ARCHIV AKCÍ

proběhlo v roce 2024

3 denní kurz ÁJURVÉDSKÉ BYLINKOVÉ PRAKTIKUM na Vlčí Hoře 

26. - 28. 7. 2024 zahrady a učebny Nobilis Tilia

Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin 

(koná se každé léto již od roku 2011 :-)  

Na opakované žádosti jsme ho rozšířili o jeden den a přidali pořádnou porci praxe, teorie a receptů - můžete si vybrat, na kterou část přijedete.


Poznáme, co nám nabízejí Aromaterapie, Ájurvéda a permakultura při práci s bylinami a jejich zpracování na domácí lékárnu a drogerii.


PÁTEK věnujeme poznávání a pěstování bylin a ZAHRADĚ - poznáme léčivky divoké i pěstované, poznáme jejich latinské a české názvy, naučíme se správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě řekneme si, jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci trvale udržitelné zahrady, od semínka až k semínku.


SOBOTA A NEDĚLE - probereme tradiční i nové způsoby využití bylin v DOMÁCÍ LÉKÁRNĚ - čajové směsi, základní tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, sirupy, balzámy, pleťové oleje, kořenící směsi. Dozvíme se také o dávkování bylin a načasování a různých druhů očisty a omlazení organismu.


Vvzkoušíme celou škálu esenciálních olejů a řekneme si, které jsou vhodné pro kosmetické použití a které na vaření . . .

Necháme se inspirovat ajurvédskou typologií (Vata, Pitta, Kapha)  pro živly, rostliny, lidy, nálady, barvy, kameny, oleje a esence.
Nahlédneme do ajurvédské Arometerapie. Poznáme kvality Sattva Rajas Tamas.
DinaCharya je umění správného načasování a z tohoto pohledu poznáme, jak je důležité pozorovat sezónu kolem sebe.
Samozřejmě se podíváme i na náš jídelníček a trávení, zblízka poznáme cukr i sůl :-). 


Vlčihorská zahrada je vhodná pro ty, kdo se chtějí naučit poznávat léčivky, je v ní přes 120 druhů bylin ! 


Zahrada byla založena jako JEDLÁ, BYLINKOVÁ, částečně LESNÍ, PERMAKULTURNÍ a UŽITKOVÁ, KRÁSNÁ, PRODUKČNÍ a VÝUKOVÁ. Tím nejčastějším produktem jsou zejména léčivé byliny a jejich semínka, vůně a krása, kterou můžeme obdivovat jako návštěvníci po celý rok. 


Zahrada má totiž stále otevřeno. V roce 2019 získala zahrada plaketu Přírodní zahrada.


Praktickou částí víkendu je výroba medicíny, kterou si odvezete domů i s recepty :-)


Vyrobíme si: pleťový olej na letní období jako prevenci spálení; naložíme byliny do oleje pro masáže; poznáme rozdíl mezi balzámem na pleť a balzámem na rty se včelím voskem. …. připravíme si vše potřebné pro kosmetické ošetření pleti z toho, co máme v kuchyni - peeling, masku, tonikum, pěstící krém a další překvapení.… a možná dojde i na zubní prášek :-)

Rozvrh: Pátek 10 - 18 hodin, Sobota 9 – 18 hodin, Neděle  9 – 15 hodin

Místo konání: zahrady a učebny Nobilis Tilia, Vlčí Hora 147, 40746, Krásná Lípa, www.nobilis.cz

Počet účastníků je omezen, hlaste se nejlépe do 12. 7.  2024.

INTRODUCTION TO PERMACULTURE + CLAY PLASTER 

summer 2024 in Ekocentrum Divočina in central Bohemia

This course is a standard and recognized “entry” to the permaculture education, and will enable you to continue with advanced courses anywhere in the world.

Practical and interactive course to help you see the natural cycles, understand permaculture principles and decide how to use them in everyday life.

We always include some practical parts into the programme, so that students can learn in “hands-on” examples.

with practicals

The venue – the course will take place at the Eco-Experience Center and Community Garden Divočina, located in the picturesque village of Malešov near Kutná Hora. Divočina encompasses 2.5 hectares of orchards, meadows, forests, and a community garden. The Eco-Center Divočina focuses on experiential education in ecology and English, organizing various courses, camps, eco-programs, and more.

Food will be provided during the whole weekend and will be vegan and organic.

Accommodation options (choose in the application or as you arrive)

5P KOSENÍ LOUKY A NAKLEPÁVÁNÍ KOSY NEJEN PRO ŽENY

31. 5. - 2. 6. 2024 v Merbolticích u Děčína

5P = Přátelské Permakulturní Pracovně Pohodové Potkávání

setkáme se, něco pokosíme, něco pořežeme, něco překopeme, něco sklidíme, něco namícháme a namažeme na zeď - možná mozaiku,

něco uvaříme a hodně se dobře mít budeme.

s sebou vezměte: spacák a pracovní oblečení a obutí, fešný klobouk slaměný.

my zajistíme: náplň dne pracovní i zábavný, kulturní i vzdělávací, a také naplnění vašich žaludků veganskou lahodnou stravou.

pokud chcete vzít nějaké suroviny, pak pouze veganské, děkujeme.

POZOR. POKUD SI PŘEJETE NAKLEPAT A SEŘÍDIT VLASTNÍ KOSU, pak doražte tak, abyste se to stačili naučit a ráno v 6.30 byli schopni na louce sekat trávu, na které je rosa , tedy v pátek večír. :-)  nebojte, po sekání v sobotu bude siesta !

Počet míst je omezen kapacitou přespání v malém podstávkovém domě. přednost mají ti, co přijedou už v pátek a/nebo  už umějí kosit :-)

JEDLÁ LESNÍ ZAHRADA - 3 denní kurz permakulturního designu 

17. - 19. 5. 2024 Žilina - Stanica Záriečie 

Permakulturní design při zakládání jedlé lesní zahrady

Kurz pro pokročilé zahradníky …
Design zahrady v praxi …
Poznávání divokých bylin …
Výhodou je absolvování kurzu Úvod do permakultury …

FOTKY Z TOHOTO KURZU NAJDETE TADY

Tento prodloužený víkend je pro všechny, kdo chtějí pochopit souvislosti, které potřebujeme při zakládání nové zahrady anebo při úpravě té stávající tak, aby byla trvale udržitelná. Podíváme se jak funguje ZAHRADA a jak funguje LES, a poznáme charakteristiské znaky „jedlé lesní zahrady“ neboli „jedlého lesa“.

Jedlá lesní zahrada kombinuje výhody trvalého ekosystému lesa a očekává úrodnost opečovávané zahrady. V rámci programu se pojedeme podívat na Ukázkovou přírodní zahradu v Tepličke nad Váhom, založenou již před 18 lety.

Součástí programu je sobotní promítání dokumentu PŘÍBĚHY LESNÍCH ZAHRAD a následná diskuse.

Cena:  4125 Kč (165 Euro) platba při přihlášení slouží jako rezervace místa – viz přihláška.

Místo konání: Kulturné centrum Žilina – Stanica – Záriečie, www.stanica.sk
Rozvrh: pátek 10h – 18h, sobota 9 – 19h, neděle 9 – 15 hodin 

Kontakt: v prípade otázok kontaktujte lektorku Janku Konárikovú – ja.konarikova (zavináč) gmail.com, 00421 911 533 104

Těší se na vás Katka Horáčková, www.permajoga.cz a Janka Konáriková. Kurz probíhá ve spolupráci s Permakutlúra SK.

Katka Horáčková je permakulturní aktivistka, zahradnice, bylinářka, lektorka. Založila několik veřejných i soukromých jedlých lesních zahrad a tématu se dlouhodobě věnuje, publikuje, přednáší. Věnuje se semenaření a ajurvédské medicíně, a nejraději vaří z toho, co roste samo. V současné době je předsedkyní spolku www.PermakulturaCS.cz a také koordinuje www.akademiepermakultury.cz.

Janka Konáriková, permakultúrna dizajnérka, lektorka a poradkyňa projektu Prírodná záhrada, študentka krajinárstva :). V Žiline a okolí sa venuje zvyšovaniu povedomia o ekológii a environmentalistike, permakultúre a prírodných záhradách. Pomáhá pri zakladaní a tvorbe permakultúrnych projektov.

JEDLÁ LESNÍ ZAHRADA - 3 denní kurz v Českém Švýcarsku 

25. - 28. 4. 2024 Rynartice u Jetřichovic

Kurz pro (alespoň mírně) pokročilé zahradníky 

Poznávání divokých bylin

Permakulturní design při zakládání jedlé lesní zahrady

Výhodou je absolvování kurzu Úvod do permakultury

Jóga pro zahradníky a ájurvédská strava

FOTKY Z TOHOTO KURZU NAJDETE ZDE

Tento prodloužený víkend je pro všechny, kdo chtějí pochopit souvislosti, které potřebujeme při zakládání nové zahrady anebo při úpravě té stávající tak, aby byla trvale udržitelná. Podíváme se jak funguje ZAHRADA a jak funguje LES, a poznáme charakteristiské znaky „jedlé lesní zahrady“ neboli „jedlého lesa“. Jedlá lesní zahrada kombinuje výhody trvalého ekosystému lesa a očekává úrodnost opečovávané zahrady. V rámci programu se půjdeme podívat do krajiny i do několika zahrad a sadů, poznáme jarní jedlý plevel. 

Během kurzu si také osvojíme správné dýchání (pranajámu) a držení těla - nejen zahradnického.


Praxe uvnitř: proces permakulturního designu - plánování, založení a údržba takové zahrady má svoje specifika a my si je osvojíme. Probereme jednotlivá „patra“ v jedlé lesní zahradě a nejvhodnější rostliny.


Praxe venku: poznávání právě rašících rostlin – pěstovaných i divokých - a jejich použití v kuchyni a lékárně; poznáme latinské a české názvy rostlin; pozorování krajiny a konkrétního pozemku.

Navštívíme také jedlou lesní zahradu na Vlčí Hoře založenou před 12 lety. K nahlédnutí bude doporučená literatura k tématu, v nabídce budou také publikace, které vydává Permakultura CS, a také osivo pro vaše výsevy – v ceně kurzu je 5 balíčků semen pro každého.

S sebou vezměte: pohodlné pracovní oblečení, přezůvky, zápisník na poznámky, jógamatku, cokoliv byste rádi sdíleli s ostatními účastníky - osivo, plánek vaší zahrady, a dobrou náladu.

Cena kurzu: 3600 Kč - (platba při přihlášení slouží jako rezervace místa)

Jídlo spojuje a bude ájurvédské, tedy sezónní a veganské (+ ghee) (350 Kč/den).

Ubytování je v místě konání ve 2 - 4lůžkových pokojích – roubená chalupa U Prokopa v Jetřichovicích - Rynarticích v srdci Českého Švýcarska, (350 Kč / noc, platí se na místě).


Rozvrh: čtvrtek od 18hodin, pátek 9h – 19h, sobota 9 – 19h, neděle 9 - 15 hodin

Počet účastníků omezen, hlaste se do 14. 4. 2024.

Katka Horáčková, www.permajoga.cz, permakulturní aktivistka, zahradnice, bylinářka, lektorka. Založila několik veřejných i soukromých jedlých lesních zahrad, publikuje, přednáší. Věnuje se semenaření a ajurvédské medicíně, a nejraději vaří z toho, co roste samo. Koordinuje Akademii permakultury CZ.

Radka Koblihová je lektorkou jógy a ajurvédy nejen na University of Ajurveda Praha, a nám připraví jídlo dle ajurvédských principů a provede nás praxí jógy a pranajámy pro zdravé zahradnické tělo.


proběhlo v roce 2023

PERMAKULTURNÍ KONFERENCe 2023 ODOLNOST, 

kterou jsme připravili na 3 dny v listopadu. 17. - 19. 11. 2023 na Toulcově dvoře v Praze a potkáme se se známými i novými tvářemi, prozkoumáme téma odolnosti neboli resilience ze všech stran.

Těšíme se  !

PERMAKULTURNÍ ZAHRADA + pěstování osiva + zakládání zahrady

14. a 15. 10. 2023 zahrady Nobilis Tilia

Sejdeme se na zahradě, která byla založena jako JEDLÁ , BYLINKOVÁ, částečně LESNÍ , PERMAKULTURNÍ a UŽITKOVÁ , KRÁSNÁ, PRODUKČNÍ a VÝUKOVÁ již před 11 lety :-) celý tento proces společně prozkoumáme.

Praktický kurz zaměřený na zakládání zahrady a osivaření v malé zahradě, určený pro začátečníky i pokročilé zahradníky. 

Pěstování zdravého jídla začíná u zdravého osiva a umění napěstovat si vlastní osivo patří k základním znalostem v systému trvale udržitelného pěstování. Během praktického kurzu budeme sbírat osivo přímo z dozrávajících rostlin v zahradě. 


Dozvíme se ...

jako přípravu na kurz doporučuji shlédnout tuhle přednášku o tom, jak zahrada vznikala 

Během praktického kurzu budeme sbírat osivo přímo z dozrávajících rostlin v zahradě. Některé si budete moci i odvézt, když ho poznáte :-)
Budete mít možnost prohlédnout si knihovnu doporučené literatury, v nabídce budou také publikace, které vydala Permakultura CS, a také osivo z místní zahrady.

Podíváme se také na zahradní podzimní práce v permakulturní zahradě, kompostování, kadibudky, plodící keře a stromy v jedlé lesní zahradě… a cokoliv přinesou účastníci jako svoje otázky.

Místo konání: zahrady a učebny Nobilis Tilia, Vlčí Hora 147, 40746, Krásná Lípa, www.nobilis.cz

Rozvrh: Sobota 10 – 18 hodin, Neděle 9 – 15 hodin

JEDLÁ LESNÍ ZAHRADA - 3 denní kurz v Drozdově

6. - 8. 10. 2023 Drozdov + Ukázkový permakulturní projekt U Bezinky 

Kurz pro (alespoň mírně) pokročilé zahradníky 

Design zahrady v praxi

Poznávání divokých bylin

Permakulturní design při zakládání jedlé lesní zahrady

Výhodou je absolvování kurzu Úvod do permakultury

Tento prodloužený víkend je pro všechny, kdo chtějí pochopit souvislosti, které potřebujeme při zakládání jedlé lesní zahrady anebo při úpravě té stávající tak, aby byla trvale udržitelná. Podíváme se jak funguje ZAHRADA a jak funguje LES, a poznáme charakteristiské znaky „jedlé lesní zahrady“ neboli „jedlého lesa“. 

Jedlá lesní zahrada kombinuje výhody trvalého ekosystému lesa a očekává úrodnost opečovávané zahrady.

V rámci programu se pojedeme podívat na Ukázkový permakulturní projekt U Bezinky.

Získané dovednosti

Praxe uvnitř: proces permakulturního designu - plánování, založení a údržba takové zahrady má svoje specifika a my si je osvojíme. Probereme jednotlivá „patra“ v jedlé lesní zahradě a nejvhodnější rostliny.

Praxe venku: poznávání právě rostoucích rostlin – pěstovaných i divokých - a jejich použití v kuchyni a lékárně; poznáme latinské a české/slovenské názvy rostlin; pozorování krajiny a konkrétního pozemku, navržení a vysazení části jedlého lesa.

Praxe navíc: bude-li zájem, brzy ráno proběhne jógová praxe pro zahradníky a zahradnice, hnedle u chaty je vodní nádrž Horní Bečva, která uvítá vaše otužovací návyky :-)

Během kurzu si budete moci prohlédnout knihovnu doporučené literatury, v nabídce budou také publikace, které vydává Permakultura CS, a také osivo pro vaše výsevy – v ceně kurzu je 5 balíčku semínek pro každého :-)

S sebou vezměte: pohodlné pracovní oblečení, přezůvky, zápisník na poznámky, cokoliv byste rádi sdíleli s ostatními účastníky - knihy, osivo, plánek vaší zahrady, a dobrou náladu, hudební nástroje...

Rozvrh: pátek dopoledne (10hodin) - neděle odpoledne (15 hodin)

Ubytování je možné v místě konání - kulturní sál obce - ve vlastním spacáku, anebo v blízkém okolí v penzionu. 

