae – Brukvovité, jednoletá  

Rostlina původem ze Středomoří, kde jsou listy dodnes hojně využívány. Někde slouží semena k výrobě hořčice, jinde k získávání oleje. Podporuje chuť k jídlu,  čistí krev, má vysoký obsah vitaminu C. Pěstuje se jako pikantní listová zelenina  nebo jako meziplodina, vysévat se musí brzy zjara anebo pozdě v létě, jinak brzy vyžene do květu.  

Řebříček obecný - Achillea millefolium  

Asteraceae - Hvězdnicovité (složnokvěté), Trvalka  

Královna v léčbě ženských nemocí, květy jsou bohaté na flavonoidy. Používá se  k výplachům, koupelím, na nehojící se rány, kožní defekty a zanícenou ústní  dutinu. Nálev se pije pro čištění krve a ve směsích při nachlazení. Ve směsi se  může i v těhotenství. Tlumí krvácení tím, že zasahuje do faktorů podmiňujících  srážlivost krve, tlumí křeče. Mladé jarní listy se přidávají do salátu.  

Řepík lékařský, Agrimonia officinalis,  

Rosaceae – Růžovité, Trvalka  

Jedna z tradičních bylin s širokou paletou použití. Čistí játra, zlepšuje metabolismus tuků a cholesterolu. Tlumí zánětlivé procesy, pomáhá při kožních  chorobách. Vhodný i pro těhotné a kojící ženy. Lékové formy: nálev, razantnější –  odvar.  


Saturejka horská, Satureja montana

Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka

Nízká aromatická bylina roste jako keřík nebo mírné poléhá, je součástí Provensálského koření. Vaří se s luštěninami a košťálovinami - zabraňuje tvorbě plynů, působí protizánětlivě, pomáhá při nachlazení. Je mírným a spolehlivým kardiotonikem, snižuje krevní tlak a tlumí tachykardii.

Sléz lesní - Malva sylvestris,  

Malvaceae – Slézovité, Trvalka  

Pomáhá optimální ochraně sliznic a pokožky. Používá se při nemocech 

zažívání včetně žaludečních vředů, má protizánětlivý účinek. Léková forma –  nálev studenou vodou. Jedlé jsou květy i listy.  

Sporýš lékařský, Verbena officinalis 

Verbenaceae - Sporýšovité, trvalka 

Jemná bylina s drobnými květy, ze které sklidíte zejména stonky. V čajových  směsích se používají tam, kde chceme ulevit bolestem hlavy a pomoci zažívání,  odkašlávání a posílit játra a ledviny. Syrové mladé listy jsou vhodné do salátu,  pomáhají zmírnit bolesti dásní - hodí se tedy do zubního prášku. 

Srdečník obecný, buřina srdečník, Leonurus cardiaca,  

Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka  

Růžově kvetoucí vysoká trvalka, velmi odolná suchu, bohatě krmí včely a  další opylovače. Výrazně tlumí tachykardii a při vegetativních poruchách  působí kardiosedativně. Další oblasti užití: geriatrie, srdeční ischemie s  hypertenzí, klimakterické obtíže s pocením, návaly. Z byliny se připravuje  zelená barva na barvení vlny. Vychladlý čaj je výborným prostředkem na  smývání pleťových masek. 

Svazenka vratičolistá - Phacelia tanacetifolia  

Hydrophyllaceae – Stružkovcovité, Jednoletá  

Jednoletá jarní bylina s modrými, lila nebo bílými květy, pěstuje se jako  meziplodina a na zelené hnojení. Pochází ze západní části Severní Ameriky, je  to medonosná rostlina, protože dlouho kvete a meduje za každého počasí.  

Šalvěj přeslenitá – Salvia verticillata, babské ucho  

Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka  

Brzy kvetoucí šalvěj, ze které se sbírá kvetoucí nať. Po sklizni kvete opakovaně.  Stejně jako ostatní šalvěje působí svíravě a jako klotadlo hojí rány v ústní  dutině. V čajových směsích pomáhá zprůchodnit ucpané cesty dýchací, čili při  rýmě.

Šanta kočičí - Nepeta cataria,  

Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka 

Zapomenutá bylina babičkovských vesnických zahrad, včelařská rostlina, která  dlouho kvete. Jako čaj poskytuje vynikající prostředek při bronchitidě, kašli,  podporuje zažívání. Výrazně uklidňuje orgánové neurózy. Vhodné sedativum pro děti. Kašovité obklady zastupují kostival. Kočky a zejména kocouři se v ní rádi válí a někdy ji pojídají.  

Topolovka růžová, slézová růže, Althea rosea,  

Malvaceae – Slézovité, Dvouletka  

Užívá se všude tam, kde je zapotřebí chránit sliznici – ústa, žaludek, střeva,  dýchací systém. Výhodná v geriatrii a pediatrii. Má estrogenní aktivitu, dovede vyvolat pozastavenou menstruaci nebo zesílit slabou. Její květy barví čaj do  červena až fialova.. 