Společné jídlo - je v nabídce zamluvit si domácí vege a veganské obědy a večeře, podrobnosti domluvíme s přihlášenými účastníky

ve čtvrtek 21. 9. 2023  se otevřelo
NOVÉ SÍDLO PERMAKULTURNÍ KNIHOVNY 

v Komunitním centru Unitaria, Praha 1, Anenská 5


ve čtvrtek 21. 9. 2023  od 18hodin proběhla předPŘEDPREMIÉRA dokumentu  

 PŘÍBĚHY LESNÍCH ZAHRAD  pro všechny, kdo přispěli na film v Komunitním centru Unitaria, Praha 1, Anenská 5


bylinkové a zahradní akce na léto

5P - HLINĚNÉ OMÍTKY a možná KOSENÍ

víkend 4. - 6. 8. 2023  v Merbolticích u Děčína

5P = Přátelské Permakulturní Pracovně Pohodové Potkávání

setkáme se, něco pokosíme, poté pohrabeme, něco namcháme a nahodíme na zeď, něco uhladíme, něco uvaříme a hodně se dobře mít budeme.

s sebou vezměte: spacák a pracovní oblečení a obutí, fešný klobouk slaměný.

my zajistíme: náplň dne pracovní i zábavný, kulturní i vzdělávací, a také naplnění vašich žaludků veganskou lahodnou stravou. pokud chcete vzít nějaké suroviny k jídlu , pak pouze veganské, děkujeme.

Počet míst je omezen kapacitou přespání v malém podstávkovém domě. přednost mají ti, co přijedou už v pátek a/nebo  už umějí kosit :-)

3 denní kurz ÁJURVÉDSKÉ BYLINKOVÉ PRAKTIKUM na Vlčí Hoře 

21. - 23. 7. 2022 zahrady a učebny Nobilis Tilia

Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin 

(koná se každé léto již od roku 2011 :-)  

Na opakované žádosti jsme ho rozšířili o jeden den a přidali pořádnou porci praxe, teorie a receptů - můžete si vybrat, na kterou část přijedete.


Poznáme, co nám nabízejí Aromaterapie, Ájurvéda a permakultura při práci s bylinami a jejich zpracování na domácí lékárnu a drogerii.


PÁTEK věnujeme poznávání a pěstování bylin a ZAHRADĚ - poznáme léčivky divoké i pěstované, poznáme jejich latinské a české názvy, naučíme se správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě řekneme si, jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci trvale udržitelné zahrady, od semínka až k semínku.


SOBOTA A NEDĚLE - probereme tradiční i nové způsoby využití bylin v DOMÁCÍ LÉKÁRNĚ - čajové směsi, základní tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, sirupy, balzámy, pleťové oleje, kořenící směsi. Dozvíme se také o dávkování bylin a načasování a různých druhů očisty a omlazení organismu.


Vvzkoušíme celou škálu esenciálních olejů a řekneme si, které jsou vhodné pro kosmetické použití a které na vaření . . .

Necháme se inspirovat ajurvédskou typologií (Vata, Pitta, Kapha)  pro živly, rostliny, lidy, nálady, barvy, kameny, oleje a esence.
Nahlédneme do ajurvédské Arometerapie. Poznáme kvality Sattva Rajas Tamas.
DinaCharya je umění správného načasování a z tohoto pohledu poznáme, jak je důležité pozorovat sezónu kolem sebe.
Samozřejmě se podíváme i na náš jídelníček a trávení, zblízka poznáme cukr i sůl :-). 


Vlčihorská zahrada je vhodná pro ty, kdo se chtějí naučit poznávat léčivky, je v ní přes 120 druhů bylin ! 


Zahrada byla založena jako JEDLÁ, BYLINKOVÁ, částečně LESNÍ, PERMAKULTURNÍ a UŽITKOVÁ, KRÁSNÁ, PRODUKČNÍ a VÝUKOVÁ. Tím nejčastějším produktem jsou zejména léčivé byliny a jejich semínka, vůně a krása, kterou můžeme obdivovat jako návštěvníci po celý rok. 


Zahrada má totiž stále otevřeno. V roce 2019 získala zahrada plaketu Přírodní zahrada.


Praktickou částí víkendu je výroba medicíny, kterou si odvezete domů i s recepty :-)


Vyrobíme si: pleťový olej na letní období jako prevenci spálení; naložíme byliny do oleje pro masáže; poznáme rozdíl mezi balzámem na pleť a balzámem na rty se včelím voskem. …. připravíme si vše potřebné pro kosmetické ošetření pleti z toho, co máme v kuchyni - peeling, masku, tonikum, pěstící krém a další překvapení.… a možná dojde i na zubní prášek :-)

Rozvrh: Pátek 10 - 18 hodin, Sobota 9 – 18 hodin, Neděle  9 – 15 hodin

Místo konání: zahrady a učebny Nobilis Tilia, Vlčí Hora 147, 40746, Krásná Lípa, www.nobilis.cz

JEDLÁ LESNÍ ZAHRADA  - 4denní kurz v Beskydech

13. - 16. 7. 2022 chata Sluníčko, Horní Bečva

Kurz pro (alespoň mírně) pokročilé zahradníky 

(koná se zde již počtvrté  a tady je reportáž z loňského roku)

Design zahrady v praxi

Poznávání divokých bylin

Permakulturní design při zakládání jedlé lesní zahrady

Výhodou je absolvování kurzu Úvod do permakultury

Tento prodloužený víkend je pro všechny, kdo chtějí pochopit souvislosti, které potřebujeme při zakládání jedlé lesní zahrady anebo při úpravě té stávající tak, aby byla trvale udržitelná. Podíváme se jak funguje ZAHRADA a jak funguje LES, a poznáme charakteristiské znaky „jedlé lesní zahrady“ neboli „jedlého lesa“. 

Jedlá lesní zahrada kombinuje výhody trvalého ekosystému lesa a očekává úrodnost opečovávané zahrady.

V rámci programu se pojedeme podívat na Ukázkový permakulturní projekt Sluneční sad.

zde se natáčela část dokumentu o lesních zahradách :-)

Získané dovednosti

Praxe uvnitř: proces permakulturního designu - plánování, založení a údržba takové zahrady má svoje specifika a my si je osvojíme. Probereme jednotlivá „patra“ v jedlé lesní zahradě a nejvhodnější rostliny.

Praxe venku: poznávání právě rostoucích rostlin – pěstovaných i divokých - a jejich použití v kuchyni a lékárně; poznáme latinské a české/slovenské názvy rostlin; pozorování krajiny a konkrétního pozemku, navržení a vysazení části jedlého lesa.

Praxe navíc: bude-li zájem, brzy ráno proběhne jógová praxe pro zahradníky a zahradnice, hnedle u chaty je vodní nádrž Horní Bečva, která uvítá vaše otužovací návyky :-)

Během kurzu si budete moci prohlédnout knihovnu doporučené literatury, v nabídce budou také publikace, které vydává Permakultura CS, a také osivo pro vaše výsevy – v ceně kurzu je 5 balíčku semínek pro každého :-)

S sebou vezměte: pohodlné pracovní oblečení, přezůvky, zápisník na poznámky, cokoliv byste rádi sdíleli s ostatními účastníky - knihy, osivo, plánek vaší zahrady, a dobrou náladu, hudební nástroje...

Cena: 3600 Kč, platba při přihlášení slouží jako rezervace místa        

Rozvrh: čtvrtek podvečer (18 hodin) - neděle odpoledne (15 hodin)

DEN OTEVŘENÝCH PODSTÁVKOVÝCH DOMŮ 

5P KOSENÍ louky a naklepávání kosy (nejen) PRO ŽENY :-)
víkend 26. -28. 5. 2023  v Merbolticích u Děčína


5P biouhel a stavba skleníku a FV systém a Beltaine 

víkend 29. 4. - 1. 5.  2023 

 přečtete si, co je zkratka  5P = Přátelské Permakulturní Pracovně Pohodové Potkávání

v dubnu -  vyrobíme biouhel z větví ořezaných stromů, doděláme FV systém pro roubenku a společně oslavíme Beltaine - poslední den dubna a vstup do Máje.


PERMAKULTURNÍ ZAHRADA
Úvod do permakultury + jarní plevel + zakládání zahrady

13. - 14. 5. 2023 zahrady Nobilis Tilia


Zvu vás na obnovenou klasiku, která se na Vlčí Hoře odehrává skoro každý rok.

Poznáme divoké a kulturní byliny a jejich využití v kuchyni, zjistíme jaké jsou vhodné polykultury ve zdravé jedlé zahradě. Uvidíme různé jedlé stromy a keře, bohatou bylinkovou zahradu i běžný plevel a zapojenou louku, a řekneme si, jak takové zahrady založit a udržovat. Zjistíme, co je trvalá udržitelnost, soběstačnost a jak se k ní přiblížit. Odpovíme na otázku - jak založit zdravou zahradu anebo jak změnit zahradu okrasnou na jedlou a živou. Vyzkoušíme si praktická cvičení, abychom pochopili, co znamená „inspirovat se přírodou“.


Obsah kurzu ÚVOD DO PERMAKULTURY, jak je znám po celém světě:

- etické principy a zásady permakultury;

- koloběh živin v půdě; jak udržet a zvyšovat úrodnost půdy;

- pozorování krajiny, hospodaření s vodou v zahradě i v domácnosti

- jaké zvolit vhodné druhy k výsadbě;

- jaké jsou potřeby zvířat při jejich chovu;

zpětnou vazbu na tento kurz se můžete dozvědět na blogu

další řočník

PDC – Úplný kurz permakulturního designu 2023

březen a duben ve Žďárci u Skutče


PDC 2023 – Úplný kurz permakulturního designu ve Žďárci u Skutče

Během 14 dnů vám tento 120+ hodinový intenzívní kurz nabízí hlubší seznámení s metodami permakulturního designu a s jejich aplikacemi v praxi. Jedná se o mezinárodně uznávaný formát kurzu (PDC – Permaculture Design Certificate), který vám otevře dveře k dalšímu permakulturnímu vzdělávání ve světě (učitelské kurzy, kurzy pokročilého designu atd.).

V kondenzované podobě získáte základy obecné a krajinné ekologie, pedologie, metodiky designování udržitelných systémů včetně jedlých lesních zahrad, se zaměřením na rodinné zahrady a malá hospodářství.

Naučíte se postupy navrhování a během kurzu vypracujete ve skupinách jeden společný design pro pozemek o rozloze 1ha. Bude prostor na konzultace vašich vlastních osobních designů – zahrad a pozemků.

Kurz pokrývá i etické otázky, sociální aplikace permakultury, ekonomické alternativy a budoucí perspektivy naší společnosti. Po kurzu odejdete s praktickými radami a návody, jak sami dál pokračovat, zároveň dostanete certifikát o absolvování kurzu.    

Tento intenzívní kurz se bude konat během tří vícedenních setkání na jaře 2023, v přátelském prostředí zahrad a prostoru ášramu ve Žďárci u Skutče, kde budeme pozorovat i praktikovat. Pojedeme se také podívat na jeden z Ukázkových permakulturních projektů, kde uvidíme naživo, jak se permakultura žije a vyvíjí.

TERMÍNY KURZU:

   9. 3. – 13. 3. 2023 (čtvrtek ráno – neděle odpoledne, příjezd možný ve středu večer)
30. 3. – 3. 4. 2023 (středa ráno – neděle odpoledne, příjezd možný v úterý večer)
20. 4. – 24. 4. 2023 (středa ráno – neděle odpoledne, příjezd možný v úterý večer)

Kurzem vás provedou: Katka Horáčková, Magdalena Smetanová a Kristina Kadlecová.
(více o lektorkách tady: www.akademiepermakultury.cz/lektori)

Cena kurzu: 17.000 Kč (při přihlášení a zaplacení zálohy do 12. 12. 2022, později je cena 19.000 Kč)
Záloha: 10 000 Kč, speciální ceny a splátky jsou možné, napište si o ně.

setkání online i naživo v únoru 2023

online na kongresu v pátek a sobotu
(12. - 18. 2. 2023 u vás doma :-)

pátek 17. 2. 2023 v Praze, Kampus Hybernská od 10 do 20 hodin

proběhlo v roce 2022 :

Ajurvédské koření na zimu pro dobré trávení - VÝTVARNÝ SALON 

24. 11. 2022 v Muzeu Českého ráje v Turnově

od 14 do 16hodin nebo od 17 do 19 hodin 


přednáška  a praktický workshop na téma KOŘENÍ PRO DOBRÉ TRÁVENÍ PRO ZIMNÍ OBDOBÍ. 

Kurz se koná v rámci VÝTVARNÉHO SALONU v Muzeu Českého ráje v Turnově na pozvání domácích :-)

S potěšením vás zvu na letošní konferenci NAŽIVO anebo ke sledování živého ONLINE vysílání – tedy live stream. Letošní téma konference je PŮDA.


sejdeme se o víkendu 5. a 6. 11. 2022 v Praze na Toulcově dvoře. V sobotu se podíváme na to, jak funguje půda v našich záhonech, zahradách, v krajině a jak o ni správně pečovat a budovat její úrodnost, někdy postupem regenerativního zemědělství, jindy naopak nezasahováním, prozkoumáme jak si vyrobit biouhel, žížalí hnojivo, jak připravit správné pěstovací substráty a komposty, jaké si vybrat záhony pro svoje zahrady.

V neděli poznáte nové projekty z Mapy permakulturních projektů a v praxi se podíváme, jak se žije permakulturně každý den a jak se komu daří.

V tombole máte možnost získat předplatné časopisů 7Generace nebo Pravý domácí časopis, bio osivo značky PermaSemínka, žížalí hnojivo Florium, ZahradniOLLA, podpůrnou mykorhizu od Symbiom.cz, publikace Permakultury CS, nakladatelství Kazda, bronzové nářadí, konzultaci s přírodní architektkou a mnohá další překvapení…. která stále domlouváme… 


PERMAKULTURNÍ ZAHRADA a OSIVO 

15. - 16. 10. 2022  zahrady a učebny Nobilis Tilia


Sejdeme se na zahradě, která byla založena jako JEDLÁ , BYLINKOVÁ, částečně LESNÍ , PERMAKULTURNÍ a UŽITKOVÁ , KRÁSNÁ, PRODUKČNÍ a VÝUKOVÁ již před 11 lety :-) celý tento proces společně prozkoumáme.

Praktický kurz zaměřený na zakládání zahrady a osivaření v malé zahradě, určený pro začátečníky i pokročilé zahradníky. 

Pěstování zdravého jídla začíná u zdravého osiva a umění napěstovat si vlastní osivo patří k základním znalostem v systému trvale udržitelného pěstování. Během praktického kurzu budeme sbírat osivo přímo z dozrávajících rostlin v zahradě. 


Dozvíme se ...

Během praktického kurzu budeme sbírat osivo přímo z dozrávajících rostlin v zahradě. Některé si budete moci i odvézt, když ho poznáte :-)
Budete mít možnost prohlédnout si knihovnu doporučené literatury, v nabídce budou také publikace, které vydala Permakultura CS, a také osivo z místní zahrady.

Podíváme se také na zahradní podzimní práce v permakulturní zahradě, kompostování, kadibudky, plodící keře a stromy v jedlé lesní zahradě… a cokoliv přinesou účastníci jako svoje otázky.

Cena kurzu: 3200 Kč (platba předem při přihlášení)

Místo konání: zahrady a učebny Nobilis Tilia, Vlčí Hora 147, 40746, Krásná Lípa, www.nobilis.cz

Rozvrh: Sobota 10 – 18 hodin, Neděle 9 – 15 hodin

JEDLÁ LESNÍ ZAHRADA v Divočině

16. - 18. 9. 2022 Ekocentrum Divočina, Malešov u Kutné Hory

Kurz pro (alespoň mírně) pokročilé zahradníky 

Design zahrady v praxi 

Poznávání divokých bylin 

Permakulturní design při zakládání jedlé lesní zahrady

Výhodou je absolvování kurzu Úvod do permakultury

Vzdělávací a praktický kurz pro permakulturní zahradníky. 

Začátečníkům dodáme odvahu, lehce pokročilým prozradíme léty osvědčené vychytávky :-). 

Tento víkend je pro všechny, kdo chtějí poznat, na čem stojí zásady permakultury a pochopit souvislosti, které potřebujeme při zakládání nové zahrady anebo při úpravě té stávající tak, aby byla trvale udržitelná. Podíváme se jak funguje ZAHRADA a jak funguje LES, a poznáme charakteristiské znaky „jedlé lesní zahrady“ neboli „jedlého lesa“. Jedlá lesní zahrada kombinuje výhody trvalého ekosystému lesa a očekává úrodnost opečovávané zahrady. 

Probereme kompostování, správnou výsadbu a údržbu, a další otázky účastníků ...

Získané dovednosti

Praxe uvnitř: proces permakulturního designu - plánování, založení a údržba takové zahrady má svoje specifika a my si je osvojíme. Probereme jednotlivá „patra“ v jedlé lesní zahradě a nejvhodnější rostliny.

Praxe venku: poznávání právě plodících rostlin – pěstovaných i divokých - a jejich použití v kuchyni a lékárně; poznáme latinské a české/slovenské názvy rostlin; pozorování krajiny a konkrétního pozemku, navržení a možná i vysazení části jedlého lesa.

Během kurzu si budete moci prohlédnout knihovnu doporučené literatury, v nabídce budou publikace, které vydává Permakultura CS.

Místo konání: Divočina – komunitní zahrada a ekocentrum, Malešov 70, u Kutné Hory, www.divocinamalesov.cz

bylinkové kurzy na léto

BYLINKÁŘSKÉ PRAKTIKUM na Vlčí Hoře

30. - 31. 7. 2022 zahrady a učebny Nobilis Tilia


Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin.

Poznáme, co nám nabízejí Aromaterapie, Ajurvéda a permakultura při práci s bylinami a jejich zpracování na domácí lékárnu a drogerii.

Poznáme léčivky divoké i pěstované, probereme tradiční i nové způsoby jejich využití.

Řekneme si, jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci trvale udržitelné zahrady, od semínka až k semínku.

Poznáme jejich latinské a české názvy, naučíme se správné načasování a způsob sběru kombinace bylin v zahradě

i v čajových směsích, základní tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, balzámy, oleje, kořenící směsi.

Dozvíme se také o dávkování bylin a načasování a různých druhů očisty a omlazení organismu.

Vlčihorská zahrada je vhodná pro ty, kdo se chtějí naučit poznávat léčivky, je v ní přes 120 druhů bylin !

Vyzkoušíme celou škálu esenciálních olejů a řekneme si, které jsou vhodné pro kosmetické použití a které na vaření . . .

Praktickou částí víkendu je výroba medicíny, kterou si odvezete domů i s recepty :-) 

Vyrobíme si: pleťový olej na letní období jako prevenci letního spálení; naložíme byliny do oleje pro masáže; poznáme rozdíl mezi balzámem na pleť a balzámem na rty se včelím voskem. …. připravíme si vše potřebné pro kosmetické ošetření pleti z toho, co máme v kuchyni - peeling, masku, tonikum, pěstící krém a další překvapení.… dojde i na zubní prášek :-)

Cena: 3800 Kč včetně mnohého materiálu na výrobu medicíny, (platba při přihlášení slouží jako rezervace místa)

Stravování: je možné objednat v čajovně (polévka a toust), ohřát si vlastní anebo v blízké restauraci - upřesníme přihlášeným.

Ubytování v okolí je bohatá nabídka, poradíme přihlášeným.

Místo konání: zahrady a učebny Nobilis Tilia, Vlčí Hora 147, 40746, Krásná Lípa, www.nobilis.cz

Rozvrh: Sobota 9 – 18 hodin, Neděle 9 – 15 hodin

permakultura v praxi na léto 


klasika permakulturního sdílení a učení se praxí se jmenuje 5P -

Přátelské Permakulturní Pracovně Příjemné Potkání

 zde je vysvětlující článek



ÁJURVÉDSKÁ KOSMETKA v Beskydech 

 14. - 17. 7. 2022 chata Sluníčko, Horní Bečva, Beskydy


Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin

-- tento pobytový kurz vám otevře dveře do světa ayurvédských tradic --

-- poznáme tradiční postupy a použijeme zejména lokální suroviny --

-- zjistíme, co nám nabízejí Aromaterapie, Ajurvéda a permakultura při práci s bylinami a jejich zpracování na domácí lékárnu a drogerii --

Poznáme byliny divoké i pěstované, probereme tradiční i nové způsoby jejich využití, včetně toho, jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci permakulturní zahrady. Poznáme jejich latinské a české názvy, naučíme se správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě i v čajových směsích, základní tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, balzámy, oleje, kořenící směsi. 

Dozvíme se také o dávkování bylin a načasování různých druhů očisty a omlazení organismu.

Navštívíme ukázkový permakulturní projekt a bohatou rozmanitou zahradu ve Slunečním sadu.

zde je krátké video z kurzu v roce 2020 :-)

Necháme se inspirovat ajurvédskou typologií pro živly, rostliny, lidy, nálady, barvy, kameny, oleje a esence.

Nahlédneme do ajurvédské Arometerapie. Poznáme kvality Sattva Rajas Tamas. 

DinaCharya je umění správného načasování a z tohoto pohledu poznáme, jak je důležité pozorovat sezónu kolem sebe.

Samozřejmě se podíváme i na náš jídelníček a trávení, zblízka poznáme cukr i sůl :-).  

Vyzkoušíme celou škálu rostlinných a esenciálních olejů.

Praktickou částí kurzu je výroba medicíny, kterou si odvezete domů i s recepty :-) a ještě toto léto je budete moci zopakovat na svých toulkách loukou nebo v zahradách.

Vyrobíme si: pleťový olej na letní období jako prevenci letního spálení; naložíme byliny do oleje pro masáže; připravíme si vše potřebné pro kosmetické ošetření pleti z toho, co máme v kuchyni - peeling, masku, tonikum, a .… a možná dojde i na zubní prášek :-)

Součástí kurzu je ranní jógové protažení a voda přehrady je hned za plotem pozemku :-)

Cena: 4500 Kč včetně materiálu na výrobu medicíny, (platba při přihlášení slouží jako rezervace místa)

Stravování: veganské/vegetariásnké, včetně domácích dobrot (1200 Kč/osobu/celou dobu)

Ubytování: 2 - 4 lůžkové pokoje v chatě, www.chataslunicko.cz (1300 Kč /osobu /celou dobu)

Místo konání: chata Sluníčko u přehrady Horní Bečva, exkurze na Sluneční sad pro byliny ...

Rozvrh: čtvrtek podvečer (18 hodin) - neděle odpoledne (15 hodin)

-- -   - na kurz se nelze přihlásit - bude se konat v novém termínu

permakultura v praxi na léto 

3. - 5. 6. - 5P kosení louky a naklepávání kosy (nejen pro šikovné ženy :-)

červen / červenec / srpen - 5P - hliněné omítky  a konopný beton


5P kosení louky a naklepávání kosy (nejen) pro ženy :-)
víkend 3. - 5. 6 . 2022  v Merbolticích u Děčína


5P = Přátelské Permakulturní Pracovně Pohodové Potkávání

setkáme se, něco pokosíme, něco pořežeme, něco překopeme, něco sklidíme, něco namícháme a namažeme na zeď - možná mozaiku,

něco uvaříme a hodně se dobře mít budeme.

s sebou vezměte: spacák a pracovní oblečení a obutí, fešný klobouk slaměný.

my zajistíme: náplň dne pracovní i zábavný, kulturní i vzdělávací, a také naplnění vašich žaludků veganskou lahodnou stravou.

pokud chcete vzít nějaké suroviny, pak pouze veganské, děkujeme.

POZOR. POKUD SI PŘEJETE NAKLEPAT A SEŘÍDIT VLASTNÍ KOSU, pak doražte tak, abyste se to stačili naučit a ráno v 6.30 byli schopni na louce sekat trávu, na které je rosa , tedy v pátek večír. :-)  nebojte, po sekání v sobotu bude siesta !

Počet míst je omezen kapacitou přespání v malém podstávkovém domě. přednost mají ti, co přijedou už v pátek a/nebo  už umějí kosit :-)

JEDLÁ LESNÍ ZAHRADA v Beskydech 

19. - 22. 5. 2022 chata Sluníčko, Horní Bečva

Kurz pro (alespoň mírně) pokročilé zahradníky 

Design zahrady v praxi 

Poznávání divokých bylin 

Permakulturní design při zakládání jedlé lesní zahrady

Výhodou je absolvování kurzu Úvod do permakultury

Tento prodloužený víkend je pro všechny, kdo chtějí pochopit souvislosti, které potřebujeme při zakládání nové zahrady anebo při úpravě té stávající tak, aby byla trvale udržitelná. Podíváme se jak funguje ZAHRADA a jak funguje LES, a poznáme charakteristiské znaky „jedlé lesní zahrady“ neboli „jedlého lesa“. Jedlá lesní zahrada kombinuje výhody trvalého ekosystému lesa a očekává úrodnost opečovávané zahrady. 

V rámci programu se pojedeme podívat na Ukázkový permakulturní projekt Sluneční sad.

zde se natáčela část dokumentu o lesních zahradách :-)

Získané dovednosti

Praxe uvnitř: proces permakulturního designu - plánování, založení a údržba takové zahrady má svoje specifika a my si je osvojíme. Probereme jednotlivá „patra“ v jedlé lesní zahradě a nejvhodnější rostliny.

Praxe venku: poznávání právě rašících rostlin – pěstovaných i divokých - a jejich použití v kuchyni a lékárně; poznáme latinské a české/slovenské názvy rostlin; pozorování krajiny a konkrétního pozemku, navržení a vysazení části jedlého lesa.

Během kurzu si budete moci prohlédnout knihovnu doporučené literatury, v nabídce budou také publikace, které vydává Permakultura CS, a také osivo pro vaše výsevy – v ceně kurzu je 5 balíčku semen pro každého :-)

S sebou vezměte: pohodlné pracovní oblečení, přezůvky, zápisník na poznámky, cokoliv byste rádi sdíleli s ostatními účastníky - knihy, osivo, plánek vaší zahrady, a dobrou náladu.

Cena: 3500 Kč, platba při přihlášení slouží jako rezervace místa         Rozvrh: čtvrtek podvečer (18 hodin) - neděle odpoledne (15 hodin)

PERMAKULTURNÍ ZAHRADA
Úvod do permakultury + jarní plevel + zakládání zahrady

14. - 15. 5. 2022 zahrady Nobilis Tilia

Poznáme divoké a kulturní byliny a jejich využití v kuchyni, zjistíme jaké jsou vhodné polykultury ve zdravé jedlé zahradě. Uvidíme různé jedlé stromy a keře, bohatou bylinkovou zahradu i běžný plevel a zapojenou louku, a řekneme si, jak takové zahrady založit a udržovat. Zjistíme, co je trvalá udržitelnost, soběstačnost a jak se k ní přiblížit. Odpovíme na otázku - jak založit zdravou zahradu anebo jak změnit zahradu okrasnou na jedlou a živou. Vyzkoušíme si praktická cvičení, abychom pochopili, co znamená „inspirovat se přírodou“.

S sebou vezměte: pohodlné pracovní oblečení, přezůvky, zápisník na poznámky, cokoliv byste rádi sdíleli s ostatními účastníky – knihy, osivo, hudební nástroje, dobrou náladu. Během kurzu si budete moci prohlédnout knihovnu doporučené literatury, v nabídce budou také publikace, které vydává Permakultura CS, a také osivo pro vaše výsevy z několika permakulturních zahrad.

Přivezte svoje plány zahrad, a pokud bude čas, společně se na ně podíváme. Počet míst je omezen.

Místo konání: zahrady a učebny Nobilis Tilia, Vlčí Hora 147, 40746, Krásná Lípa, www.nobilis.cz

Rozvrh: Sobota 9 – 18 hodin, Neděle 9 – 15 hodin

5P houby a dřevo a Beltaine (možná biouhel)
víkend 29. 4. - 1. 5.  v Merbolticích u Děčína

Společně naočkujeme špalky břízy sadbou hlívy ústřičné (a dalších dřevokazných hub), naučíte se celý postup. 

Bude čas i na společné vaření na ohni nebo v solární troubě (určitě už porostou kopřivy) a listí lipové na saláty ! a jistě i na oblíbené štípání dřeva, procházku na rozhlednu na Strážném vrchu, nebo něco zcela jiného ! 

Bude-li kapacita lidská, vytvoříme biouhel z větví ořezaných stromů nebo z větví z polomu v remízku, společně oslavíme Beltaine - poslední den dubna a vstup do Máje.

právě proběhlo

PDC – Úplný kurz permakulturního designu 2022

březen a duben ve Žďárci u Skutče


PDC – Úplný kurz permakulturního designu 2022
březen a duben ve Žďárci u Skutče

Tento intenzívní kurz se bude konat během tří pětidenních setkání na jaře 2022, v přátelském prostředí zahrad a prostoru ášramu ve Žďárci u Skutče, kde budeme pozorovat i praktikovat. Během kurzu vypracujete ve skupinách jeden společný design, a bude prostor na konzultace vašich vlastních osobních designů – zahrad a pozemků.

Během 15 dnů vám tento 90+ hodinový kurz nabízí hlubší seznámení s metodami permakulturního designu a s jejich aplikacemi v praxi. Jedná se o mezinárodně uznávaný formát kurzu (PDC – Permaculture Design Certificate), který vám otevře dveře k dalšímu permakulturnímu vzdělávání ve světě (učitelské kurzy, kurzy pokročilého designu atd.).

TERMÍNY KURZU:
9. – 13. 3. 2022
30. 3. – 3. 4. 2022 
20. – 24. 4. 2022

Kurzem vás provedou: Katka Horáčková, Magdalena Smetanová, Kristina Kadlecová
(více o lektorkách tady: www.akademiepermakultury.cz/lektori)

proběhlo v roce 2021

PERMAKULTURNÍ KONFERENCE PŘIMĚŘENÉ TECHNOLOGIE

13. a 14. 11. 2021 - Praha, Toulcův dvůr

záznam najdete zde

BYLINKÁŘSKÉ PRAKTIKUM 

28. - 29. srpna 2021 na Vlčí Hoře

Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin.

Poznáme, co nám nabízejí Aromaterapie, Ajurvéda a permakultura

při práci s bylinami a jejich zpracování na domácí lékárnu a drogerii.

Místo konání: zahrada a učebna ve Spolku Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora 147, 40746, Krásná Lípa, www.nobilis.cz

Ajurvédská kosmetika v Beskydech

čtvrtek 8. 7. 2021 - neděle 11. 7. 2021, chata Sluníčko, Beskydy

Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin

-- tento pobytový kurz vám otevře dveře do světa ayurvédských tradic --

-- poznáme tradiční postupy a použijeme zejména lokální suroviny --

-- zjistíme, co nám nabízejí Aromaterapie, Ajurvéda a permakultura při práci s bylinami a jejich zpracování na domácí lékárnu a drogerii --

zde je krátké video z kurzu v roce 2020

PDC 2021 - úplný kurz permakulturního designu ve Žďárci u Skutče

náhradní letní termíny:

14. 7.  -  18. 7. 2021 (středa večer -  neděle odpoledne)

31. 7.  -    8. 8. 2021  (sobota večer - neděle odpoledne)

Kurz pokrývá i etické otázky, sociální aplikace permakultury, ekonomické alternativy a budoucí perspektivy naší společnosti. Po kurzu odejdete s praktickými radami a návody, jak sami dál pokračovat, zároveň dostanete certifikát o absolvování kurzu.


V kondenzované podobě získáte základy obecné a krajinné ekologie, pedologie, metodiky designování udržitelných systémů včetně jedlých lesních zahrad, se zaměřením na rodinné zahrady a malá hospodářství. Naučíte se postupy navrhování a během kurzu vypracujete ve skupinách jeden společný cvičný design. Bude prostor na konzultace vašich vlastních designů.


Permakulturní design při zakládání jedlé lesní zahrady
6. - 9. 5. 2021 v Beskydech, Sluneční sad a chata Sluníčko

Kurz pro pokročilé zahradníky
Design zahrady v praxi
Poznávání divokých bylin
Výhodou je absolvování kurzu Úvod do permakultury

IPC - Úvod do permakultury + jedlý jarní plevel + zakládání zahrady 

14. -16. 5. 2021 v Drozdově u Zábřehu

úvod do permakultury, poznávání rašících bylin, divoký plevel, zakládání jedlé zahrady;

kurz pro začátečníky i pokročilé; permakultura v praxi.

Obsah kurzu ÚVOD DO PERMAKULTURY, jak je znám po celém světě:

Poznáme divoké a kulturní byliny a jejich využití v kuchyni, zjistíme jaké jsou vhodné polykultury ve zdravé jedlé zahradě.

Uvidíme různé jedlé stromy a keře, smíšené a vyvýšené záhony…...

Řekneme si, co je trvalá udržitelnost, soběstačnost a jak se k ní přiblížit.

Řekneme si, jak založit zdravou zahradu anebo jak změnit zahradu okrasnou na jedlou a živou.

Vyzkoušíme si praktická cvičení, abychom pochopili, co znamená „inspirovat se divočinou“, ať už máme zahradu, balkon anebo ani jedno.

v roce 2020 proběhlo :

 PDC - ÚPLNÝ KURZ PERMAKULTURNÍHO DESIGNU
v Praze a ve Žďárci u Skutče 2020 

Přírodní a permakulturní zahrady - přednáška a diskuse

pondělí 24.2.2020 od 17 - 19h, Modrásek, Masarykovo nám. 3, Mnichovice

Exkluzivní minikurz o permakulturní přírodní zahradě.