Třapatka srstnatá - Rudbeckia hirta  

Asteraceae - Hvězdnicovité (složnokvěté), dvouletka - trvalka původem z  Amerického kontinentu, tato žlutě a dlouho kvetoucí rostlina je dvouletá až  krátkověká trvalka. Může se chovat jako invazivní v teplejších oblastech, proto  je dobré ji nechat navštívit hmyzem a odkvetlé semeníky včas ostříhat - její  semena jsou vítaným zpestřením ptačího jídelníčků v krmítkách. Vysoká je asi  1m.  

Třezalka tečkovaná - Hypericum perforatum  

Hypericaceae – Třezalkovité, Trvalka  

Sbírá se kvetoucí nať, je používána nejčastěji ve formě nálevu, účinnou formou je i tinktura. Macerací v olivovém oleji se získá velmi dobrý masážní olej, který se  může použít i k léčbě popálenin (např. od slunce), zanícených ran nebo  hemeroidů a také plotének. Je fotosensitivní – u některých jedinců může  způsobit její dlouhodobé podávání při pobytu na slunci skvrny na kůži.  

Yzop lékařský, Hyssopus officinalis,  

Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka  

Modře až fialově kvetoucí trvalka připomínající levanduli, nakrmí spoustu  čmeláků! Čaj z yzopu se pije při kataru dýchacích cest, nemoci ORL, A. Zentrich považuje yzop za základní bylinu pro léčbu průdušek. Antibioticky působí i v  močových cestách, je výborným geriatrikem, působí jako mírné tonikum, je  dobře snášen dětmi i starými lidmi. Studený yzop působí proti pocení, zejména nočnímu a klimakterickému. 

Z E L E N I N A 

Rajče divoké – Lycopersicon pimpinellifolium, odrůda „červené  malinké“
Odrůda středně odolná plísni, původní předchůdce dnešních  odrůd cherry rajčat. Zpočátku pomalý růst, potom dlouho plodí malé  červené plody, velmi sladké, velikosti 1-2cm. Nepotřebuje oporu a samo se  plazí po zemi, jedna rostlina zabere až 2m čtvereční.  

Rajče divoké – Lycopersicon pimpinellifolium, odrůda „pidi žluté“ (původem z Francie)
Odrůda středně odolná plísni, původní předchůdce dnešních  odrůd cherry rajčat. Zpočátku pomalý růst, potom dlouho plodí malinkaté žluté plody, velmi sladké a dekorativní, velikosti kolem 16mm. Nepotřebuje oporu a samo se  plazí po zemi, jedna rostlina zabere až 2m čtvereční.  

Rajče divoké červené „polodivoké“ - Lycopersicon esculentum x pimpinellifolium?  

Rajče vzrůstem velmi podobné rajčatům divokým maloplodým, toto má  však plody o velikosti 2-3cm, nejspíše vzniklo křížením rajčete divokého a cherry rajčete z Demeter farmy. Odolnost na plíseň velmi dobrá, vydrželo do půlky října v polním pěstování ve výšce 400 m.n.m.  


Rajče keříčkové (balkonové) Vilma - Lycopersicon esculentum 

Rajče vhodné do nádob na balkony a terasy anebo ke zdi domu. Kompaktní vzrůst do pouhých 50cm vás překvapí bohatou sklizní po celé léto až do listopadu. Plody jsou velikosti 2-3cm, pokud budete zalévat ke kořenům, na plíseň netrpí.

Dýně Hokkaido – Cucurbita maxima  

odrůda oblíbená pro svoji širokou použitelnost a dlouhou skladovatelnost.  Slupka oranžová do červena, dužina oranžová, obsahuje karoten, velmi  chutná, dobře skladovatelná (v suchu a teplu až do jara).  

Dýně "Sweet Meat Oregon Pie" – Cucurbita maxima  

odrůda oblíbená pro svoji chuť – sladší než hokkaido, a velmi dobou  skladovatelnost. Slupka je šedá do modra, dužina žluto-oranžová, obsahuje  karoten, velmi chutná, široká škála použití – od sladkých pokrmů až po pečené na slano.  

Dýně "Blue Ballet" – Cucurbita maxima  

odrůda oblíbená pro svoji chuť v pečených pokrmech, dortech a koláčích, má skoro moučnou strukturu. Velmi dobrá skladovatelnost, když pořádně dozraje. Na rostlině bývá 1 - 2 plody, ale jsou velmi veliké a hutné (3kg). Specialitky pro ty, kdo už známe hokkaido i sweet meat oregon :-)

Cuketa obecná – Cucurbita pepo „Romanesco“

středně raná odrůda keřovitého růstu, její pruhované plody jsou chutné mladé a syrové a dorůstají postupně, jak sklízíme. Je možné ji vysévat rovnou na záhon po polovině května, anebo ji pro jistotu předpěstovat.