Přivezu s sebou krabici se semínky :-)

přihlášky tudy: www.mlekovky.cz

Zahrady, které děti baví aneb zahrada pro děti permakulturně

víkend 29. 2. - 1. 3. 2020, Montessori školka Mozaika, Mnichovice

Kurz pro pedagogy a rodiče, na kterém se dozvíte, jak vytvořit inspirativní prostor, který bude děti nejen bavit, ale i podporovat ve spolupráci a motivovat k poznávání přírody.

Na konkrétním příkladě zahrady MŠ si ukážeme, jak lze uspořádat a smysluplně využít prostor, kde děti tráví svůj čas. V praxi si vyzkoušíme, jak místo vyhodnotit, jak sestavit požadavky na jeho užívání a jak nakonec rozhodnout, jaké změny podniknout a jak postupovat při jejich realizaci.

Projdeme si společně celý proces navrhování zahrady a ukážeme si, co vše by měl finální projekt obsahovat. Řekneme si, co vše musí prostor pro děti splňovat, aby vyhověl hygienickým předpisům i bezpečnostním požadavkům. Naučíme se, co je permakulturní etika a v čem nám může pomoci s vyučováním dětí ve venkovním prostoru. Dostaneme tipy na rostliny vhodné pro malé zahradníky a nápady na jejich pěstování.

Kurz bude probíhat o víkendu na přelomu února a března v prostorách Montessori školky Mozaika v Mnichovicích a v  jejich přilehlé zahradě.

Účastníci si mohou přinést také půdorysy vlastních zahrad.

Kurzem vás provedou Katka Horáčková a Magdalena Smetanová

FESTIVAL PERMAKULTURA V MESTE - ŽILINA, SLOVENSKO

sobota 7.3.2020 .. .. ... .. téma HRANICE .. .. .. OKRAJE

přednáška MULČ JAKO OKRAJOVÉ SPOLEČENSTVO


Ajurvédská kosmetika v Beskydech

16. - 19. července 2020 v Beskydech, Sluneční sad a chata Sluníčko u přehrady Bečva

-- tento pobytový kurz vám otevře dveře do světa ayurvédských tradic 

-- poznáme tradiční postupy a použijeme zejména lokální suroviny --

-- zjistíme, co nám nabízejí Aromaterapie, Ajurvéda a permakultura při práci s bylinami a jejich zpracování na domácí lékárnu a drogerii --

Poznáme byliny divoké i pěstované, probereme tradiční i nové způsoby jejich využití, včetně toho, jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci trvale udržitelné zahrady. Poznáme jejich latinské a české názvy, naučíme se správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě i v čajových směsích, základní tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, balzámy, oleje, kořenící směsi. Dozvíme se také o dávkování bylin a načasování různých druhů očisty a omlazení organismu.

Navštívíme ukázkový permakulturní projekt a bohatou rozmanitou zahradu ve Slunečním sadu.

Necháme se inspirovat ajurvédskou typologií pro živly, rostliny, lidy, nálady, barvy, kameny, oleje a esence.

Nahlédneme do ajurvédské Arometerapie. Poznáme kvality Sattva Rajas Tamas.

DinaCharya je umění správného načasování a z tohoto pohledu poznáme, jak je důležité pozorovat sezónu kolem sebe. Samozřejmě se podíváme i na náš jídelníček a trávení, zblízka poznáme cukr i sůl :-). 

Vvzkoušíme celou škálu rostlinných a esenciálních olejů.

Praktickou částí víkendu je výroba medicíny, kterou si odvezete domů i s recepty :-)

Vyrobíme si: pleťový olej na letní období jako prevenci letního spálení; naložíme byliny do oleje pro masáže; připravíme si vše potřebné pro kosmetické ošetření pleti z toho, co máme v kuchyni - peeling, masku, tonikum, a .… dojde i na zubní prášek :-)

BYLINKÁŘSKÉ PRAKTIKUM
aneb Bylinky v zahradě, koupelně a v kuchyni (plno)

25. - 26. července 2020 na Vlčí Hoře

Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin.

Poznáme, co nám nabízejí Aromaterapie, Ajurvéda a permakultura

při práci s bylinami a jejich zpracování na domácí lékárnu a drogerii.

Poznáme byliny divoké i pěstované, probereme tradiční i nové způsoby jejich využití.

Řekneme si, jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci trvale udržitelné zahrady, od semínka až k semínku.

Poznáme jejich latinské a české názvy, naučíme se správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě

i v čajových směsích, základní tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, balzámy, oleje, kořenící směsi.

Dozvíme se také o dávkování bylin a načasování a různých druhů očisty a omlazení organismu.

Vlčihorská zahrada je vhodná pro ty, kdo se chtějí naučit poznávat léčivky, je v ní přes 120 druhů bylin !

Vyzkoušíme celou škálu esenciálních olejů a řekneme si, které jsou vhodné pro kosmetické použití a které na vaření . . .

Praktickou částí víkendu je výroba medicíny, kterou si odvezete domů i s recepty :-) Vyrobíme si: pleťový olej na letní období jako prevenci letního spálení; naložíme byliny do oleje pro masáže; poznáme rozdíl mezi balzámem na pleť a balzámem na rty se včelím voskem. …. připravíme si vše potřebné pro kosmetické ošetření pleti z toho, co máme v kuchyni - peeling, masku, tonikum, pěstící krém a další překvapení.… dojde i na zubní prášek :-)

IPC kurz - Úvod do permakultury a zakládání zahrady

5. - 6. září 2020 Divočina - komunitní zahrada a ekocentrum, Malešov u Kutné Hory
Permakulturní design při zakládání jedlé rodinné zahrady

Vzdělávací a praktický kurz pro permakulturní zahradníky. Začátečníkům dodáme odvahu, lehce pokročilým prozradíme léty osvědčené vychytávky :-).

Tento víkend je pro všechny, kdo chtějí poznat, na čem stojí zásady permakultury a pochopit souvislosti, které potřebujeme při zakládání nové zahrady anebo při úpravě té stávající tak, aby byla trvale udržitelná. Probereme kompostování, správnou výsadbu a údržbu, a další otázky účastníků ...

Praxe venku: poznávání pěstovaných i divokých rostlin a jejich použití v kuchyni; poznáme latinské a české názvy rostlin; když počasí dovolí - údržba a založení nových záhonů, průzkum kompostů ...

Praxe uvnitř: permakulturní design rodinné zahrady. Společně se podíváme i na přinesené nákresy účastníků.

Během kurzu si budete moci prohlédnout knihovnu doporučené literatury, v nabídce budou publikace, které vydává Permakultura CS.

Místo konání: Divočina - komunitní zahrada a ekocentrum, Malešov 70, Malešov u Kutné Hory, www.divocinamalesov.cz

.. tak dobrá zpráva je, že budeme v SOBOTU 19.9. od 12.30 slavit a křtít hnedle 2 knihy... !!-

LESNÍ ZAHRADY V PRAXI už jedou z tiskárny ...

a JAK SE DĚLÁ LESNÍ ZAHRADA (od jara v prodeji) se představí také..

:-) .. tož, pokud jste v Praze, a téma vás zajímá, přijďte ! celý víkend budeme jako Permakultura CS na stánku na Festival Evolution 2020


Permakultura a jedlá lesní zahrada - design, založení, údržba (přesunujeme na později)

2. - 4. 10. 2020 -  Žilina, Slovensko

Kurz pro pokročilé zahradníky, design zahrady v praxi. Výhodou je absolvování kurzu Úvod do permakultury

Tento víkend je pro všechny, kdo chtějí poznat, na čem stojí zásady permakultury a pochopit souvislosti, které potřebujeme při zakládání nové zahrady anebo při úpravě té stávající tak, aby byla trvale udržitelná. Podíváme se jak funguje ZAHRADA a jak funguje LES, a poznáme charakteristiské znaky „jedlé lesní zahrady“ neboli „jedlého lesa“. Jedlá lesní zahrada kombinuje výhody trvalého ekosystému lesa a očekává úrodnost opečovávané zahrady.

Praxe uvnitř: proces permakulturního designu. Plánování, založení a údržba takové zahrady má svoje specifika a my si je osvojíme. Probereme jednotlivá „patra“ v jedlé lesní zahradě a nejvhodnější rostliny.

Praxe venku: poznávání rostlin – pěstovaných i divokých - a jejich použití v kuchyni a lékárně; poznáme latinské a české/slovenské názvy rostlin; střešní zahrada a specifika jejího zakládání a údržby; založení pěstírny jedlých hub.

Pokud bude zájem a čas, společně se také podíváme na přinesené nákresy pozemků účastníků kurzu.

Během kurzu si budete moci prohlédnout knihovnu doporučené literatury, v nabídce budou také publikace, které vydává Permakultura CS, a také osivo pro jarní výsevy.

S sebou vezměte: pohodlné pracovní oblečení, přezůvky, zápisník na poznámky, cokoliv byste rádi sdíleli s ostatními účastníky - knihy, osivo, plánek vaší zahrady, a dobrou náladu.

Cena kurzu: 149 Euro (zahrnuje kurz a jídlo, spaní lze domuvit po přihlášení)

Místo konání: Žilina, Hlavná 19, 010 09 Žilina- Bytčica, sídlo firmy www.teplochladno.sk

Rozvrh: Pátek 18 – 21 hod, Sobota 9 – 18 hodin, Neděle 9 – 15 hodin

PERMAKULTURA a ZAKLÁDÁNÍ ZAHRAD - pěstování pro sklizeň a semenaření (zrušeno)

7. a 8. 11. 2020 na Vlčí Hoře

Permakulturní design při zakládání jedlé rodinné zahrady Sejdeme se na zahradě, která byla založena jako JEDLÁ , BYLINKOVÁ, částečně LESNÍ , PERMAKULTURNÍ a UŽITKOVÁ , KRÁSNÁ, PRODUKČNÍ a VÝUKOVÁ již před 10 lety :-) celý tento proces společně prozkoumáme.Kurz pro začínající i pokročilé zahradníky, design zahrady v praxi, poznávání bylin a rostlin, které jsou pěstovány na semeno...

Výhodou je absolvování některého z předešlých zahradních kurzů na Vlčí Hoře.

Tento víkend je pro všechny, kdo chtějí poznat, na čem stojí zásady permakultury a pochopit souvislosti, které potřebujeme při zakládání nové zahrady anebo při úpravě té stávající tak, aby byla trvale udržitelná.

Praxe venku: poznávání pěstovaných i divokých rostlin a jejich použití v kuchyni; poznáme latinské a české názvy rostlin; když počasí dovolí, údržba a založení nových záhonů;

Během kurzu si budete moci prohlédnout knihovnu doporučené literatury, v nabídce budou také publikace, které vydává Permakultura CS, a také osivo z místní zahrady.

Praxe uvnitř: permakulturní design rodinné zahrady. Společně se podíváme i na přinesené nákresy účastníků kurzu.

Místo konání: Spolek Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora 147, 40746, Krásná Lípa, www.nobilis.cz

v roce 2019 proběhlo

STROMY - řez ovocného stromu šetrně v permakulturní zahradě (plno)
víkend 2. - 3. února 2019 – Spolek Hvozd a okolí, Merboltice
Praktický dvoudenní seminář zaměřený na péči o ovocné stromy a keře nejen v zahradách.

Seminář bude rozdělen do několika bloků, ve kterých si postupně vysvětlíme strategii růstu ovocných dřevin, funkce ovocných dřevin v zahradě, základní pravidla správného výběru odrůdy, péče o ovocné dřeviny, důvody řezu, obecné zásady a doporučení pro řez ovocných dřevin v různých životních fázích stromu.

Zaměříme se na zimní řez stromů, především jádrovin. Budeme se věnovat i méně známým ovocným druhům, keřům a jejich řezu.

Na teoretickou část, která proběhne z větší části uvnitř, navážeme praktickou částí v terénu, kde si předvedeme a vyzkoušíme řez stromů (jabloní a hrušní) a keřů.

Venku uvidíme i různé druhy stromů i keřů v různém věku, neboli vznikající jedlou lesní zahradu. Podíváme se i na možnosti založení jedlé lesní zahrady, vysvětlíme si, co jsou jedlá patra a kolik a jak je kombinovat v místních podmínkách.

Seminářem vás provedou : Katka Horáčková a Kristina Kadlecová

Zahrady, které děti baví aneb zahrada pro děti permakulturně
víkend 9. a 10. února 2019, Praha, Montessori školka
Kurz pro pedagogy a rodiče, na kterém se dozvíte, jak vytvořit inspirativní prostor, který bude děti nejen bavit, ale i podporovat ve spolupráci a motivovat k poznávání přírody.

Na konkrétním příkladě zahrady MŠ si ukážeme, jak lze uspořádat a smysluplně využít prostor, kde děti tráví svůj čas. V praxi si vyzkoušíme, jak místo vyhodnotit, jak sestavit požadavky na jeho užívání a jak nakonec rozhodnout, jaké změny podniknout a jak postupovat při jejich realizaci.

Projdeme si společně celý proces navrhování zahrady a ukážeme si, co vše by měl finální projekt obsahovat. Řekneme si, co vše musí prostor pro děti splňovat, aby vyhověl hygienickým předpisům i bezpečnostním požadavkům. Naučíme se, co je permakulturní etika a v čem nám může pomoci s vyučováním dětí ve venkovním prostoru. Dostaneme tipy na rostliny vhodné pro malé zahradníky a nápady na jejich pěstování.

Účastníci si mohou přinést také půdorysy vlastních zahrad.

Kurzem vás provedou Katka Horáčková a Magdalena Smetanová

více o kurzu,lektorkách a přihlášky na:
https://www.akademiepermakultury.cz/course/zahrady-ktere-deti-bavi-2019-02-09

na březen je tu několik přednášek a konferencí :-)

sobota 2.3.2019 od 12.30 ve Zvolenu -

přednáška o Jedlých lesních zahradách

neděle 3.3.2019 v Brně - přednáška od 16 hodin

- Veganská permakultura na VeganFestu

sobota 9.3.2019 na stánku Permakultury CS

na Natural Building conference, Praha

Permakultura a zakládání jedlé lesní zahrady

6. a 7. dubna 2019 -Vlčí Hora
Kurz pro pokročilé zahradníky, design zahrady v praxi, poznávání rašících bylin. Výhodou je absolvování některého z předešlých zahradních kurzů na Vlčí Hoře. Tento víkend je pro všechny, kdo chtějí poznat, na čem stojí zásady permakultury a pochopit souvislosti, které potřebujeme při zakládání nové zahrady anebo při úpravě té stávající tak, aby byla trvale udržitelná. Podíváme se jak funguje ZAHRADA a jak funguje LES, a poznáme charakteristiské znaky „jedlé lesní zahrady“ neboli „jedlého lesa“. Jedlá lesní zahrada kombinuje výhody trvalého ekosystému lesa a očekává úrodnost opečovávané zahrady. Praxe uvnitř: proces permakulturního designu. Plánování, založení a údržba takové zahrady má svoje specifika a my si je osvojíme. Společně se také podíváme na přinesené nákresy účastníků kurzu.

Praxe venku: poznávání právě rašících rostlin – pěstovaných i divokých - a jejich použití v kuchyni a lékárně; poznáme latinské a české názvy rostlin; když počasí dovolí, údržba a založení nových záhonů;

Během kurzu si budete moci prohlédnout knihovnu doporučené literatury, v nabídce budou také publikace, které vydává Permakultura CS, a také osivo z místní zahrady.

Kurz je vhodný pro všechny, kdo si chtějí oživit svou znalost poznávání rašících bylin, neboť zahrada na Vlčí Hoře se specializuje právě na pěstování léčivek. Na tento kurz navazuje v listopadu 2019 kurz s anglickým lektorem o zakládání jedlých lesních zahrad ve městě. Tomas Remiarz jezdí učit do ČR pravidelně, tématu se věnuje přes 20 let a v roce 2017 vydal knihu Forest gardening in practice. Ve Vlčhorské zahradě bude v červenci letní kurz o využití bylin v medicíně a také říjnový kurz o uchovávání osiva.

S sebou vezměte: pohodlné pracovní oblečení, přezůvky, zápisník na poznámky, cokoliv byste rádi sdíleli s ostatními účastníky - knihy, osivo, plánek vaší zahrady, a dobrou náladu.

Introduction to permaculture  - course in English

29 - 31 March 2019 - Spolek Hvozd, Merboltice 95

Practical and interactive residential course to help you see the natural cycles, understand permaculture principles and decide how to use them in everyday life.

This course is a standard and recognized "entry" to the permaculture education, and will enable you to continue with advanced courses anywhere in the world. We always include some practical parts into the programme, so that students can learn in "hands-on" examples.

The venue of the course has an extensive forest garden and beautiful surroundings (see FB https://www.facebook.com/spolekhvozd/)

You will learn :

with practicals :

more information and application:

https://www.akademiepermakultury.cz/course/introduction-to-permaculture-in-english-2019-03-29


Úvodní kurz permakultury + jedlý jarní  plevel + houby

19. - 21. dubna 2019, Spolek Hvozd, Merboltice

Tento víkend je pro všechny, kdo chtějí poznat, na čem stojí zásady permakultury

a pochopit souvislosti, které potřebujeme při zakládání nové zahrady anebo při úpravě té stávající tak, aby byla trvale udržitelná.

Abychom se dokázali dobře rozhodovat na své zahradě (a říkat tomu třeba permakultura nebo zdravý rozum),

potřebujeme pochopit koloběh živin v půdě, jak udžet a zvyšovat její úrodnost.

Obsah kurzu ÚVOD DO PERMAKULTURY jak je znám po celém světě:

+ jedlé jarní plevele + zakládání pěstírny hub

historie, etické principy a zásady permakultury;

koloběh živin v půdě;

jak udržet a zvyšovat úrodnost půdy;

pozorování krajiny, čtení terénu a vody v krajině;

čtení v mapě a v pozemku;

jaké zvolit vhodné druhy k výsadbě;

jaké jsou potřeby zvířat při jejich chovu;

trvalá udržitelnost hospodaření a bydlení;

permakultura a vztahy v komunitě, vesnici.

navíc...

Poznáme divoké a kulturní byliny a jejich využití v kuchyni, zjistíme jaké jsou vhodné polykultury ve zdravé jedlé zahradě. Uvidíme různé jedlé stromy a keře, smíšené a vyvýšené záhony, některé založíme v praxi. Řekneme si, co je trvalá udržitelnost, soběstačnost a jak se k ní přiblížit. Vyzkoušíme si praktická cvičení, abychom pochopili, co znamená „inspirovat se divočinou“, ať už máme zahradu, balkon anebo ani jedno. Založíme pěstírnu jedlých hub do špalků ze dřeva.

z kurzu si odvezete nejen vědomosti a zkušenosti, budete mít na výběr z publikací PermakulturyCS, a také z krabice plné semínek :-). dostanete také diplom Akademie permakultury CR o absolvování kurzu, který je shodný s IPC po celém světě.

S sebou vezměte: pohodlné pracovní oblečení, přezůvky, zápisník na poznámky, cokoliv byste rádi sdíleli s ostatními účastníky – knihy, osivo, hudební nástroje, dobrou náladu.

podrobnosti a přihlášky: https://www.akademiepermakultury.cz/course/uvod-do-permakultury-jedly-plevel-houby-2019-04-19


1. - 2. 6. 2019 - 5P - na téma : 

kosení a tanec kolem kadibudky :-)
více info na FB události
https://www.facebook.com/events/373651979915809/



15. - 16. 6. 2019 - 5P na téma: venkovní koupelna, hliněné omítky

více info na FB udáosti  

 https://www.facebook.com/events/2268142819900365/

BYLINKÁŘSKÉ PRAKTIKUM aneb Bylinky v zahradě, koupelně a v kuchyni

20. - 21. července 2019 na Vlčí Hoře


Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin.

Poznáme co nám nabízejí Aromaterapie, Ajurvéda a permakultura při práci s bylinami a jejich zpracování na domácí lékárnu a drogerii.

Poznáme byliny divoké i pěstované, probereme tradiční i nové způsoby jejich využití.

Řekneme si, jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci trvale udržitelné zahrady, od semínka až k semínku.

Dozvíme se také o dávkování bylin a načasování a různých druhů očisty a omlazení organismu.

Bylinková Vlčihorská zahrada je vhodná pro ty, kdo se chtějí naučit poznávat léčivky, je v ní přes 120 druhů bylin !

Vvzkoušíme si celou škálu esenciálních olejů a řekneme si, které jsou vhodné pro kosmetické použití a které také na vaření . . .

BYLINKÁŘSTVÍ ve Hvozdu aneb Bejlí v zahradě, koupelně a v kuchyni

26. -28.  července 2019 v Merbolticích

Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin.

Poznáme co nám nabízejí Aromaterapie, Ajurvéda a permakultura při práci

s bylinami a jejich zpracování na domácí lékárnu a drogerii.

Poznáme byliny divoké i pěstované, probereme tradiční i nové způsoby jejich využití.

Řekneme si, jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci trvale udržitelné zahrady, od semínka až k semínku.

Budeme pracovat s bylinami pěstovanými i divokými - a budeme je také jíst :-)

Poznáme jejich latinské a české názvy, naučíme se správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě i v čajových směsích,

Naučíme se: základní tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, balzámy, oleje, kořenící směsi.

Praktickou částí víkendu je výroba pleťové medicíny, kterou si odvezete domů i s recepty :-)

Vyrobíme si: pleťový olej na letní období jako prevenci letního spálení;

naložíme byliny do oleje pro masáže - a řekneme si, kdy které oleje používat;

poznáme rozdíl mezi balzámem na pleť a balzámem na rty se včelím voskem;

řekneme si (a vyzkoušíme) jak pečovat o vlasy v létě i v zimě;

každé ráno se protáhneme energetickým cvičením (jóga, chi-kung, tai-chi).

vyrobíme si vše potřebné pro kosmetické ošetření pleti z toho, co máme v kuchyni - peeling, masku, tonikum, pěstící krém a další překvapení :-)

těšíme se na vás a na LÉTO PLNÉ BYLIN

a jako bonus je tu možnost přidat se v pátek večer na místní SHEEP HALL PARTY neboli PARTY V OVČÍNĚ, kde zažijeme swing, jazz, Big Band, tanec, pivo, limo a skvělou společnost  !!

více o akci zde   SHEEP HALL PARTY

Poznáme jejich latinské a české názvy, naučíme se správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě i v čajových směsích, základní tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, balzámy, oleje, kořenící směsi. Praktickou částí víkendu je výroba medicíny, kterou si odvezete domů i s recepty :-)

Vyrobíme si: pleťový olej na letní období jako prevenci letního spálení; naložíme byliny do oleje pro masáže; poznáme rozdíl mezi balzámem na pleť a balzámem na rty se včelím voskem. …. připravíme si vše potřebné pro kosmetické ošetření pleti z toho, co máme v kuchyni - peeling, masku, tonikum, pěstící krém a další překvapení....  dojde i na oblíbený bylinný zubní prášek :-)

Místo konání: zahrada a učebna ve Spolku Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora 147, 40746, Krásná Lípa, www.nobilis.cz

Rozvrh: Sobota 9 – 18 hodin, Neděle 9 – 15 hodin

Lektorka: Katka Horáčková, spoluzaložila zahradu na Vlčí Hoře, kde se od roku 2011 pravidělně vyskytuje.

https://www.akademiepermakultury.cz/course/bylinkarske-praktikum-na-vlci-hore-2019-07-20

FESTIVAL VENKOVNÍCH ZAHRAD -
přednáška a diskuse na téma PERMAKULTURA NA VENKOVSKÉ ZAHRADĚ

24. srpna 2019 v Krásném u Poličky, Chalupa pod lípou

5P v Merbolticích - neboli "permatak" neboli "permablitz"

Přátelské Permakulturní Pracovně Pohodové Potkávání

setkáme se, něco pokosíme, něco pořežeme, něco překopeme, něco sklidíme, něco namícháme a namažeme na zeď,

něco uvaříme a hodně se dobře mít budeme.

přijet můžete už v pátek večer. přijet  můžete jen na sobotu.přijet můžete jen na neděli.

s sebou vezměte: spacák a pracovní oblečení a obutí.

my zajistíme: náplň dne pracovní i zábavný, kulturní i vzdělávací, a také naplnění vašich žaludků veganskou lahodnou stravou.

pokud chcete vzít nějaké suroviny, pak pouze veganské, děkujeme.

Dejte nám určitě vědět předem, a to na email katka.hora@gmail.com nebo telefon 604414901

těšíme se na vás ! Katka, Eva a Lukáš

a tady je profil hostujícího místa na serveru WWOOF https://wwoof.cz/user/153764

5P v sezóně 2019 :

6. - 8. 9.2019 - 5P na téma : hliněné omítky v suché koupelně  :-)

hliněné vnitřní omítky a stavba dřevěno/hliněné příčky v koupelně rekonstruované roubenky, vsazovaní repasovaných dveří a nových oken

Exkurze za semínky a starými odrůdami moštovacích hrušek do ukázkové zahrady Arche Noah v Rakousku

sobota 14. 9. 2019 od 10 do 17 hodin

Prohlídka zahrady zahrnuje průvodní slovo s Katkou Horáčkovou, která zde několik sezón trávila jako praktikantka a semenaření se dlouhodobě věnuje. Provede nás zahradou a ukáže speciality, které jinde nenajdete, zodpoví vaše otázky týkající se pěstování a uchovávání osiva zejména zeleniny a bylin.

V sobotu 14.9.2019 je v zahradě Výstava starých a moštovacích odrůd hrušek, což znamená cokoliv ovocného a hruškového – plody a stromy, výrobky. Uvidíme určování plodů a ochutnáme čerstvého moštu.

Stejně tak bude otevřen obchod se semínky, rostlinami, nářadím a literaturou. Více na www.arche-noah.at

S sebou vezměte: oblečení do jakéhokoliv počasí :-), něco na zápisky a fotografování;

8 Euro na vstupné na Festival a do zahrady

Cestu a případné ubytování v místě si účastníci zajišťují sami (doporučujeme Schiltern, Langenlois, Krems), protože večer je možné strávit v místním “heurigen”, vinném sklípku s místním vínem a dobrotami.

Zaparkovat můžete na velkém parkovišti na kraji vesničky Schiltern, vše je dobře značeno.

Místo, kam jste zváni, najdete ve vsi Schiltern u městečka Langenlois, cesta trvá 1,5 hodiny z Českých Budějovic, 3 hodiny a něco z Prahy, 2 hodiny z Brna. Počet účastníků není omezen, pokud chcete dát vědět předem o své účasti, anebo máte otázky, pište na: katka.hora@gmail.com. Spolujízda bude organizována vámi na FB události zde:

předpokládaný program:

10 hodin – uvítání od zahradníků z Arche Noah - s překladem, a pak už v češtině ...

10.30 – 12.30 první okruh zahradou – jaká jsou témata tohoto pěstovacího roku

13.00 – 14.00 pauza na piknik

14.00 – 17.00 otázky a odpovědi, samostatné studium v zahradě a nakupování :-)

Arche Noah je nezisková organizace, která se věnuje záchraně krajových a starých odrůd kulturních rostlin od roku 1995 a v současnosti sdružuje přes 150 pěstitelů po střední Evropě, kteří semenaří ve svých zahradách. V ukázkové zahradě v Schilternu se každý rok pěstují stovky odrůd zeleniny, bylin, koření a obilí, rozběhnutý je program na záchranu starých odrůd ovoce, pořádají se zde tématické semináře a vzdělávací programy a kulinářská setkání. V zahradě je k vidění mnohé z jedlých a užitkových rostlin, o kterých jsme zatím jen četli.

Spolek má dnes přes 12.000 přispěvatelů po celém světě, kteří svým členstvím podporují záchranu diverzity zeleniny, odrůd, chutí, tvarů a vůní. www.arche-noah.at

PERMAKULTURA a ZAKLÁDÁNÍ ZAHRAD
5. - 6.  října 2019 na Vlčí Hoře

Permakulturní design při zakládání jedlé rodinné zahrady

Sejdeme se na zahradě, která byla založena jako JEDLÁ , BYLINKOVÁ, částečně LESNÍ , PERMAKULTURNÍ a UŽITKOVÁ , KRÁSNÁ, PRODUKČNÍ a VÝUKOVÁ již před 9 lety :-) celý tento proces společně prozkoumáme.

Kurz pro začínající i pokročilé zahradníky, design zahrady v praxi, poznávání bylin a rostlin, které jsou pěstovány na semeno...

Výhodou je absolvování některého z předešlých zahradních kurzů na Vlčí Hoře.

Tento víkend je pro všechny, kdo chtějí poznat, na čem stojí zásady permakultury a pochopit souvislosti, které potřebujeme při zakládání nové zahrady anebo při úpravě té stávající tak, aby byla trvale udržitelná.

Praxe venku: poznávání pěstovaných i divokých rostlin a jejich použití v kuchyni; poznáme latinské a české názvy rostlin; když počasí dovolí, údržba a založení nových záhonů;

Během kurzu si budete moci prohlédnout knihovnu doporučené literatury, v nabídce budou také publikace, které vydává Permakultura CS, a také osivo z místní zahrady.

Praxe uvnitř: permakulturní design rodinné zahrady. Společně se podíváme i na přinesené nákresy účastníků kurzu.

Místo konání: Spolek Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora 147, 40746, Krásná Lípa, www.nobilis.cz

PERMAKULTURA A OSIVO ve Hvozdu

25. - 27. října 2019 v Merbolticích

 - pěstování pro sklizeň a semenaření
Pěstování zdravého jídla začíná u zdravého osiva a umění napěstovat si vlastní osivo patří k základním znalostem v systému trvale udržitelného pěstování. Podíváme se také na zahradní podzimní práce v permakulturní zahradě, kompostování, kadibudky, vznikající i plodící keře a stromy v jedlé lesní zahradě.. a cokoliv přinesou účastníci jako svoje otázky.

Dozvíme se ...

Tento kurz je vhodnou přípravou pro účast na listopadovém kurzu s Tomasem Remiarzem (Británie) na téma Jedlé lesní zahrady v městském prostředí (viz dále), který se koná v angličtině v Praze na Toulcově dvoře.

PERMAKULUTURNÍ KONFERENCE - JEDLÝ LES aneb MY A OV(O)CE

2. a 3. 11. 2019 v Praze, Toulcův dvůr

Jedlý les nebo lesní zahrada - je to totéž? Jak ji vytvořit?

Advanced design course on FOREST GARDENS

with Tomas Remiarz (UK), the author of Forest gardening in practice book

Changing the urban landscape with forest gardens - Advanced design course

7 – 10. 11. 2019 in Toulcův dvůr (historical farm/environmental eco-centre in Prague )

Forest gardens have been growing for centuries in tropical countries and have become popular in colder climates over the last 30 years. They use and adapt the principles working in natural landscapes to combine trees, shrubs, flowers, herbs and vegetables in a productive garden. You can plant a forest garden almost anywhere - in a small urban garden, on a farm, in a park or community garden.

In a well managed forest garden you can grow a lot of fruit, herbs, flowers and vegetables in a small space with relatively little effort. Forest gardens can produce food, medicine, fuel, timber other products. They can be used to regulate local climate and water and build soil over many years. They can be beautiful in formal or wild ways.

This course will teach you how to design, plant and maintain a forest garden. We will use the land and people around us for practical examples. You will learn to observe the land around you, ask questions of the people using the site and analyse the gathered information. We will explore how to combine trees, shrubs and perennial plants and how to organise planting, harvesting and maintenance.

The course will be held at Toulcuv Dvur, Prague historical farm/environmental eco-centre settled among blocks of flats, with a long history of permaculture courses and community-building events.  We will also look at other areas in the neighbourhood as sites for potential designs.

Topics that we will cover:

Forest gardens for homes, neighbourhoods, public spaces, market gardens and farms

Reading and understanding the landscape as a starting point for site design

Trees, bushes, herbs and ground cover, climbers, roots, mushrooms and how to choose them

Working with challenging sites: soil remediation and fertility building

Designing with and for people

Converting orchards into forest gardens

Design for easy maintenance

course fee 5400 Kč (216 Euro), early bird price 5000 Kc (200 Euro) when paid by 30.5.2019

applications: https://www.akademiepermakultury.cz/course/changing-the-urban-landscape-with-forest-gardens-advanced-design-course-2019-11-07

Tomas Remiarz (UK) has over 20 years experience in permaculture design, teaching and practice, having worked in the UK and various European countries. He has worked with trees and forest gardens for a long time, from upland reforestation to community orchards and forest gardens. His book, Forest gardening in Practice, is the first systematic review of temperate forest gardening, and will be available during the course. https://forestgardeninginpractice.com/

Tomas currently lives on a co-operative smallholding at the England/Wales border (Earthworm Housing Cooperative). He has been to Czech Republic to teach courses on permaculture design, including an International Permaculture Design Course in 2015 and forest gardening in 2017. More information about Tomas: https://www.linkedin.com/in/tomas-remiarz-97940339/       

Forest gardens in urban landscape - public talk and discussion
Tuesday 5. 11.2019 18.30 - 20.30 - CZU Prague 6 - Suchdol, Mezifakultrní centrum environmentálních věd

you are invited to CZU for evening with FOREST GARDENS and PERMACULTURE designer Tomas Remiarz, author of the book Forest gardening in practice
this evening we will talk about How to use the concept of forest gardens in greening the cities, bringing food-growing closer to pepole, including the campus of CZU :-)

event on FB  https://www.facebook.com/events/415119362450966/

 v roce 2018 proběhlo

PDC v Praze a Ekocentru Loutí - leden - květen 2018

jedno pěkné setkání u kámošů v Semilech :-)

základní kameny jsme permakulturně položili v Kadani :-)

STROMY - řez ovocného stromu šetrně a efektivně

neděle 4.3.2018 – od 10 do 16 hodin, Spolek Hvozd a okolí

Srdečně Vás zveme na seminář zaměřený na péči o ovocné stromy v našich zahradách a sadech.