Dýně máslová – Cucurbita moschata „Butternut“

teplomilná dýně tvaru světle oranžové hrušky, s chutí oříškovou až máslovou, vhodná zejména pro zapečení a/nebo dezerty. Její růst je popínavý/plazivý, plody 20-30 dlouhé a mají až 5kg, při dokonalém dozrání lze skladovat do jara. Protože je raději za teplejší polohy, doporučuje se předpěstovat a vysadit do prohřáté půdy.


Hrášek sladký fialový – Pisum sativum „Lila“

stará odrůda hrášku, který je zajímavý fialovou barvou lusku, dorůstá 1,5 – 2m na opoře, nejen dobře vypadá a dobře se dobře sbírá. Sladký je velmi zamlada i se slupkou (barví pusu jako borůvky :-). Jde spíše o hrášek dřeňový, takže vyvinutější lusky již nejsou tak sladké jako jiné odrůdy.


PODMÍNKY ZASÍLÁNÍ SEMEN  

Semínka zasílám poštou v bublinkové obálce. V sáčcích je množství srovnatelné  s tím, jak jsme zvyklí z obchodu, většinou však větším, někdy podle  napěstovaného množství a poptávky, spíše menším.  

Semínka budou rozesílána postupně a hromadně a posledním termínem je 1. 4. 2023 (ne, není to Apríl :-), do vyčerpání zásob. 

Semena objednávejte POUZE A JENOM e-mailem na katka.hora@gmail.com, do konce března 2023. 

Vaši objednávku potvrdím a semínka zašlu po obdržení příslušné částky na bankovním účtě.  

Doporučený příspěvek za jeden sáček je 36 Kč a poštovné a balné, které je pro více sáčků pro jednoduchost zaokrouhleno na 70 Kč za zásilku (při  menších anebo větších objednávkách podle ceníku České Pošty). Způsob zaslání domluvíme individuálně. Posílám jako obyčejnou nebo doporučenou zásilku poštou, abyste měli jistotu, že obálka  dorazí.  

Pokud máte jakékoliv dotazy k pěstování vlastního osiva, neváhejte se zapsat  na kurz Permakultura a uchování osiva, termíny budou vyhlášeny během  roku, o dalších kurzech na téma Permakultura a zahrady najdete informace na tomto webu www.permajoga.cz v záložce KURZY, a pak také na www.permakulturacs.cz/kalendar. 

Pokud máte zájem se věnovat více permakulturnímu desigu, ať už pro svůj pozemek nebo pro své budoucí zákazníky, neváhejte se zapsat na Úplný kurz permakulturního designu 2022 (Permaculture Design Certificate) , který letos bude probíhat v jarním termínu v krásném prostřeší ášramu ve Žďárci u Skutče, kde již přes 40 let pěstují vlastní zeleninu, sázejí stromy a sklízejí bobule, ale hlavně velmi dobře vaří :-), což, jak víme, je základ úspěchu každého kurzu. Těším se na vás, přihláška je tady.


Inspirací k pěstování, osivaření i zasílání semen je pro mne osobní pobyt a dobrovolná pomoc ve společnosti Arche Noah v Rakousku a u nás spřátelená Obecně prospěšná společnost Gengel se sídlem v jižních Čechách, která se uchovávání osiva věnuje již od 90. let minulého století. Každým rokem připravují Seznam starých, krajových, netradičních plodin a odrůd, plevelů a dalších rostlin.

Záměrem O.p.s.Gengel je rozšíření pěstování a užívání starých a krajových odrůd kulturních plodin a to zejména mezi malopěstiteli a zahrádkáři a vždy za dodržení principů ekologického pěstování.  Nabídku zajímavých odrůd najdete na jejich stránkách www.gengel.cz.

Nejlepší literaturou na téma osivaření je zatím a stále

Pěstujeme si vlastní semínka od Petra Dostálka, 

mohu vám ji přibalit za 200 Kč


Doporučenou literaturou na toto jaro je příručka s názvem TRVALKY - plané, kulturní, permakulturní, kterou jsme vydali spolu se spolkem Permakultura CS, a kromě několika článků  na téma, jak je pěstovat, kombinovat, sklízet a zpracovávat, je tam i obrovská tabulka JEDLÝCH ČÁSTÍ bylin, stromů, keřů, trvalek, které běžně potkáváme.

Mohu vám ji k objednávce přibalit za 160 Kč  :-)


Další užitečné informace najdete na webu permakulturího zahradníka

Marka Kvapila – www.potravinovezahrady.cz,

a další kvalitní osivo najdete na jeho webu www.permaseminka.cz