Soustředit se budeme na zimní řez stromů, především jádrovin.

V teoretické části probereme obecné zásady a doporučení pro řez stromů v jeho životních fázích.

Ve druhé části se potom podíváme na praktické ukázky řezu stromů (hlavně jabloní) a bude prostor pro otázky.

K nahlédnutí a vyzkoušení bude výběr z japonského ručního nářadí.

Řezáním nás provede: Kristina Kadlecová – při studiu na ČZU v Praze se postupně formoval její zájem o dřeviny jak z pozice milovnice přírody, ale především z hlediska odborného. Od roku 2014 se postupně vzdělává a nabírá zkušenosti v oblasti dendrologie, sadovnictví, péče o dřeviny, arboristiky a ovocnářství. V roce 2016 absolvovala kurz Ovocný strom v krajině pod záštitou  Mendelovy univerzity v Brně (Stanislav Boček), který ji utvrdil v tom, že pěstování a péče o ovocné dřeviny má smysl.

Naslouchá a nechává se inspirovat permakulturními vlivy (Úvodní kurz permakultury, Letní škola permakultury (Katka Horáčková a Permakultura CS), v létě 2017 kurz Forest Gardens in practice (Tomas Remiarz). V současné době se věnuje řezu ovocných dřevin, v různých tvarech (od zákrsků až po kmenné), při řezu vždy pozoruje vývoj stromů a jejich reakci na řez, ve zbylém čase partyzánsky sadaří a zahradničí.

Na podzim 2017 se nám podařilo ve spolupráci se Sousedským spolkem Merboltice a Spolkem Hvozd vysadit genofondový sad starých odrůd jabloní. Výsadbu sadu jsme plánovali a organizovali od počátečního návrhu, zpracování projektu až po realizaci dobrovolnické akce, kdy se nám za pomoci sousedů a přátel podařilo vysadit 40 vysokokmenných jabloní.)

AJURVÉDSKÉ KOŘENÍ PRO TĚLO A DUŠI -  víkend 10. – 11. března 2018, Vlčí Hora

praktický kurz s cílem přiblížit starobylé techniky a postupy pro zdravé a vědomé žití

ájurvédské techniky, které si v tomto kurzu přiblížíme, jako jsou Ájurjóga a Pranajáma, umožňují každému docílit propojení mysli, těla i duše..... .
místo konání: čajovna a podkroví Spolku Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora 147, Krásná Lípa

- k dispozici bude k nahlédnutí i ke koupi ajurvédská literatura

- k zakoupení bude výběr ze základního koření pro ajurvédské vaření, většinou v biokvalitě :-)

… těší se na vás...

Radka Hunjan Koblihová – ajurjóga a Ájurvéda, studuje Ájurvédu na Ájurvédské univerzitě Praha,

www.university-ayurveda.com, vyučuje ajurjógu

Katka Horáčková – permakulturní zahradnice a lektorka – nejen na zahradě na Vlčí Hoře,

bylinkuje dle ajurvédských principů, www.permajoga.cz

ÚVODNÍ KURZ PERMAKULTURY + JEDLÝ JARNÍ PLEVEL + HOUBY

20. - 22. dubna 2018, Spolek Hvozd, Merboltice

Obsah kurzu ÚVOD DO PERMAKULTURY jak je znám po celém světě:

+ jedlé jarní plevele + zakládání pěstírny hub

historie, etické principy a zásady permakultury;

koloběh živin v půdě;

jak udržet a zvyšovat úrodnost půdy;

pozorování krajiny, čtení terénu a vody v krajině;

čtení v mapě a v pozemku;

jaké zvolit vhodné druhy k výsadbě;

jaké jsou potřeby zvířat při jejich chovu;

trvalá udržitelnost hospodaření a bydlení;

permakultura a vztahy v komunitě, vesnici.

navíc...

budeme poznávat a ochutnávat divoké a kulturní byliny a jejich využití v kuchyni, zjistíme jaké jsou vhodné polykultury ve zdravé jedlé zahradě. Uvidíme různé jedlé stromy a keře, smíšené a vyvýšené záhony, některé založíme v praxi. Řekneme si, co je trvalá udržitelnost, soběstačnost a jak se k ní přiblížit. Vyzkoušíme si praktická cvičení, abychom pochopili, co znamená „inspirovat se divočinou“, ať už máme zahradu, balkon anebo ani jedno.


5P v Merbolticích - kosení a land-art kolem kompostovacích kadibudek :-)

 8.-10. června 2018 v Merbolticích

kosení, hrabání, sena nošení a šlapání ... cokoliv kolem kosení, broušení, klepání, postavení s kosou i ke kose...

může nás potkat i přesazování a pletí a sběr bylin..... a ještě mnohem více.

a více čaje a více kávy, a více veganských bábovek a ....

(  permajoga v ašrámu  . . .  podruhé . .  )

VEGANSKÁ PERMAKULTURA a zakládání zahrady + jedlý jarní plevel

28. - 29. dubna 2018  ašrám a zahrady, Ždárec u Skutče

Tento víkend je pro všechny, kdo chtějí poznat, na čem stojí zásady permakultury

a pochopit souvislosti, které potřebujeme při zakládání nové zahrady anebo při úpravě té stávající tak, aby byla trvale udržitelná.

Abychom se dokázali dobře rozhodovat na své zahradě (a říkat tomu třeba permakultura nebo zdravý rozum),

potřebujeme pochopit koloběh živin v půdě, jak udžet a zvyšovat její úrodnost.Podíváme se speciálně na možnosti, pokud se rozhodneme nechovat hospodářská zvířata, tedy hospodařit VEGANSKY.


BYLINKÁŘSKÉ PRAKTIKUM aneb Bylinky v zahradě, koupelně a v kuchyni

14. - 15. července 2018 na Vlčí Hoře

Kurz pro začátečníky i pokročilé zahradníky + poznávání a použití právě rašících rostlin a bylin.

Tento víkend je pro všechny, kdo chtějí poznat, na čem stojí zásady permakultury

a pochopit souvislosti, které potřebujeme při zakládání nové zahrady anebo při úpravě té stávající tak, aby byla trvale udržitelná.

Abychom se dokázali dobře rozhodovat na své zahradě (a říkat tomu třeba permakultura nebo zdravý rozum),

potřebujeme pochopit koloběh živin v půdě, jak udžet a zvyšovat její úrodnost.

Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin.

Poznáme co nám nabízejí Aromaterapie, Ajurvéda a permakultura při práci s bylinami a jejich zpracování na domácí lékárnu a drogerii.

Poznáme byliny divoké i pěstované, probereme tradiční i nové způsoby jejich využití.

Řekneme si, jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci trvale udržitelné zahrady, od semínka až k semínku.

Dozvíme se také o dávkování bylin a načasování a různých druhů očisty a omlazení organismu.

Bylinková Vlčihorská zahrada je vhodná pro ty, kdo se chtějí naučit poznávat léčivky, je v ní přes 120 druhů bylin !

Vvzkoušíme si celou škálu esenciálních olejů a řekneme si, které jsou vhodné pro kosmetické použití a které také na vaření . . .

Poznáme jejich latinské a české názvy, naučíme se správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě i v čajových směsích, základní tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, balzámy, oleje, kořenící směsi. Praktickou částí víkendu je výroba medicíny, kterou si odvezete domů i s recepty :-)

Vyrobíme si: pleťový olej na letní období jako prevenci letního spálení; naložíme byliny do oleje pro masáže; poznáme rozdíl mezi balzámem na pleť a balzámem na rty se včelím voskem. …. vyrobíme si vše potřebné pro kosmetické ošetření pleti z toho, co máme v kuchyni - peeling, masku, tonikum, pěstící krém a další překvapení....

Místo konání: zahrada a učebna Spolku Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora 147, 40746, Krásná Lípa, www.os.nobilis.cz

Rozvrh: Sobota 9 – 18 hodin, Neděle 9 – 15 hodin

Místo konání: Spolek Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora 147, 40746, Krásná Lípa, www.nobilis.cz

Lektorka: Katka Horáčková, www.permajoga.cz, spoluzaložila zahradu na Vlčí Hoře, kde se od r. 2011 vyskytuje.

BYLINKÁŘSTVÍ ve Hvozdu aneb Bejlí v zahradě, koupelně a v kuchyni

20. -  22.  července 2018 v Merbolticích
Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin.

Poznáme co nám nabízejí Aromaterapie, Ajurvéda a permakultura při práci

s bylinami a jejich zpracování na domácí lékárnu a drogerii.

Poznáme byliny divoké i pěstované, probereme tradiční i nové způsoby jejich využití.

Řekneme si, jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci trvale udržitelné zahrady, od semínka až k semínku.

Budeme pracovat s bylinami pěstovanými i divokými - a budeme je také jíst :-)

Poznáme jejich latinské a české názvy, naučíme se správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě i v čajových směsích,

Naučíme se: základní tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, balzámy, oleje, kořenící směsi.

Praktickou částí víkendu je výroba pleťové medicíny, kterou si odvezete domů i s recepty :-)

Vyrobíme si: pleťový olej na letní období jako prevenci letního spálení;

naložíme byliny do oleje pro masáže - a řekneme si, kdy které oleje používat;

poznáme rozdíl mezi balzámem na pleť a balzámem na rty se včelím voskem;

řekneme si (a vyzkoušíme) jak pečovat o vlasy v létě i v zimě;

každé ráno se protáhneme energetickým cvičením (jóga, chi-kung, tai-chi).

vyrobíme si vše potřebné pro kosmetické ošetření pleti z toho, co máme v kuchyni - peeling, masku, tonikum, pěstící krém a další překvapení :-)

PERMAKULTURA A OSIVO ve Hvozdu

12. - 14. října 2018 v Merbolticích

praktický kurz pro začátečníky i pokročilé, zaměřený na osivaření v malé zahradě.
Pěstování zdravého jídla začíná u zdravého osiva a umění napěstovat si vlastní osivo patří k základním znalostem v systému trvale udržitelného pěstování. Podíváme se také na zahradní podzimní práce v permakulturní zahradě, kompostování, kadibudky, vznikající i plodící keře a stromy v jedlé lesní zahradě.. a cokoliv přinesou účastníci jako svoje otázky.

Dozvíme se ...

AJUR JOGA A VAŘENÍ NA VLČÍ HOŘE

20. - 21. říjen 2018 - Vlčihorská zahrada, Krásná Lípa

praktický kurz s cílem přiblížit starobylé techniky a postupy pro zdravé a vědomé žití

místo konání: čajovna a podkroví Spolku Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora 147, Krásná Lípa, www.os.nobilis.cz

Rozvrh: Sobota 10 – 19 hod, Neděle 7 – 15 hod.

těší se na vás !! Namasté

Radka Hunjan Koblihová – ajurjóga a Ájurvéda, studuje Ájurvédu na Ájurvédské univerzitě Praha,

www.university-ayurveda.com, vyučuje ajurjógu

Katka Horáčková – permakulturní zahradnice a lektorka – nejen na zahradě na Vlčí Hoře,

bylinkuje dle ajurvédských principů, www.permajoga.cz


KONFERENCE Jak na permakutlurní design, Toulcův dvůr, 17. a 18. 11. 2018

v roce 2017 proběhlo :

Permakulturní farma – konference, přednášky, diskuse, filmy,

Permakultura a OSIVO ve Hvozdu

13. - 15. říjen 2017 v Merbolticích

praktický kurz zaměřený na osivaření v malé zahradě

Pěstování zdravého jídla začíná u zdravého osiva a umění napěstovat si vlastní osivo patří k základním znalostem v systému trvale udržitelného pěstování.  Dozvíme se:

Během praktického kurzu budeme sbírat osivo přímo z dozrávajících rostlin v zahradě. Některé si budete moci i odvézt, když ho poznáte :-)

Místo konání: Spolek Hvozd, Merboltice 95, dolní konec vesnice v Českém středohoří.

Forest Gardening in practice - kurz pokročilého designu (v angličtině)

7. - 10. září 2017 s Tomasem Remiarzem (UK)

Forest gardens have been growing for centuries in tropical countries and have become popular in colder climates over the last 30 years. They use and adapt the principles working in natural landscapes to combine trees, shrubs, flowers, herbs and vegetables in a productive garden. You can plant a forest garden almost anywhere - in a small urban garden, on a farm, in a park or community garden. This course will teach you how to design, plant and maintain a forest garden. We will use the land and people around for a practical example. You will learn to observe the land around you, ask questions of the people using the site and analyse the gathered information. We will explore how to combine trees, shrubs and perennial plants and how to organise planting, harvesting and maintenance.

In a well managed forest garden you can grow a lot of fruit and vegetables in a small space with relatively little effort. Forest gardens can produce food, medicine, fuel, timber other products. They can be used to regulate local climate and water and build soil over many years. They can be beautiful in formal or wild ways.

Topis that we will cover


BYLINKÁŘSTVÍ ve Hvozdu aneb Bejlí v zahradě, koupelně a v kuchyni

21. - 23. července 2017 v Merbolticích

Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin. Poznáme práci s bylinami tak, abychom nepotřebovali chodit do lékárny ani drogerie, ale.... do přírody! Jen co vypukne opravdové léto se podíváme kolem sebe, co si můžeme vyrobit na zimu.

Budeme poznávat byliny divoké i pěstované, probereme tradiční i nové způsoby jejich využití. Řekneme si, jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci trvale udržitelné zahrady, od semínka až k semínku.

Poznáme jejich latinské a české názvy, naučíme se správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě i v čajových směsích, základní tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, balzámy, oleje, kořenící směsi. V praktické části si některé z nich vyrobíme, recepty na další si odvezete s sebou. Probereme různé formy aplikace této „medicíny“ a řekneme si také o výběru kvalitních surovin pro jejich výrobu.

Vyrobíme si: pleťový olej na letní období; naložíme různé byliny do oleje.

Vyrobíme a poznáme rozdíl mezi balzámem na pleť a na rty se včelím voskem.

Vyrobíme si bylinnou náhradu šamponu a řekneme si, co se děje s vlasy v létě a v zimě.

Večery věnujeme diskusi na téma permakultura a zakládání zahrad, péče o krajinu.

V kraji roubených podstávkových domů a letitých ovocných sadů v CHKO České středohoří vznikl Spolek Hvozd, jehož cílem je vytvořit kulturně vzdělávací prostor v krajině a v rámci své činnosti kreativně a lehce spravovat okolní hospodářství. Probíhá zde úprava budov na nízkoenergetický dům za použití přírodních stavebních materiálů a tradičních řemesel. Okolní pozemky se spravují za využití permakulturních principů. Jste vítáni se na tom všem podílet.

Místo konání: Spolek Hvozd, Merboltice 95, dolní konec vesnice v Českém středohoří.


BYLINKÁŘSKÉ PRAKTIKUM aneb Bylinky v zahradě, koupelně a v kuchyni

15. - 16. července 2017 na Vlčí Hoře

Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin. Poznáme co nám nabízejí Aromaterapie, Ajurvéda a permakultura při práci s bylinami a jejich zpracování na domácí lékárnu a drogerii.

Poznáme byliny divoké i pěstované, probereme tradiční i nové způsoby jejich využití. Řekneme si, jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci trvale udržitelné zahrady, od semínka až k semínku.

Poznáme jejich latinské a české názvy, naučíme se správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě i v čajových směsích, základní tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, balzámy, oleje, kořenící směsi. Praktickou částí víkendu je výroba medicíny, kterou si odvezete domů i s recepty :-)

Vyrobíme si: pleťový olej na letní období jako prevenci letního spálení; naložíme byliny do oleje pro masáže; poznáme rozdíl mezi balzámem na pleť a balzámem na rty se včelím voskem. …. vyrobíme si vše potřebné pro kosmetické ošetření pleti z toho, co máme v kuchyni - peeling, masku, tonikum, pěstící krém a další překvapení....

Místo konání: Spolek Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora 147, 40746, Krásná Lípa, www.nobilis.cz

Rozvrh: Sobota 9 – 18 hodin, Neděle 9 – 15 hodin

Lektorka: Katka Horáčková, www.permajoga.cz, spoluzaložila zahradu na Vlčí Hoře, kde se od r. 2011 vyskytuje.

Přihlášky: zahrada.dobra@gmail.com

5P v Merbolticích - kosení a land-art kolem kompostovacích kadibudek :-)

2.- 4. června v Merbolticích

kosení, hrabání, sena nošení a šlapání; ke kose jsme se naučili její naklepávání a broušení a nastavení;

výroba laviček; stavění stolů a bourání sloupů..

přesazování a pletí a sběr bylin..... a ještě mnohem více.

a více čaje a více kávy, a více veganských bábovek a ....

ÚVOD DO PERMAKULTURY + jedlý jarní plevel + pěstování hub

21. - 23. dubna 2017  Spolek Hvozd, Merboltice

úvod do permakultury, poznávání rašících bylin, divoký plevel, zakládání pěstírny hub

kurz pro začátečníky i pokročilé; permakultura v praxi.

obsah kurzu ÚVOD DO PERMAKULTURY jak je znám po celém světě:

Poznáme divoké a kulturní byliny a jejich využití v kuchyni, zjistíme jaké jsou vhodné polykultury ve zdravé jedlé zahradě. Uvidíme různé jedlé stromy a keře, smíšené a vyvýšené záhony, některé založíme v praxi. Řekneme si, co je trvalá udržitelnost, soběstačnost a jak se k ní přiblížit. Vyzkoušíme si praktická cvičení, abychom pochopili, co znamená „inspirovat se divočinou“, ať už máme zahradu, balkon anebo ani jedno. Založíme pěstírnu jedlých hub do špalků ze dřeva.

Místo konání: Spolek Hvozd, Merboltice 95, dolní konec vesnice v Českém středohoří.

Nápověda: kurz Úvod do permakultury je vstupním kurzem pro absolvování dalších pokročilých kurzů u nás i v zahraničí. Nic nenahradí léta bezúsilného snažení a praktické zkušenosti, o tom žádná. Tento kurz však sjednotí terminologii a přiblíží principy permakultury každé/mu, kdo se na něm objeví. Navíc dostane povedený pidi diplom s fešnou žížalou :-)

PERMAKULTURA a ZAKLÁDÁNÍ ZAHRAD

1. - 2. dubna 2017 na Vlčí Hoře

Permakulturní design při zakládání jedlé rodinné zahrady Kurz pro pokročilé zahradníky, design zahrady v praxi, poznávání rašících bylin. Výhodou je absolvování některého z předešlých zahradních kurzů na Vlčí Hoře.

Tento víkend je pro všechny, kdo chtějí poznat, na čem stojí zásady permakultury a pochopit souvislosti, které potřebujeme při zakládání nové zahrady anebo při úpravě té stávající tak, aby byla trvale udržitelná.

Praxe uvnitř: permakulturní design rozšířeného pozemku zahrady – prozkoumáme proces designu a možnosti pro zahradu na Vlčí Hoře. Společně se podíváme i na přinesené nákresy účastníků kurzu.

Praxe venku: poznávání právě rašících rostlin – pěstovaných i divokých - a jejich použití v kuchyni a lékárně; poznáme latinské a české názvy rostlin; když počasí dovolí, údržba a založení nových záhonů;

Během kurzu si budete moci prohlédnout knihovnu doporučené literatury, v nabídce budou také publikace, které vydává Permakultura CS, a také osivo z místní zahrady.

Kurz je vhodný pro všechny, kdo si chtějí oživit svou znalost poznávání rašících bylin, neboť zahrada na Vlčí Hoře se specializuje právě na pěstování léčivek. Na tento kurz navazuje letní kurz o využití bylin v medicíně a také kurz o uchovávání osiva.

PDC - ÚPLNÝ KURZ PERMAKULTURNÍHO DESIGNU -  v Praze . leden - květen 2017   

Tento 80+ hodinový kurz nabízí hlubší seznámení s metodami permakulturního designu a s jejich aplikacemi v praxi. Jedná se o mezinárodně uznávaný formát kurzu (PDC - Permaculture Design Certificate), který vám otevře dveře k dalšímu permakulturnímu vzdělávání ve světě (učitelské kurzy, kurzy pokročilého designu atd.). V kondenzované podobě získáte základy obecné a krajinné ekologie, pedologie, metodiky designování udržitelných systémů včetně jedlých lesních zahrad, se zaměřením na rodinné zahrady a malá hospodářství. Naučíte se postupy navrhování a během kurzu vypracujete vlastní individuální design a jeden společný design lokality v areálu Stanice přírodovědců.

Kurz pokrývá i etické otázky, sociální aplikace permakultury, ekonomické alternativy a budoucí perspektivy naší společnosti. Po kurzu odejdete s praktickými radami a návody, jak sami dál pokračovat, zároveň dostanete certifikát o absolvování kurzu.

Tento intenzivní kurz se bude konat během pěti víkendů od ledna do května 2017.

Navazujeme na úspěšný kurz, který se konal v roce 2016 na Toulcově dvoře a kam ne nevešli všichni zájemci.

Lektorovat budou: Denisa Tomášková, Katka Horáčková, Eva Hauserová.

Místo konání: Stanice přírodovědců, DDM, Drtinova 199/1A, Praha 5 - Smíchov

Přihlášky a dotazy: courses@permakulturacs.cz nebo tel. 737 537 393

Podrobnosti o programu najdete na www.akademiepermakultury.cz

Termíny výuky:

1. víkend - LEDEN – 20. - 21. 1. 2017

2. víkend - ÚNOR – 17. - 19. 2. 2017

3. víkend - BŘEZEN – 3. - 5. 3. 2017

4. víkend - DUBEN – 7. - 9. 4. 2017

5. víkend - KVĚTEN – 19. - 21. 5. 2017

Program jednotlivých víkendů:

LEDEN - v prvním víkendu se seznámíme se základními permakulturními a ekologickými principy, probereme vzorce v přírodě a zadáme si ukázkový projekt, na kterém budeme po dobu kurzu procvičovat nabyté vědomosti a dovednosti.

ÚNOR - ve druhém víkendu se seznámíme s praktickými nástroji pro vytváření permakulturního projektu -jak vytvořit plán, co do něj zanést. Naučíme se jak si dobře zpracovat podklady pro podrobnou analýzu, která nás posléze navede k optimálnímu rozložení prvků v projektu.

BŘEZEN - ve třetím víkendu se zaměříme na samotný proces designu, procvičíme si vytváření designu a permakulturní strategie. Bude čas na konzultace návrhů vlastních projektů.

DUBEN - čtvrtý víkend bude věnován technikám. Probereme a procvičíme základní techniky zakládání zahrady, pěstování, semenaření, regulace škůdců a plevelů. Ukážeme si některé neobvyklé prvky permakulturních zahrad a obrázky již fungující projektů z celého světa.

KVĚTEN - pátý víkend se ponese ve znamení druhého a třetího permakultuního etického pravidla - péče o lidi s a sdílení. Ukážeme si, jak funguje permakultura v komunitách, jak polidštit suburbie a jak fungují alternativní finanční systémy. V pátém víkendu proběhne závěrečná prezentace ukázkových projektů, oslava a plány do budoucna.

. . . proběhlo v roce 2016 . . .

Exkurze za semínky do ukázkové zahrady Arche Noah v Rakousku

sobota 17. 9. 2016 od 10 do 17 hodin

Prohlídka zahrady zahrnuje průvodní slovo s Katkou Horáčkovou, která zde několik sezón trávila jako praktikantka a semenaření se dlouhodobě věnuje. Provede nás zahradou a ukáže speciality, které jinde nenajdete, zodpoví vaše otázky týkající se pěstování a uchovávání osiva zejména zeleniny a bylin.

v sobotu 17. září 2016 pro nás bude zahrada otevřena v rámci běžného provozu od 10 do 17 hodin,stejně tak bude otevřen obchod se semínky, rostlinami, nářadím a literaturou.

Arche Noah je nezisková organizace, která se věnuje záchraně krajových a starých odrůd kulturních rostlin od roku 1995 a v současnosti sdružuje přes 150 pěstitelů po střední Evropě, kteří semenaří ve svých zahradách. V ukázkové zahradě v Schilternu se každý rok pěstují stovky odrůd zeleniny, bylin, koření a obilí, rozběhnutý je program na záchranu starých odrůd ovoce, pořádají se zde tématické semináře a vzdělávací programy a kulinářská setkání. V zahradě je k vidění mnohé z jedlých a užitkových rostlin, o kterých jsme zatím jen četli.

Spolek má dnes přes 10.000 přispěvatelů po celém světě, kteří svým členstvím podporují záchranu diverzity zeleniny, odrůd, chutí, tvarů a vůní. www.arche-noah.at

PERMAKULTURA a uchovávání osiva - praktický kurz na téma OSIVO jako důležitý zdroj kulturního dědictví

22. a 23. října 2016 na Vlčí Hoře

Pěstování zdravého jídla začíná u zdravého osiva a umění napěstovat si vlastní osivo patří k základním znalostem v systému trvale udržitelného pěstování. Dozvíme se, jak zamezit nechtěnému sprášení a udržet čistotu odrůd, o důležitosti krajových odrůd.

Ke zdravému pěstování potřebujeme zdravou půdu, a tak nevynecháme ani základy správného kompostování, práce s půdou, osevní postupy, zakládání zahrad a další témata, které přivezete vy jako účastníci.

Během kurzu budeme sbírat osivo přímo z dozrávajících rostlin - naučíme se, jak a kdy ho správně sbírat, jak a proč ho čistit, sušit a jak uchovávat, aby si udrželo svou klíčivost. Některé si budete moci i odvézt.

Místo konání: Spolek Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora 147, 40746, Krásná Lípa, www.nobilis.cz

LETNÍ ŠKOLA PERMAKULTURY- design JEDLÉ LESNÍ ZAHRADY

25. - 28. 8. 2016, Merboltice, ČR

Katka Horáčková, Jana Kotoučková, Mojmír Vlašín, Eva Hauserová,

lektoři Akademie Permakultury ČR


“Forest gardens” se u nás vžily pod pojmem jedlý les. V tropických oblastech jsou tradičním způsobem pěstování a obživy, v našem klimatickém pásmu zažívají popularitu v posledních 30 letech. V jejich navrhování se inspirujeme přírodními principy lesa, a tak si můžeme v našem okolí uspořádat ovocné stromy a keře, zeleninu, kořeny, houby a byliny do produktivní zahrady, které se nemusíme se stydět říkat “ráj na zemi”. Jedlý les můžeme založit skoro kdekoliv – ať už máme malou zahrádku, farmu nebo záhon v městském parku.

Během tohoto kurzu se naučíme jak jedlý les navrhnout, založit a udržovat. Budeme pracovat s konkrétní krajinou a lidmi kolem nás. Naučíme se, jak číst krajinu, vyptávat se domorodců a jak tyto informace zpracovávat. Naučíme se, jak kombinovat jednotlivé rostliny a jak naplánovat samotné založení zahrady/lesa.

V jedlém lese lze pěstovat mnoho druhů ovoce a zeleniny na malém prostoru a relativně s malou námahou. Jedlý les nám může darovat jídlo, medicínu, dřevo na stavbu i na topení a další poklady. Navíc může vyrovnávat místní klima a zásoby vody a během svého života tvořit kvalitní půdu. Jedlý les je ozdobou krajiny ve své pravidelnosti i divokosti.

V kraji roubených podstávkových domů a letitých ovocných sadů v CHKO České Středohoří vzniká projekt, který zatím nemá jméno :-) zakládáme zde Spolek, jehož cílem je vytvořit kulturně vzdělávací prostor v krajině a v rámci jeho činnosti kreativně a lehce spravovat okolní hospodářství. Již pátým rokem zde probíhá úprava budov na nízkoenergetický dům za použití přírodních stavebních materiálů a tradičních řemesel. Okolní pozemky se spravují za využití permakulturních principů. Jste vítáni se na tom všem podílet.

Místo konání: Spolek Hvozd, Merboltice 95, v CHKO České středohoří

o lektorech: 

Katka Horáčková se s pojmem „forest garden“ setkala v Holandsku v roce 1995, kde v něm sázela stromy, a tím začala její cesta permakulturní aktivistky. Dodnes sbírá zkušenosti s bylinami a lidmi, v neziskovém sektoru a v komunitních projektech u nás i v Evropě.

Lektoruje kurzy zaměřené na zakládání zahrad, využití bylin, osivaření, biopěstování, zdravé vaření. Poskytuje poradenství, přispívá do publikací a webů, vyrábí hojivé masti, šperky, a nejraději vaří z toho, co roste samo. Studuje ajurvédu a žije v Merbolticích.

Ing. Jana Kotoučková absolvovala všechny zahradnické školy, od učňovské až po vysokou, po kurzu extenzivního ovocnářství u Standy Bočka začala mapovat staré ovocné dřeviny a založila genofondový sad. Právě na kurzu Permakultury v roce 1999 našla smysl ve své profesi a navrhování zahrad dostalo rozměr přírodních a permakulturních. Jana realizovala několik školních přírodních zahrad, projektovala zahrady v zahradním centru, vyučovala ekologii na SŠ.

Je externí poradkyní pro Přírodní zahrady, věnuje se poradenství v oblasti přírodních a permakultruních zahrad, ekologie domácnosti, staveb, energetických úspory a udržitelné systémy, organizuje kurzy, semináře a exkurze. www.ekoinfo.ecn.cz, www.chaloupky.cz

RNDr. Mojmír Vlašín je ekologem duší i tělem a ve své vědecké činnosti se zabývá zejména životem a ochranou obojživelníků, netopýrů, plazů, a všeho, co se v zahradách pohybuje.Vystudoval biologii na MU v Brně, od roku 1996 pracuje v Ekologickém institutu Veronica a se svou ženou Helenou jsou nedílnou součástí permakulturního hnutí v ČR. Mojmír je aktivním ochráncem přírody, autorem mnoha publikací a článků, vyučuje a publikuje, v současnosti je také zastupitelem v Brně. www.veronica.cz, www.sedmagenerace.cz

UČITELSKÝ KURZ PERMAKULTURY

(nejen pro lektory permakultury) s George Sobolem (Británie)

17. - 21. 8. 2016,  Toulcův dvůr, Praha

Jak se stát dobrým lektorem, jak naplánovat a zaměřit program kurzů, jaký vybrat prostor, jak vypočítat cenu, jakou formu pokračovacího vzdělávání zvolit, jak motivovat studenty k dalšímu studiu, jak na sobě pracovat ..? Na tyto otázky v kontextu permakulturních témat se s Georgem podíváme během kurzu speciálně navrženého pro české a slovenské publikum. Kurz bude probíhat v angličtině a bude tlumočen do češtiny.

George Sobol - hlavní lektor

George vyrůstal v rusky mluvící rodině a dnes sídlí v Anglii, žije permakulturou od roku 1989 a má dlouholetou zkušenost s vyučováním permakultury ve střední a východní Evropě.

Krátce po absolvování PDC s Andy Langfordem, byl George 4 roky koordinátorem Britské Asociace Permakultury. Se svou partnerkou Patsy Garrar založil v Anglii projekt pro permakulturní vzdělávání. (TerraPerma). Jeho srdeční záležitostí bylo a je přinášet a rozvíjet permakulturní vzdělávání do Střední a Východní Evropy a podporovat místní lektorské skupiny.

Za svou učitelskou éru učil v mnoha zemích včetně ČR, Slovenska, Běloruska, Moldávie, Gruzie, Ukrajiny a v poslední době Finska, včetně své rodné Anglie. George rád přijede tam, kde jsou nadšení studenti. George je od roku 2009 v radě Plants For A Future, centra pro znovuobjevování jedlých divokých rostlin. www.pfaf.org

Zároveň se vzděláváním v permakultuře byl George mnoho let aktivním členem asociace pro vzdělávání dospělých (Workers’ Educational Association – největší vzdělávací asociací pro dospělé vzdělávání v Británii). To mu umožnilo rozvíjet inovativní tréninkové programy pro učitele a členy komunitních projektů.

www.terraperma.org.uk a také na https://www.permaculture.org.uk/user/george-sobol

BYLINKÁŘSKÉ PRAKTIKUM aneb Bylinky v zahradě, koupelně a v kuchyni

9. - 10. července 2016 na Vlčí Hoře

Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin. Poznáme práci s bylinami tak, abychom nepotřebovali chodit do lékárny ani drogerie, ale.... do přírody! Jen co vypukne opravdové léto se podíváme kolem sebe, co si můžeme vyrobit na zimu.

Budeme poznávat byliny divoké i pěstované, probereme tradiční i nové způsoby jejich využití. Řekneme si, jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci trvale udržitelné zahrady, od semínka až k semínku.

Poznáme jejich latinské a české názvy, naučíme se správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě i v čajových směsích, základní tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, balzámy, oleje, kořenící směsi. V praktické části si některé z nich vyrobíme, recepty na další si odvezete s sebou. Probereme různé formy aplikace této „medicíny“ a řekneme si také o výběru kvalitních surovin pro jejich výrobu.Praktickou částí víkendu je výroba medicíny, kterou si pak odvezete domů i s recepty :-)

Vyrobíme si: pleťový olej na letní období; naložíme třezalku a další byliny do oleje.

Vyrobíme a poznáme rozdíl mezi balzámem na pleť a na rty se včelím voskem.

Vyrobíme si bylinnou náhradu šamponu a řekneme si, co se děje s vlasy v létě a v zimě.

Vyrobíme si vše potřebné pro kosmetické ošetření pleti z toho, co máme v kuchyni - peeling, masku, tonikum, pěstící krém a další překvapení....

Večery strávíme cestou ke studánce anebo v diskusi na téma permakultura a zakládání zahrad, péče o krajinu.

Místo konání: Spolek Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora 147, 40746, Krásná Lípa, www.nobilis.cz

BYLINKOVÁ SOBĚSTAČNOST

29. - 31. července 2016 v Merbolticích

Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin. Poznáme práci s bylinami tak, abychom nepotřebovali chodit do lékárny ani drogerie, ale.... do přírody! Jen co vypukne opravdové léto se podíváme kolem sebe, co si můžeme vyrobit na zimu.

Budeme poznávat byliny divoké i pěstované, probereme tradiční i nové způsoby jejich využití. Řekneme si, jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci trvale udržitelné zahrady, od semínka až k semínku.

Poznáme jejich latinské a české názvy, naučíme se správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě i v čajových směsích, základní tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, balzámy, oleje, kořenící směsi. V praktické části si některé z nich vyrobíme, recepty na další si odvezete s sebou. Probereme různé formy aplikace této „medicíny“ a řekneme si také o výběru kvalitních surovin pro jejich výrobu.

Praktickou částí víkendu je výroba medicíny, kterou si pak odvezete domů i s recepty :-)

Vyrobíme si: pleťový olej na letní období; naložíme třezalku a další byliny do oleje.

Vyrobíme a poznáme rozdíl mezi balzámem na pleť a na rty se včelím voskem.

Vyrobíme si bylinnou náhradu šamponu a řekneme si, co se děje s vlasy v létě a v zimě.

Probereme různé formy aplikace této „medicíny“ a řekneme si také o výběru kvalitních surovin pro jejich výrobu.

Večery věnujeme diskusi na téma permakultura a zakládání zahrad, péče o krajinu.

5P v Merbolticích - neboli "permatak" neboli "permablitz"

1. - 3. 7. 2016 v Merbolticích u Děčína

Spolek Hvozd pořádá druhé pracovní a přátelské, permakulturní, příjemné, pobytí a pohoštění ....

setkáme se na začátku léta, něco pokosíme, něco nakupíme, něco usušíme, něco pořežeme, něco překopeme, něco sklidíme, něco uvaříme a hodně se dobře mít budeme. přijet můžete už v pátek večer. přijet  můžete jen na sobotu. přijet můžete jen na neděli.

s sebou vezměte: spacák a pracovní oblečení a obutí. lahev na vodu, je zde studánka v lese.

my zajistíme: náplň dne pracovní i zábavný, kulturní i vzdělávací, a také naplnění vašich žaludků veganskou lahodnou stravou. pokud chcete vzít nějaké suroviny, pak pouze veganské, děkujeme.

Dejte nám určitě vědět předem, a to na email katka.hora@gmail.com nebo telefon 604 414 901

těšíme se na vás ! Katka, Eva a Lukáš

a tady je profil hostujícího místa na serveru WWOOF hhttp://www.wwoof.cz/host-list/WWOOF-CZ-191/

ÚPLNÝ  KURZ  PERMAKULTURNÍHO  DESIGNU  V  PRAZE 2016 

Jedná se o mezinárodně uznávaný formát kurzu (PDC - Permaculture Design Certificate), který vám otevře dveře k dalšímu permakulturnímu vzdělávání ve světě (učitelské kurzy, kurzy pokročilého designu atd.) V Praze se takový kurz koná poprvé ve formě, kdy učitelský tým tvoří zkušení lektoři ze západní částí ČR, s přispěním několika Moraváků :-).

V kondenzované podobě získáte základy obecné a krajinné ekologie, pedologie, metodiky designování udržitelných systémů včetně jedlých lesních zahrad, se zaměřením na rodinné zahrady a malá hospodářství. Naučíte se postupy navrhování a během kurzu si vypracujete vlastní individuální design a jeden společný design lokality v areálu Toulcova dvora.

Kurz pokrývá i etické otázky, sociální aplikace permakultury, ekonomické alternativy a budoucí perspektivy naší společnosti. Po kurzu odejdete s praktickými radami a návody, jak sami dál pokračovat, zároveň dostanete certifikát o absolvování kurzu.

Tento intenzívní kurz se bude konat během pěti víkendů, celkový rozsah výuky bude 75 hodin.

Termíny výuky: leden - květen 2016.

Lektoři: Katka Horáčková, Eva Hauserová, Alena Gajdušková, Marek Kvapil a další

Místo konání: Toulcův dvůr, Kubátova 32/1, Praha 10, www.toulcuvdvur.cz

Pořadatel: Permakultura (CS), www.permakulturacs.cz, kde najdete i podrobný program.

V kraji roubených podstávkových domů a letitých ovocných sadů v CHKO České Středohoří vzniká Spolek, jehož cílem je vytvořit kulturně vzdělávací prostor v krajině a v rámci jeho činnosti kreativně a lehce spravovat okolní hospodářství. Již pátým rokem zde probíhá úprava budov na nízkoenergetický dům za použití přírodních stavebních materiálů a tradičních řemesel. Okolní pozemky se spravují za využití permakulturních principů. Jste vítáni se na tom všem podílet.


ÚVOD DO PERMAKULTURY živě

Obsah kurzu ÚVOD DO PERMAKULTURY jak ho známe:

Všechna tato témata otevřeme na prvním víkendu a do hloubky s nimi budeme pracovat na dalších tématicky zaměřených setkáních. Setkáme se na místě, kde vzniká permakulturní hospodářství, jehož možnosti prozkoumáme a jehož podobu budeme skutečně a společně navrhovat.

Poznáme divoké a kulturní byliny a jejich využití v kuchyni, zjistíme jaké jsou vhodné polykultury ve zdravé jedlé zahradě. Uvidíme různé druhy smíšených a vyvýšených záhonů a některé další založíme v praxi. Řekneme si, co je trvalá udržitelnost, soběstačnost a jak se k ní přiblížit. Vyzkoušíme si praktická cvičení, abychom pochopili, co znamená „inspirovat se divočinou“, ať už máme zahradu, balkon anebo ani jedno.

S sebou vezměte: pohodlné pracovní oblečení, přezůvky, zápisník na poznámky, cokoliv byste rádi sdíleli s ostatními účastníky – knihy, osivo, hudební nástroje, dobrou náladu.


5P v Merbolticích - neboli "permatak" neboli "permablitz"

7. - 8.  5. 2016 v Merbolticích u Děčína

Spolek Hvozd pořádá pracovní a přátelské, permakulturní, příjemné, pobytí a pohoštění ....

setkáme se na začátku jara, něco pokosíme, něco pořežeme, něco překopeme, něco sklidíme, něco uvaříme a hodně se dobře mít budeme.

přijet můžete už v pátek večer. přijet  můžete jen na sobotu.přijet můžete jen na neděli.

s sebou vezměte: spacák a pracovní oblečení a obutí.

my zajistíme: náplň dne pracovní i zábavný, kulturní i vzdělávací, a také naplnění vašich žaludků veganskou lahodnou stravou. pokud chcete vzít nějaké suroviny, pak pouze veganské, děkujeme.

těšíme se na vás ! Katka, Eva a Lukáš

a tady je profil hostujícího místa na serveru WWOOF hhttp://www.wwoof.cz/host-list/WWOOF-CZ-191/

PERMAKULTURA A ZAKLÁDÁNÍ ZAHRAD

30. 4. - 1. 5. 2016 na Vlčí Hoře u Krásné Lípy

Vzdělávací a praktický kurz pro permakulturní zahradníky. Začátečníkům dodáme odvahu, lehce pokročilým prozradíme léty osvědčené vychytávky :-). Tento víkend je pro všechny, kdo chtějí poznat, na čem stojí zásady permakultury a pochopit souvislosti, které potřebujeme při zakládání nové zahrady anebo při úpravě té stávající tak, aby byla trvale udržitelná. 

Probereme: zásady permakultury a její etické principy, koloběh živin v krajině a v (permakulturní) zahradě, správné kompostování, co jsou polykultury a osevní postupy, a mnoho dalšího, co je potřeba k založení udržitelné zdravé jedlé zahrady. Otázky účastníků jsou nedílnou součástí a inspirací pro všechny.

Praxe: poznávání právě rašících rostlin a jejich použití v kuchyni a lékárně, rozmístění informačních keramických cedulek – poznáme latinské a české názvy rostlin, a když počasí dovolí, údržba záhonů na jaře.

Během kurzu si budete moci prohlédnout knihovnu doporučené literatury, v nabídce budou také publikace, které vydala Permakultura CS, a také osivo z místní zahrady. 

Kurz je vhodný pro všechny, kdo si chtějí oživit svou znalost práce s bylinami, neboť zahrada na Vlčí Hoře se specializuje právě na pěstování léčivých bylin. Na tento kurz bude navazovat kurz o využití bylin v medicíně a také kurz o uchovávání osiva.

S sebou vezměte: pohodlné pracovní oblečení, přezůvky, zápisník na poznámky, cokoliv byste rádi sdíleli s ostatními účastníky, knihy, osivo, plánek vaší zahrady, a dobrou náladu.

Místo konání: Spolek Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora 147, 40746, Krásná Lípa, www.nobilis.cz

Rozvrh: Sobota 9 – 18 hodin, Neděle 9 – 16 hodin

PERMAJOGA V ZAHRADĚ

15. - 17. 4. 2016      Žďárec u Skutče

Lehce odpočinkový a přesto pracovní a vzdělávací kurz.

Propojíme zdravý pohyb na zahradě s principy permakultury.

Prozkoumáme bylinkovou zahrádku a založený jedlý sad a dosadíme další keře.

Tento víkend je pro všechny, kdo chtějí pochopit souvislosti, které potřebujeme při zakládání nové zahrady anebo při úpravě té stávající na trvale udržitelnou. Budeme poznávat právě rašící rostliny na zahradě a v divočině, tj naučíme se plevely a jedlé rostliny. Poznáme stromy a keře v jedlém sadu.

Probereme: zásady permakultury a její etické principy, koloběh živin v krajině a v (permakulturní) zahradě, správné kompostování, co jsou polykultury a osevní postupy, a mnoho dalšího, co je potřeba k založení udržitelné zdravé jedlé zahrady. Otázky účastníků jsou nedílnou součástí a inspirací pro všechny.

Praxe: poznávání právě rašících rostlin a jejich použití v kuchyni a lékárně, poznáme latinské a české názvy rostlin. Podíváme se na zahradu, dosadíme keře, a když počasí dovolí, údržba záhonů na jaře.

Během kurzu budete moci navštívit „slamák“ hliněno-slaměný domek, pro inspiraci v nízkonákladovém stavění z přírodních materiálů. Kromě rozsáhlé knihovny v čajovně k nahlédnutí, budou v nabídce publikace, které vydala Permakultura CS, a také osivo, které se vám ještě hodí k zasetí v letošním roce.

S sebou vezměte: pohodlné oblečení na jógu (i na práci), přezůvky, zápisník na poznámky, cokoliv byste rádi sdíleli s ostatními účastníky, knihy, osivo, plánek vaší zahrady, a dobrou náladu. Vlastní spacák s termosku.

Místo konání: ašrám Žďárec u Skutče, Žďárec 1, 53973, www.zdarec1.blogspot.cz

v roce 2015 proběhlo   

PDC - PERMACULTURE DESIGN CERTIFICATE course  with Tomas Remiarz (UK)

August 1st – 16th, 2015 in Slunakov eco-centre, Czech Republic

These 2 weeks of learning, sharing experience and practice can make a real difference to your personal and professional life and be the best investment of your time and money towards a real sustainable future.

Permaculture is the art of making beneficial relationships between ourselves and nature, of living a rich life that doesn't cost the earth. This 72-hours course course will give you a full overview of permaculture, an opportunity to gain skills and practice them using real-life design challenges.

At the conclusion of this international course you will receive a completion certificate by the Permakultura CS Association and will be able to enrol on the Diploma in applied permaculture.

Where ?

Slunakov – centre for ecological activities - with its new low-energy building near Olomouc, within the beautiful Litovel Morava River Basin protected landscape area. www.slunakov.cz

What does the PDC at Slunakov 2015 cover?

An introduction to permaculture, permaculture ethics and principles.

An ecology primer, including observation skills, ecological principles, trees, soil, water.

A wide range of applications of permaculture, including agroforestry, forest gardening, wild food, fungi in permaculture, composting toilets, urban permaculture, people care, and legal structures.

Practical experience through walks of the neighbouring woodland, meadows, village, and hands-on activities in the local garden.

A deep look and experience of the permaculture design process, culminating in a group design exercise and presentation, looking at a specific area or aspect of Slunakov eco-centre.

During the course, you will have many opportunities to apply your learning to your own situation and the projects you are involved in.

What do you get for your fee?

72+ hours teaching time by experienced tutors

Guest sessions by permaculture practitioners based in Czech and Slovak republic

Site visits to the neighbourhood

Possibility to meet with international group of people involved in or interested in permaculture and sustainable living

As this is international PDC, you will meet people from across Europe

Breakfast, lunch and dinner prepared fresh from local resources – vegetarian and vegan

Accomodation in 2 or 6 bed rooms in a light and comfortable newly built low-energy building.

Tomas Remiarz – lead tutorTomas has 20 years experience in permaculture design, teaching and practice in the UK and various European countries, including France, Germany, the Czech Republic, Belgium and the Netherlands. Tomas currently lives and works in a rural co-housing project in Herefordshire. Prior to that, he spent 6 years as project manager for a reforestation group in the Pennines and toured the UK and Europe for several years, advising and supporting permaculture and other projects.

Tomas was chair and trustee of the Permaculture Association Britain from 2007 to 2012, and is currently co-chair of its Research Advisory Board. He is also an active permaculture diploma tutor. 

https://www.permaculture.org.uk/user/tomas-remiarz/diploma-tutor-profile.

Katka Horackova - co - teacher

Since the 1990 she spent years WWOFing and volunteering in farms, gardens and community projects. This gave her invlaulable experience before taking a full PDC course in 2010. Since then she has been teaching specialized courses on seed-saving, plant-propagating, herbalism, garden-design, self-sufficiency, gives public talks and consultations. Introduction to permaculture courses with Katka are always focused on the audience and combined with some practical experience. She is also a part of the European Permaculture Teachers network.

BYLINÁŘSKÉ PRAKTIKUM na Vlčí Hoře

od roku 2011 každé léto 

Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin. Poznáme práci s bylinami tak, abychom nepotřebovali chodit do lékárny ani drogerie, ale.... do přírody! Jen co vypukne opravdové léto se podíváme kolem sebe, co si můžeme vyrobit na zimu.

Budeme poznávat byliny divoké i pěstované, probereme tradiční i nové způsoby jejich využití. Řekneme si, jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci trvale udržitelné zahrady, od semínka až k semínku.

Poznáme jejich latinské a české názvy, naučíme se správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě i v čajových směsích, základní tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, balzámy, oleje, kořenící směsi. V praktické části si některé z nich vyrobíme, recepty na další si odvezete s sebou. Probereme různé formy aplikace této „medicíny“ a řekneme si také o výběru kvalitních surovin pro jejich výrobu.

Naučíme se: správné načasování a způsob sběru, kombinace bylin v zahradě i v čajových směsích, tradiční recepty – maceráty, čaje, tinktury, balzámy, některé z nich si vyrobíme.

Praktickou částí víkendu je výroba medicíny, kterou si pak odvezete domů i s recepty :-)

PERMAKULTURA A UCHOVÁVÁNÍ OSIVA na Vlčí Hoře - od roku 2011 každý podzim

PERMAKULTURA A ZAKLÁDÁNÍ ZAHRAD na Vlčí Hoře - od roku 2011 každé jaro

klasika permakulturního sdílení a učení se praxí se jmenuje 5P - Přátelské Permakulturní Pracovně Příjemné Potkání

 zde je vysvětlující článek . 5P a kosení se koná již od orku 2016 :-)